Tümen Sənaye Universitetinin rektoru BANM-də
Rusiya Federasiyasının Tümen Sənaye Universitetinin rektoru Oleq Novoselov, universitetin marketinq idarəsinin rəisi Valeriy Qut, Azərbaycan mənşəli rusiyalı biznesmen və Tümen Vilayət dumasının deputatı Eduard Ömərov Bakı Ali Neft Məktəbinə (BANM) səfər etmişlər. Görüşdə, həmçinin SOCAR-ın Ekologiya idarəsinin rəis müavini professor Əflatun Həsənov iştirak edib.
Qonaqları salamlayan BANM-in rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbin yaradılması tarixindən, onun qısa müddətdə əldə etdiyi nailiyyətlərdən, tədris prosesinin təşkili və neft-qaz sənayesi üçün yüksək ixtisaslı mühəndislərin hazırlanması üçün burada yaradılmış şəraitdən söhbət açdı. Elmar Qasımov BANM-in daima genişlənən beynəlxalq əməkdaşlığı, böyük şirkətlərlə və dünyanın aparıcı ixtisaslaşmış universitetlərilə əlaqələrin yaradılması haqqında qonaqları məlumatlandırdı və Tümen Sənaye Universitetinin tələbələrini tanışlıq məqsədi ilə BANM-ə səfər etmək təklifini irəli sürdü.
Səmimi qəbula görə rektor Elmar Qasımova təşəkkürünü bildirərək Tümen Sənaye Universitetinin rektoru Oleq Novoselov BANM-lə qarşılıqlı fayda gətirə biləcək əməkdaşlığın başlanmasına marağını bildirdi. O, həmçinin Tümen Sənaye Universitetinin tarixi, tədris proqramları və TSU-nun Rusiya və xarici ölkələrin neft-qaz sektorunda fəaliyyət göstərən müəssisələri ilə əməkdaşlığından bəhs etdi.
Görüş çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbi ilə Tümen Sənaye Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu imzalandı. Bu Anlaşma Memorandumu müxtəlif ixtisaslar üzrə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında birgə fəaliyyəti, birgə forum və konfransların təşkilini və elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsini, o cümlədən konkret fəaliyyət sahələri üzrə tədris və elmi materialların mübadiləsini əhatə edir.
Xatırladaq ki, Tümen Sənaye Universiteti Rusiyanın ən böyük elmi-tədris komplekslərindən biri hesab olunur və burada orta-ixtisas və ali təhsildən (bakalavriat və magistratura) başlayaraq, aspirantura, doktorantura, eləcə də ixtisasartırma və yenidənhazırlanma daxil olmaqla təhsilin bütün pillələrində tədris həyata keçirilir.

Rector of TSOGU visited BHOS
Rector of Tyumen State Oil and Gas University (TSOGU) Oleg Novoselov, Head of TSOGU’s Marketing Department Valery Gut and Russian businessman, Deputy of Tyumen Oblast Duma Eduard Omarov visited Baku Higher Oil School (BHOS). Deputy Head of Environmental Department of SOCAR, professor Aflatun Gasanov also attended the meeting. Welcoming the guests, BHOS Rector Elmar Gasimov dwelled on development of BHOS, achievements attained within a short period of time, teaching process and conditions created for education and training of highly qualified specialists for oil and gas industry. He informed the quests about of the BHOS growing international cooperation including partnership with leading companies and universities around the world and invited TSOGU’ students to visit BHOS.
TSOGU Rector Oleg Novoselov expressed his gratitude for the meeting and profound interest towards building mutually beneficial cooperation relationships. He told about history of TSOGU, the university academic programs and TSOGU’ cooperation with Russian and foreign companies and enterprises operating in the oil and gas sector.
At the meeting, Memorandum of Understanding between Baku Higher Oil School and Tyumen State Oil and Gas University was signed. The memorandum implies, among others, joint activities in various fields of education, organization of forums, conferences, scientific and research projects, and exchange of teaching and scientific materials on specific subjects.
Tyumen State Oil and Gas University is one of the largest scientific and educational complexes of Russia. It offers all education levels from the general secondary, secondary professional and higher education (specialist program, bachelor's degree, Master's degree program) to postgraduate study and doctoral studies as well as the program of professional development and retraining of personnel.