BANM və ABB şirkəti razılaşma imzaladı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) BANM və ABB şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalandı. Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbin müxtəlif beynəlxalq şirkətlərlə qurulan əməkdaşlığı haqqında danışdı. O, yaxın dövrdə BANM-in ən müasir tələblərə cavab verən kampusunda Ali Məktəbin əməkdaşlıq etdiyi şirkətlərin laboratoriyaları və mərkəzlərinin fəaliyyət göstərəcəyini dedi. Elmar Qasımov BANM-in əməkdaşlıq etdiyi şirkətlərdə, o cümlədən SOCAR-ın müəssisələrində Ali Məktəbin tələbələrinin hər il təcrübə keçdiklərini vurğuladı. BANM-in ildən-ilə müxtəlif beynəlxalq və yerli neft-qaz, o cümlədən kimya sənayesi və avtomatika üzrə şirkətlərlə əlaqələrinin daha da artdığını və hər bir əməkdaşlığın məhz tələbələrin yüksək ixtisaslı mütəxəssis kimi yetişməsi və onların gələcək karyerasında bir stimul olduğunu bildirdi.
BANM-də olmasından məmnunluq bildirən ABB şirkətinin Azərbaycan üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Rüstəm Qasımov iki qurum arasında əməkdaşlıqdan söz açdı və bu ali təhsil ocağı ilə şirkətin əlaqələrinin dinamik inkişafından danışdı. O, təmsil etdiyi şirkətlə BANM arasında uğurlu ikitərəfli əməkdaşlığın mövcudluğunu bildirdi.
Sonra Bakı Ali Neft Məktəbi ilə ABB şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalandı.
Qeyd edək ki, 1988-ci ildə təsis edilmiş və baş ofisi Sürix şəhərində yerləşən ABB şirkəti elektrotexnologiyalar və avtomatika sahəsində aparıcı şirkətlərdən biri olaraq dünyanın 100-dən artıq ölkəsində fəaliyyət göstərir. Şirkət 145.000 nəfərdən artıq işçiyə sahibdir.
Tədbirdə İsveçrə Konfederasiyasının Azərbaycandakı səfiri Philipp Stalder, ABB şirkətinin Neft, qaz və kimya üzrə baş meneceri Martin Qreydi iştirak edirdilər.

BHOS and ABB signed Cooperation Agreement
A Cooperation Agreement between Baku Higher Oil School (BHOS) and ABB company was signed at BHOS. Opening the agreement signing ceremony, BHOS Rector Elmar Gasimov told about development and enhancement of BHOS cooperation with various international organizations. He said that BHOS’ new campus, which was built up to the highest modern requirements, would be equipped with laboratories and scientific centers by the companies cooperating with BHOS. Rector also informed that every year BHOS students undertake internships at those companies, including SOCAR’s facilities.
Elmar Gasimov emphasized that constantly expanding cooperation between BHOS and many international and national companies operating in the oil and gas sector, chemical industry and automation engineering not only helps to educate BHOS students as high-qualified professionals, but also plays an instrumental role in their future recruitment and career development.
Having expressed his satisfaction with the meeting at BHOS, Head of ABB representative office in Azerbaijan Rustam Gasimov pointed out that close partnership relations between the company and BHOS are successfully developing.
Then the Cooperation Agreement between the Baku Higher Oil School and ABB company was signed.
ABB was established in 1988 and is headquartered in Zürich, Switzerland. It is operating mainly in robotics and the power and automation technology areas. ABB has operations in around 100 countries, with approximately 145,000 employees.
Philipp Stalder, Ambassador of Switzerland to the Azerbaijan Republic, and Martin Grady, General Manager, Oil, Gas and Petrochemical, ABB, also participated in the Cooperation Agreement signing ceremony.