BANM-in Prezident təqaüdçüsü danışır: Ən böyük arzum nanotexnologiya sahəsində kəşfə imza atmaqdır
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “BANM-in prezident təqaüdçülərinə 10 sual” layihəsində sualları BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının I kurs tələbəsi Aysu Həmidli cavablandırır.
- Zəhmət olmasa, özünüz haqqında ətraflı məlumat verin.
- Mən Həmidli Aysu Natiq qızı 3 iyul 1999-cu ildə Şəki şəhərində anadan olmuşam. 2005-ci ildə Şəki şəhər liseyində təhsil almağa başlamışam. İkinci sinifdən dördüncü sinfə qədər ibtidai təhsilimi Bakı şəhəri 132 saylı orta məktəbdə almışam. 8-ci sinfə qədər təhsilimi 225 sayli orta məktəbdə davam etdirmişəm. 9-cu sinifdən etibarən təhsilimi Türkiyə Diyanət Vəqfi Bakı Türk liseyində davam etdirərək 2016-cı ildə liseyi əla qiymətlərlə bitirmişəm. 2007-2012-ci illərdə Bakı şəhəri K.Səfərəliyeva adına 16 saylı musiqi məktəbində skripka ixtisası üzrə təhsil almışam və məktəbi qırmızı diplomla bitirmişəm. 2012-ci ildə Ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş musiqi yarışmasında birinci yerə layiq görülmüşəm. Bu il BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasına daxil olmuşam. Prezident təqaüdçüsüyəm.
- Ailə üzvlərim və müəllimlərim imtahandan öncə mənə çox böyük mənəvi dəstək oldular. Onların sayəsində mən imtahana psixoloji olaraq tam hazır idim və heç bir tərəddüd etmədən imtahanı uğurla başa vurdum.
- İmtahandan 685 bal toplamışam.
- Azərbaycanda güclü təhsil verən universitetlərdən biri olduğu üçün və gələcəkdə işlə təmin olunma şansına görə BANM-i seçdim.
- Orta məktəbə getdiyim ilk illərdən bəri ailə üzvlərim hər zaman mənə dəstək olmuşlar. Ailəmlə mənim fikir və arzularımın üst-üstə düşməsi mənim nailiyyətlərimə səbəb olmuşdur.
- Ən böyük arzunuz nədir?
- Ən böyük arzum nanotexnologiya sahəsində böyük bir kəşfə imza atmaq və Azərbaycanı bu sahə üzrə inkişaf etdirməkdir.
- Proseslərin avtomatlaşdırılması bir çox sahələrdə tətbiq olunur və hal-hazırda Azərbaycanda bu sahə üzrə təhsil alan mühəndislərə çox böyük ehtiyac duyulur.
- Kitab oxumaq , çünki mənim fikrimcə, kitab oxuyaraq insan sadəcə yeni məlumatlar əldə etmir, həmçinin özünü kəşf edir. Skripka çalmaq, çünki musiqidən zövq almağın ən yaxşı yolu mənim üçün budur.
- Ən böyük marağım yapon dilini tam oyrənməkdir və bunu öyrənməkdə məqsədim texnologiya sahəsində en qabaqcıl ölkələrdən biri olan Yaponiyada təhsilimi davam etdirməkdir.

My biggest dream is to make a contribution to research of nanotechnologies, says Presidential scholar studying at BHOS
Within the project initiated by Public Relations department of Baku Higher Oil School (BHOS) and entitled “10 questions to Presidential Scholar at BHOS”, Process automation engineering student Aysu Hamidly is answering our questions.
- I was born on July 3, 1999 in Sheki town. I began my primary education at Sheki town lyceum and then I entered secondary school №132 in Baku where I studied from the second to the fourth grades. Up to 9th grade, I was attending secondary school №225. Then I was studying at Turkish lyceum in Baku, from which I graduated with distinction in 2016.
From 2007 through 2012 I studied on a class of violin at a music school №16 named after K.Safaraliyeva and graduated the school with distinction. In 2012, I participated in a musical contest dedicated to 90th anniversary of the national leader Heydar Aliyev and took first place. This year I entered BHOS to study Process Automation Engineering and became a Presidential Scholar.
- The exams are in the past now. What were your impressions?
- Even before the entrance exams, my family members and school teachers were rendering me strong moral support. This greatly helped me to prepare myself psychologically for the exams, so I had no concerns. Thus, I successfully passed them.
- I got 685 баллов.
- I have chosen BHOS, because it is one of the best high education institutions in Azerbaijan. And when I obtain a complete higher education, I will have a good chance to find a good job.
- From the very first year of my study at the secondary school, my family has always supported me. It is exactly coincidence of my own and my family wants that helped me obtain the success.
- My biggest dream is to make a contribution to research of nanotechnologies and their development in Azerbaijan.
- Process automation is used in many spheres. Moreover, there is a great demand for engineers with higher education of this specialty.
- I like reading books. I believe that reading helps us not only learn something and gain new knowledge, but also better understand ourselves. I also play violin, as only violin gives me the greatest pleasure of enjoyment of music.
- What are your other interests?
- I strongly want to learn Japanese, as Japan is the country with very advanced technologies and I indent to continue my education there.