BANM-də II Elm Festivalı çərçivəsində tədbir həyata keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbində II Azərbaycan Elm Festivalı çərçivəsində elmi-ədəbi-bədii tədbir keçirilib. Rektor Elmar Qasımov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, elmin vacibliyini vurğulayıb. Rektor ulu öndər Heydər Əliyevin elmin inkişafına verdiyi dəstəkdən danışaraq prezident İlham Əliyevin də hər zaman elmin və elm adamlarının yanında olduğunu xatırladıb və qeyd edib ki, bu festival elmin inkişafına böyük təkan verəcək.
Tədbir çərçivəsində BANM-in professoru Fuad Vəliyev, AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun nümayəndəsi Elşad Əsgərov, FHN-nin Azərbaycan Dövlət Əməyinin Mühafizəsi və Texniki Təhlükəsizlik Elm-Tədqiqat İnstitutun direktoru Rüşdi Səfərov,BANM-in fəlsəfə doktoru Sənan Eminov və “Kimya Mühəndisliyi” ixtisasının V kurs tələbəsi, “İlin gənc tədqiqatçısı” müsabiqəsinin qalibi Nicat Qasımov çıxış ediblər. Tədbirin ədəbi-bədii hissəsində BANM-in tələbələri maraqlı ifaları və səhnəcikləri ilə iştirakçıların zövqlərini oxşayıblar. Həmçinin əməkdaşların və tələbələrin əl işlərindən ibarət kiçik bir sərgi təşkil edilib.
Qeyd edək ki, oktyabrın 31-i başlayan elmin populyarlaşdırılması və müasir gənclərin elmi fəaliyyətə fəal cəlb olunması məqsədilə reallaşdırılan “II Azərbaycan Elm Festivalı” 5 noyabr 2016-cı il tarixinə kimi Respublikanın Naxçıvan, Şəki, Sumqayıt və Gəncə kimi bölgələrində həyata keçiriləcəkdir.

A scientific conference alongside a literature and art evening was held at Baku Higher Oil School (BHOS) in the framework of the II Azerbaijan Science Festival. Opening the event, BHOS Rector said that National leader Heydar Aliyev always provided support to Azerbaijani science. He emphasized that the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev pays close attention to the issues related to the development of the science and needs of Azerbaijani scientists. Elmar Gasimov also informed about events and actions to be arranged during the Festival.
At the conference, BHOS Professors Fuad Veliyev and Sanan Eminov, representative of the Zoology Institute of the National Academy of Sciences Elshad Askerov and fifth-year student of the Chemical Engineering department, winner of the Young Researcher of the Year contest, Nijat Gasimov presented scientific reports in English. Director of the Occupational Health and Safety Issues Research Institute under the Ministry of Emergency Situations Rushdi Safarov also made a report.
During the literature and art evening, BHOS students performed excerpts from literary, dramatic and musical works by Azerbaijani and foreign authors in Azerbaijani and English languages. In addition, an exhibition of art works made by BHOS teachers and students was presented.
The main goals of the Second Azerbaijan Science Festival is to popularize science and raise young people’s interest in scientific activities. The Festival will be also held in Nakhchivan, Gandja, Sumgayit and Sheki and will continue through November 5.