BANM-də İSO standartının tətbiqi genişlənir
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Türk Standartları İnstitutunun (TSİ) auditorları beynəlxalq standartların tətbiqinə dair qiymətləndirmə tədbirləri həyata keçirirlər. Bununla əlaqədar olaraq, TSİ-nin Azərbaycan üzrə təmsilçisi Selim Çelebi, TSİ-nin baş auditoru Volkan Cağın və SOCAR-ın Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma İdarəsinin rəisi Fuad Süleymanovun iştirakı ilə BANM-in rəhbərliyi və professor-müəllim heyətinin görüşü keçirilib.
BANM-də üç modul üzrə İSO beynəlxalq standartının tətbiq edildiyini deyən rektor Elmar Qasımov Ali Məktəbin digər modullar üzrə standartların əldə olunmasına çalışdığını bildirdi. O, BANM-də İSO-nun tətbiqinin Ali Məktəbin inkişafına xidmət etdiyini bildirdi. Rektor TSİ nümayəndələrinə bütün strukturlarda apardıqları yoxlamalarda hərtərəfli təftiş etməyi xahiş etdi və onlara uğurlar arzuladı.
TSİ-nin Azərbaycandakı təmsilçisi Səlim Çələbi BANM-in ali təhsil müəssisəsi olaraq Azərbaycanda analoji qurumlar arasında öndə gedən Ali Məktəb olduğunu vurğuladı. O, BANM-in gələcəkdə digər modullar üzrə yeni standartların əldə olunmasına nail olacağına əminliyini ifadə etdi. O, qarşılıqlı əməkdaşlığın hər iki qurum üçün faydalı olacağını deyib.
Xatırladaq ki, BANM ilk və yeganə ali təhsil müəssisəsidir ki, İSO-nun üç istiqaməti üzrə -  ISO 9001 “Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi”, ISO 14001 “Ekologiya idarəetmə sistemi”, OHSAS 18001 “Əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası idarəetmə sistemi” üzrə beynəlxalq sertifikata sahib olub. 2014-cü ilin dekabrında TSİ-nin auditorları beynəlxalq standartların BANM-də tətbiqinə dair qiymətləndirmə tədbirləri həyata keçirərək BANM-in bütün struktur bölmələrində dünyada qəbul olunmuş ISO standartlarına uyğun olaraq keyfiyyətin təminatı, ekologiya, əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası idarəetmə sistemlərinin tətbiq edildiyini təsdiqləyib.

BHOS to apply more ISO standards
Baku Higher Oil School (BHOS) is undergoing an assessment of BHOS compliance with international standards, which is conducted by auditors from Turkish Standard Institution (TSE). Prior to the assessment, a meeting of the Higher School management and academic teaching staff with TSE Representative in Azerbaijan Selim Chelebi and TSE Chief Auditor Volkan Jagin was arranged. Head of the Education, Training and Certification Department of SOCAR Fuad Suleymanov also participated in the event.
Speaking at meeting, BHOS Rector Elmar Gasimov informed said that currently Baku Higher Oil School applies three international ISO standards and the BHOS management intends to apply more ISO standards. He emphasized that appliance of the ISO standards contributed to the Higher School development. Rector Elmar Gasimov requested the TSE auditors to conduct a thorough and detailed inspection of all BHOS departments and wished them success in their work.
Representative of TSE in Azerbaijan Selim Chelebi reported that BHOS is a leader among national higher education institutions in terms of compliance with ISO standards. He expressed confidence that Baku Higher Oil School would successfully apply more ISO standards. Selim Chelebi emphasized that cooperation between BHOS and TSE would be mutually beneficial.
Baku Higher Oil School is the first and the only higher educational institution in Azerbaijan, whichith received ISO certification on three standards, namely ISO 9001 – Quality Management Systems, ISO 14001 – Environmental Management Systems, and OHSAS 18001 – Occupational Health and Safety Management Systems. In December 2014, auditors of the Turkish Standards Institution made an assessment of all BHOS departments’ and confirmed their compliance with these ISO standards.