BANM BİOLAB-la müqavilə imzaladı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Türkiyənin BIOLAB şirkətinin təşəbbüsü ilə “İstifadədə olan yağ analizi ilə avadanlıqların proqnozlaşdırılmış texniki baxım üsullari” adlı seminar keçirilib.
Seminarda BANM-in rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və tələbələri, BİOLAB şirkətinin baş icraçı direktoru Sinan Vasfi, şirkətin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Məmmədzadə, o cümlədən şirkətin Azərbaycandakı satış menecerı Kənan Atakişiyev, Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, SOCAR-ın müxtəlif idarə və müəssisələrinin, BP-nin və diğər şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları və iştirakçıları salamlayaraq bu ali təhsil ocağının qısa zamanda əldə etdiyi uğurları, görülən işlər və perspektivlər haqqında məlumat verib. Rektor həmçinin, BANM-də tələbələr üçün təşkil olunan istehsalat təcrübəsinə verilən xüsusi önəmdən və onları elmi tədqiqatlara cəlb etmək məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. E.Qasımov bildirib ki, bu tədris ilində BANM-nə qəbul olan tələbələrdən 17 nəfəri Prezident təqaüdünə layiq görülüb. “Tələbələrimzin əldə etdiyi bu ugurlar böyük  nailiyyətdir” - deyə E.Qasımov vurğulayıb. Elmar Qasımov Ali Məktəbin beynəlxalq şirkətlərlə uğurlu əməkdaşlığından da söz açıb.
BİOLAB şirkətinin baş icraçı direktoru Sinan Vasfi təmsil etdiyi şirkət barədə danışaraq bildirib ki, BİOLAB özünün 30 ilik təcrubəsi ilə neft və neft məhsullarının analizləri üçün laboratoriya avadanlıqlarının təmin edilməsi, quraşdırılması, təlimlərin verilməsi və eyni zamanda, servis xidmətini həyata  keçirir.  Mərkəzi ofisi Ankarada yerləşən BİOLAB dünyanın bir çox ölkələrində BP, Shell, Exxon, Türpaş və digər global şirkətlərini laboratoriya cihazları ilə təmin etmişdir. “Şirkətin ən başlica məqsədlərindən biri yağ analizləri ilə proqnozlaşdırlmış baxım sistemlərini sənaye və elm ocaqlarına müzakirə edərək regiondakı gənclərin maariflənməsinə və sənayenin inkişafına nail olmaqdır” - deyə Sinan Vasfi bildirib.
Tədbir çərçivəsində BANM və BİOLAB şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalandı. Razılaşmaya əsasən, BANM-də “ömürboyu təhsil” konsepsiyası çərçivəsində təşkil edilən stajkeçmə, ixtisasartırma və yenidənhazırlama kurslarında, eləcə də elmi-praktiki seminarlarda və konfranslarda BİOLAB əməkdaşları tərəfindən müxtəlif mövzular üzrə mühazirələrin təqdimatı üçün şərait yaradılacaq. Həmçinin, BANM-in əməkdaşları, tələbələri və BİOLAB şirkətinin əməkdaşları qarşılıqlı olaraq kitabxana-informasiya resurslarından istifadə imkanlarından yararlanacaqlar.
Seminarda o cümlədən, yağ analizinin əhəmiyyəti, sənaye müəssisələri üçün əsas texnikalar və onların faydaları, istifadədə olan yağın keyfiyyəti və istifadə müddətinin monitorinqinin faydaları, avadanlıqların sazlığının monitorinqinin faydaları, istifadədə olan yağların element analizinin əhəmiyyəti və s. barədə məlumat verilmişdir.

BHOS signed agreement with BİOLAB
A workshop on methods to maintain equipment used for petroleum analysis was conducted at Baku Higher Oil School (BHOS). It was held at the initiative of BİOLAB company (Turkey) for BHOS’ administration, academic teaching staff and students. Chief Executive Office of BİOLAB Ltd. Sinan Vasfi, Head of the company Representative Office in Azerbaijan Bakhtiyar Mammedzadeh, BIOLAB Ltd. Sales Manager in Azerbaijan Kenan Atakishiyev, as well as officials and specialists of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Azerbaijan Republic, SOCAR, BP and other companies.
Opening the workshop, the BHOS Rector Elmar Gasimov welcomed the guests and told them about BHOS’ work, prospects successes in its activities. He also emphasized the importance of the students’ involvement in internship, on-the-job-training and scientific activities. The rector informed that 17 first-years students at BHOS are Presidential Scholars. “This is a great achievement for our students,” he said. Elmar Gasimov also told about effective cooperation of the Higher School with international companies.
Speaking about BIOLAB, the Chief Executive Officer of the company informed that BIOLAB has 30-year experience in procurement, commissioning, installation and maintenance of the equipment for analysis of oil and oil products, and conducting trainings in this field. The company is headquartered in Ankara and supplies necessary laboratory equipment BP, Shell, Exxon, Turpash and other companies. “One sphere of our activities is holding discussions and consultations about systems for maintenance of the equipment for oil and oil products’ analysis for youth education and industry development,” he said.
At the meeting, a Cooperation Agreement between BHOS and BIOLAB company was signed. According to the agreement, BIOLAB will provide opportunities for BHOS students’ internships and on-the-job and professional development training courses within the Higher School’s Lifelong Learning program. The company shall also work with BHOS in organizing research and practical conferences, workshops and lectures. In addition, the agreement stipulates joint usage of library and information resources of two organizations by both BIOLAB employees and BHOS’ teachers and students.
The workshop participants received detailed information about main methods and technologies used for oil analysis and their advantages for production companies and facilities. They were also informed that it is very important to conduct oil quality monitoring and use modern equipment for oil elements’ analysis. At the end of the meeting, the company representatives answered questions asked by the workshop participants.