BANM beynəlxalq konfransda təmsil olunub
Noyabrın 21-22-də Bakıda keçirilən “Neftin dənizə və quruya sızması: yanacaq–energetika kompleksində sənaye təhlükəsizliyi” mövzusunda IV praktiki konfransın işində Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov, Ömürboyu təhsil fakültəsinin dekanı Rəna Mustafayeva, həmçinin Ali Məktəbin tələbələri iştirak ediblər.
Konfransın əsas müzakirə mövzuları Xəzəryanı ölkələrin ekoloji çağırışlara hazırlığı, neft sızmalarının aradan qaldırılması, monitorinqi və qarşısının alınması üzrə yeni texnologiyaların tətbiqi, sızmaların və çirklənmələrin nəticələrinin aradan qaldırılması, təmizlənməsi və rekultivasiyası, habelə neft və neft məhsulları sızmalarının, neftin qəza nəticəsində suya və quruya sızmasının qarşısının alınması və profilaktikası məsələləri olub.
Konfransın moderatoru, “Lamor Turkey” şirkətinin baş direktoru Mətyu Brayzə deyib ki, məqsəd Xəzər dənizi akvatoriyasına, onun sahillərinə və quru yataqlarına neft və neft məhsullarının sızmasına gətirib çıxaran qəza hallarının profilaktikası işində Xəzəryanı ölkələrin neft-qaz sahəsi və dövlət təşkilatlarının səylərini birləşdirməkdir.
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Xəzər Hövzə Qəza-xilasetmə Xidmətinin xüsusi avadanlığın təchizatı üzrə aparıcı mühəndisi Əkrəm Qəhrəmanov,SOCAR-ın Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma İdarəsinin (TTSİ) direktoru Fuad Süleymanov, “Seanews” şirkətinin direktoru Cahid İstikbal, “Dentons” şirkətinin böyük hüquqşünası Sona Tağıyeva konfransda məruzə ilə çıxış ediblər.

BHOS representatives participated in international conference
IV practical conference entitled Onshore and Offshore Oil Spills and Industrial Security in Fuel Energy Production was held on November 21-22 in Baku. Vice-rector for Training, Science and International Relations Ramiz Gumbatov, Head of Lifelong learning department Rena Mustafayeva and students of Baku Higher Oil School (BHOS) participated in the conference.
Main topics of the conference included Caspian bordering states’ preparedness for environnmental challenges, adoption of new technologies for oil spill response, monitoring and prevention of the oil and oil products’ spills, clean-up and remediation, and emergency onshore and offshore oil spills.
The conference moderator, Director General of Lamor Turkey company Matthew Bryza emphasized that the conference aimed at joining efforts of the companies operating in the oil and gas industry and relevant state organizations of the Caspian bordering states for prevention of accidental spills of oil and oil-products in the Caspian Sea aquatory, both onshore and offshore.
Leading Engineer on special emergency equiment delivery of Emergency Rescue Service for the Caspian Sea basin of the Ministry of Emergency Situations of the Azerbaijan Republic Akram Gahramanov, Director of Education, Training and Certification department of SOCAR Fuad Suleymanov, Director of Seanews company Jahit Istikbal and Senior lawyer of Dentons company Sona Taghieva made speeches at the conference.
This international conference was organized by Confidence Capital company operating in Great Britain.