BANM İzmir Universiteti ilə memorandum imzaladı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ali Məktəb ilə Türkiyənin İzmir Çələbi Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalandı. Tədbirdə çıxış edən BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamladı. Rektor hər iki ali təhsil müəssisəsi arasında çoxlu oxşar cəhətlərin olduğunu bildirdi. Elmar Qasımov Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin dostluq və qardaşlıq münasibətləri olduğunu dedi. O, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərdən danışaraq imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsinin həm tələbə və professor-müəllim heyəti, həm də bütövlükdə, iki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlığa rəvac verəcəyini vurğuladı.
Bakı ilə İzmirin qardaş şəhərlər olduğunu vurğulayan Türkiyənin İzmir Celebi Universitetinin rektoru Galip Akhan Azərbaycanda və BANM-də olmaqdan məmnun olduğunu bildirdi. Rektor Galip Akhan müqavilədə hər iki tərəf üçün vacib olan, qarşılıqlı maraq doğuran ixtisaslar üzrə bakalavriat və magistratura səviyyələrində, eləcə də qısa müddətli sənaye yönümlü kurslarda mütəxəssis hazırlığında əməkdaşlığın nəzərdə tutulduğunu dedi.
Sonra Bakı Ali Neft Məktəbi ilə Türkiyənin İzmir Çələbi Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalandı. Müqaviləyə əsasən, həmçinin müvafiq sahələrdə tədris və elmi materialların mübadiləsi, birgə elmi forum və konfransların təşkili və bu tədbirlərdə, eləcə də hər iki tərəfin korporativ tədbirlərində tələbə və əməkdaşlarının qarşılıqlı iştirakının təmin edilməsi, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin işlənib hazırlanması, o cümlədən Ömürboyu təhsil konsepsiyası çərçivəsində biliklərin yayılması istiqamətində birgə tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

BHOS signed Memorandum of Understanding with Izmir University
Memorandum of Understanding on Cooperation (MoU) between Baku Higher Oil School (BHOS) and İzmir Çelebi University, Turkey, was signed at BHOS. Welcoming the Izmir University’s Rector Galip Akhan and other guests, Rector of the Higher School Elmar Gasimov said that Azerbaijan and Turkey are connected by friendly and brotherly relations. He added that there is a strong resemblance between two universities. Speaking about development of mutually beneficial cooperation between BHOS and Izmir University, Elmar Gasimov emphasized that signing of the Memorandum would help enhance business relations between two higher educational institutions and their professors, teachers and students.
İzmir Çelebi University’s Rector Galip Akhan noted that Baku and Izmir are twin cities tied by long-term stable relations. He also said that signing of the MoU would be important for both institutions and would allow for joint work including implementing Bachelor and Master degree programs, conducting training courses and other activities.
Then the Memorandum of Understanding on Cooperation between Baku Higher Oil School and the İzmir Çelebi University was signed. The agreement provides great opportunities for working together and implementing various projects from scientific and research activities to student exchange and post-graduate programs to organization of conferences and workshops.
At the end of the meeting, BHOS Rector Elmar Gasimov presented the Rector of İzmir Çelebi University Galip Akhan with BHOS Honorable Guest diploma.