EBSCO xidmətlərindən istifadə: BANM və Heriot-Vatt Universiteti nümunəsində
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ali Məktəb və Heriot-Vatt Universitetinin nümunəsində EBSCO Discovery xidmətlərinin (EDS) resurslarından istifadə ilə bağlı informasiya bacarıqlarının inkişafına yönəlmiş təlim keçirilib. Müəllim və yuxarı kurs tələbələri üçün keçirilən təlimi EBSCO Information Service (Praqa, Çexiya Respublikası) şirkətinin MDB üzrə regional meneceri İrina Kreysarova və şirkətin Rusiya və MDB ölkələrində təlimlər üzrə mütəxəssisi Tamila Mirkamalova keçiblər.
Təlim çərçivəsində EDS bazasında BANM və Heriot-Vatt Universitetinin tammətnli elektron resurslarından elmi-tədqiqat və tədris proseslərində istifadə üzrə praktik məşqlər keçirilib. Dinləyicilərə, həmçinin BANM-in EBSCO Discovery Xidməti vasitəsi ilə ictimaiyyətə açıq olan 3.400-dən artıq elektron kitabından ibarət yeni kitabxana kolleksiyası təqdim edilib.
EBSCO Information Service şirkətinin BANM ilə uğurlu əməkdaşlığından bəhs edən İrina Kreysarova deyib ki, “BANM-in kitabxanasını fərqləndirən cəhət burada innovasiya texnologiyalarından fəal istifadə olunmasıdır, Ali Məktəbin əməkdaşları isə akademik biliklərin müasir elektron formatda gənclərə necə çatdırılmalı olduğunu gözəl başa düşürlər. Eyni zamanda, məmnuniyyətlə qeyd etmək istərdim ki, Ali Məktəbin təcrübəli müəllimləri yeni biliklərin öyrənilməsində maraqlıdırlar və ən qabaqcıl metodikaları öyrənməyə hazırdırlar. Etiraf edim ki, heç də hər zaman akademik mühitdə bu dərəcədə maraq göstərən və diqqətli auditoriyayaya rast gəlmək olmur”.
EBSCO Information Services şirkəti EBSCO Industries Inc. bölməsi olub kitabxanalar üçün elektron resurslar təchiz edən aparıcı şirkətdir. EBSCO Discovery Service şirkətinin məhsulu dünyanın 8.600-dən artıq universitetində elmi-tədqiqat məqsədləri ilə istifadə olunur. BANM-də bu sistem 2015-ci ildən tətbiq olunur və Ali Məktəbin internet səhifəsi vasitəsi ilə istifadə oluna bilir.

Training course on EBSCO Discovery Service (EDS) Best Practice based on the experience of Baku Higher Oil School (BHOS) and Heriot-Watt University (HWU) was held at BHOS. The training for BHOS’ academic teaching staff and senior students was conducted by representatives of EBSCO Information Services (Prague, Czech Republic) Iryna Krejcarova, Regional Manager for CIS Countries, and Tamila Mirkamulova, Training Specialist for Russia and CIS countries.
During the training, practical lessons on the techniques in using full text online resources for scientific and educational purposes were held. Special attention was paid to new publically accessible EBSCO collection of more than 3,400 eBooks obtained by BHOS library.
Speaking about successful cooperation between BHOS and EBSCO Information Services, Iryna Krejcarova said: “BHOS library personnel is distinguished by active usage of innovative technologies and by clear understanding of the ways to deliver academic knowledge to the new generation by modern electronic means. I was pleased to see that, although BHOS professors are experienced and well-educated teachers, they are always willing to learn and to study advanced methods and best practices. I have to admit that it is not so common to see such a responsive and interested audience in the academic community.”
EBSCO Information Services is a division of EBSCO Industries Inc. and a leading provider of library database services. EBSCO Discovery Service, which is the company product, is used for scientific research in more than 8,600 universities around the world. At BHOS, the system has been implemented since 2015 and can be accessed from the Higher school’s website.