BANM-in Prezident təqaüdçüsü danışır: Məhz BANM gələcək planlarımı gerçəkləşdirə bilər
BANM-in İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi olaraq Prezident təqaüdçüləri ilə bağlı yeni bir layihəyə başlayırıq.Bu layihəmiz “BANM-in prezident təqaüdçülərinə 10 sual” adlanır. Beləliklə, suallarımızı BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının I kurs tələbəsi Reyhanə Kərimli cavablandırır.
-Mənim adım Reyhanə Kərimlidir. 1998-ci il dekabr ayının 19-da Sabirabad rayonunda anadan olmuşam. 2005-ci ildə Belarus Respublikasının Qrodno şəhərində təhsilə başlamışam. Daha sonra, 2007-ci ildən Bakı şəhəri Nizami rayonu 272 saylı orta məktəbdə təhsilimi davam etdirmişəm və 2016-cı ildə elə həmin məktəbin məzunu olmuşam.
-İmtahan dövrü ilə bağlı unudulmaz təəssüratlarım var. Həmin dövrdə bir qədər həyəcan və narahatçılıq keçirtməyimə baxmayaraq imtahanda göstərdiyim nəticənin sayəsində bütün yorğunluq və sıxıntı bir anda xoş bir xatirəyə çevrildi.
-Məqsədimin 700 bal olmasına baxmayaraq, qəbul imtahanında 690 bal toplayaraq Prezident təqaüdçülərinin sırasına daxil oldum.
-BANM-in ilk açıldığı ildən yüksək bal toplayan tələbələrin buraya üz tutmasını görüb, “əgər nə vaxtsa yüksək bal toplasam, mən də buranı seçəcəyəm” - deyə düşünürdüm. 10-cu sinifdə oxuyanda BANM haqqında bir qədər də məlumat topladım və əmin oldum ki, məhz BANM mənim gələcək planlarımı gerçəkləşdirə bilər.
-Ailədə mənim kiçik yaşlarımdan oxumaq həvəsimin şahidi olmuşdular və həmişə mənim təhsilimi davam etdirməyimi dəstəkləyiblər.
-Hər bir tələbə kimi mənim də arzularım, daha doğrusu, məqsədim var. Hal-hazırda ən böyük məqsədim BANM-də yaradılmış şəraitdən istifadə edərək peşəkar mühəndis olmaqdır.
-Mənim fikrimcə, hələlik hazırlıq kursunda oxuduğumdan ixtisasım haqqında tam məlumatım yoxdur, amma bu ixtisası seçməzdən əvvəl BANM-in rəsmi səhifəsindən və digər mənbələrdən maraqlanaraq “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndısliyi” ixtisasının məhz mənim arzuladığım sahə olduğuna əmin oldum.
-Boş vaxtımda əsasən, musiqiyə qulaq asiram, amma maraqlı kitaba rast gələndə oxuyuram, xoşuma gələn eskizlər görəndə onların rəsmini çəkirəm.
-Uşaqlıqdan rəqsə, gimnastikanın müxtəlif növlərinə, skripka və fortepiano musiqi alətlərinə marağım var. Həmçinin, ingilis dilindən başqa, gələcəkdə alman dilini də öyrənmək istəyirəm.
-Janrından asılı olmayaraq klassik əsərləri oxuyuram, amma oxuduğum kitabların içində daha çox povestlər üstünlük təşkil edir.

«At BHOS, I can realize my plans for the future, says BHOS student and Presidential Scholar
Public Relations department of Baku Higher Oil School startы a new project entitled “10 questions to Presidential Scholar”. It will tell about Presidential Scholars studying at BHOS. Reyhana Kerimli, first-year Process Automation Engineering student, is answering our questions today.
- Please tell about yourself.
- I was born on December 19, 1998 in Sabirabad district. I entered primary school in 2006 in the town of Grodno in Belarus. Then I continued my secondary education at the school N272 of the Nizami district of Baku and graduated from the school in 2016.
- The exams are in the past now. What are your impressions about them?
- I will never forget that time. Of course, I was concerned, but all my fears disappeared as soon as I learned the results. My tiredness and anxiety turned into pleasant memories.
- To be honest, I wanted to get 700 points, but managed to receive only 690 points. With this result, I became one of the Presidential scholars.
- I have noticed that BHOS accepts the best graduates from secondary schools. I decided to gain high score to become a student of Baku Higher Oil School. I collected as much information about BHOS as possible and realized that this is the place where I would like to receive my higher education.
- My family always encouraged my striving for education from the early childhood. They continue providing support to me in my efforts to study.
- As any other student, I do have rather a goal, not a dream. My most ambitious goal is to become an excellent engineer, a highly qualified professional, while using all those opportunities and conditions provided by the Higher school.
- As a Foundation program student, I do not know all details about Process Automation Engineering academic programs. However, I did my best to obtain information about this specialty at the BHOS website and from other sources. Then I understood that I would like to become Process Automation Engineer.
- I like listening to music and like reading. In addition, I can do paintings based on the drawings I like.
- What books do you read?
- I like classic works of literature, but most of all I like to read novels.
- Since childhood, I have been keen on dancing and gymnastics, and I am interested in musical instruments such as, for example, violin and piano. I also plan to study German language to know one more foreign language, in addition to English.