BANM ilə Əbu-Dabi Neft İnstitutu arasında əməkdaşlıq müqaviləsi
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Heriot-Vatt Universitetinin (HVU) rəhbərliyi ilə ikitərəfli əməkdaşlıq və Əbu-Dabi Neft İnstitutu ilə əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə etmək məqsədi ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Əbu-Dabi və Dubay şəhərlərinə səfər ediblər.
Səfər zamanı HVU-nun rektoru, professor Riçard Viliamsın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirildi. Görüşdə əməkdaşlığın strateji istiqamətləri və prespektivləri baradə geniş fikir mübadiləsi aparıldı, həmçinin mövcud əməkdaşlığın magistratura səviyyəsinə genişləndirilməsi ilə bağlı konkret işlərin görülməsi zəruriliyi qeyd olundu. Görüşdə, o cümlədən  bakalavr təhsil səviyyəsi ilə əlaqədar olan mövcüd müqaviləyə dəyişiklik ilə bağlı tərəflər arasında razılaşma imzalandı.
Səfər zamanı rektor Elmar Qasımov və nümayəndə heyəti HVU-nun Dubay kampusunun məzun mərasimində iştirak ediblər. Daha sonra HVU-nun Dubay kampusu, xüsusilə tədris binaları, auditoriyalar və laboratoriyalar ilə tanış olan nümayəndə heyəti professor-müəllim heyəti ilə də görüşüblər.
Səfərin sonuncu günü BƏƏ-nin Əbu-Dabi şəhərində yerləşən Neft İnstitutunun prezidenti Dr. Tomas Hoçstetlerin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş oldu. Görüş çərçivəsində Neft İnstitutu və BANM arasında mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olundu və gələcəkdə BANM tələbələrinin Əbu-Dabi Neft İnstitutunda magistr təhsil səviyyəsində ödənişsiz təhsil almaları barəsində ilkin razılıq əldə olundu. Daha sonra nümayəndə heyəti Neft İnstitutunda tədrisin həyata keçirilməsi ilə, xüsusilə də, İnstitutun laboratoriyaları ilə tanış oldular.

BHOS Cooperation Agreement with Petroleum Institute in Abu Dhabi
Delegation of Baku Higher Oil School (BHOS) led by the Rector Elmar Gasimov paid a visit to Abu Dhabi and Dubai in United Arab Emirates (UAE) with the purpose to discuss further development of the bilateral cooperation with management of Heriot-Watt University (HWU) and with the purpose to discuss prospects of cooperation with Petroleum Institute in Abu Dhabi.
Wide range of questions related to strategic directions for cooperation between two higher educational institutions were discussed at the meeting of BHOS delegation with HWU Principal and Vice-Chancellor Prof. Richard Williams and University senior officials. At the meeting, special attention was paid to development of cooperation for implementation of Master degree programs. The parties also signed an amendment agreement to the existing Agreement between BHOS and HWU on Bachelor degree programs.
While in Dubai, the Rector Elmar Gasimov and members of the BHOS delegation attended a graduation ceremony at HWU campus, met with representatives of the university teaching academic staff and visited education facilities, auditoriums, schoolrooms and laboratories of the Heriot-Watt University.
During the trip to Abu Dhabi, the BHOS delegation met with the President of the Petroleum Institute Dr. Thomas Hochstettler and the Institute representatives. At the meeting, ways and spheres of potential cooperation were discussed and a verbal agreement for study of BHOS graduates at the Petroleum Institute was reached. Under the agreement, graduates of the Baku Higher Oil School will have an opportunity to do a Master's degree at the Institute free of charge. The guests from Azerbaijan also received information about teaching process at the Petroleum Institute and visited the Institute laboratories.