ABB BANM-də laboratoriya qurur
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) və ABB şirkətinin birgə əməkdaşlığı ilə ABB Bakı Ali Neft Məktəbini müasir tədris mərkəzi ilə təmin edir. Mərkəz müasir enerji infrastrukturları ilə bağlı layihələrdə istifadə olunan müasir nəzarət, avtomatlaşdırma və alətlər texnologiyalarını təmin edərək tələbələrə təhlükəsiz, nəzarət olunan mühitdə, zavodlarda müasir nəzarət yerlərini əvəzləyən şəraitdə təhsil almağa imkan yaradır. Belə ki, tədris mərkəzi tələbələrin nəzəri biliklərinin təcrübəyə çevrilməsinə kömək edir.
BANM-ın rektoru Elmar Qasımov mərkəzin üstünlüklərindən danışaraq bildirib ki, “Oxuduqaları dərsləri sənaye avadanlıqları və yeniliklərə əlavə edərək, tələbələr akademik mühitdən sənayeyə sürətlə daxil olacaqlar”.
“Gələcək mühəndisləri praktiki olaraq yeni və köhnə sənaye texnologiyarı ilə tanış edərək həmin avadanlıqlar auditoriyalara gərçək dünyanı göstərir” – deyə ABB şirkətinin ölkə üzrə rəhbəri Rüstəm Qasımov vurğulayıb.
ABB-nin regional direktoru Martin Qradi: “ABB dünyanın strateji yerlərində tədris və təlim mərkəzlərinin yaradılması üçün illərlə çalışıb. Biz çox məmnunuq ki, biz bölgədə növbəti əməkdaşlıq addımı ataraq BANM-ə, onun tələbələrinə və sənayeyə dəstək göstəririk” – deyə bildirib.

In the framework of cooperation with Baku Higher Oil School (BHOS), ABB company has opened a learning center for training future engineers at BHOS. By providing cutting edge control, automation and instrumentation technologies that are used in modern energy infrastructure projects, the centre enables students to learn in a safe, controlled environment that replicates modern plant control sites.
Speaking about advantages, which the new center brings to the students, BHOS Rector Elmar Gasimov says, “By adding industrial equipment and know-how to their studies, they will be able to transfer from academia to industry much faster.”
“By giving tomorrow’s engineers hands-on exposure to industrial technology, new and old, this facility brings the real world into the classroom,” observes Rustam Gasimov, ABB’s country managing director in Azerbaijan.
“ABB has spent many years establishing education and training centres in strategic locations globally,” comments Martin Grady, ABB Regional Manager. “We are pleased to be taking now our next step in collaboration in the region to support BHOS, its students and industry.”