BANM tələbələrinə SOCAR-AQŞ sertifikatlar verdi
“SOCAR-AQŞ”-də keçirilən Yay istehsalat təcrübəsi proqramının iştirakçılarının yekun təqdimat mərasimində BANM-in rektoru Elmar Qasımov çıxış edərək bildirib ki, sənaye müəssisələrində təşkil olunan istehsalat  təcrübə proqramları tələbələrin il boyu auditoriyalarda əldə etdiyi nəzəri biliklərin təcrübə ilə vəhdətdə daha dərindən mənimsəmələrinə və onların bacarıqlı kadr kimi yetişməsində önəmli rol oynayır. O, deyib ki, “SOCAR-AQŞ”-də təcrübə keçmək imkanı qazanan tələbələr çox şanslıdırlar, çünki onlar milli qazma sənayesində özünəməxsus yeri olan və bu sahədə vaxtaşırı yeniliklər tətbiq edən bir müəssisədə iş prosesi ilə yaxından tanış olublar. Bu da tələbələrə yeni texnika və texnologiyaların tətbiqi, qurğulara nəzarət və idarəetmə sistemlərinin işi, texnoloji proseslər, quyu tikintisi proseslərini əyani görmək və peşəkar mütəxəssislərlə işləmək kimi imkanlar verir. Elmar Qasımov “SOCAR-AQŞ”-nin rəhbərliyinə tələbələrin müəssisədə təcrübə keçməsi üçün yaradılan şəraitə görə təşəkkürünü bildirib.
“SOCAR-AQŞ”-nin Baş direktoru Ramin İsayev bildirib ki, iki aylıq təcrübə proqramı çərçivəsində vaxtaşırı olaraq müəssisədə təcrübə keçən tələbələrlə görüşüb. Baş direktor proqramın gedişatı və tərtib olunan tədbirlər planı haqqında tələbələrin münasibətlərini öyrəndiyini deyib. Ramin İsayev tələbələrin proqramda həvəslə iştirak etmələri, məsuliyyətli davranışları və təhkim olunduqları sahələrə dair müxtəlif təqdimatlar hazırlayaraq qrup sessiyaları təşkil etmələrindən məmnunluğunu bildirib.
Qeyd edək ki, Bu il “SOCAR-AQŞ”-də yay istehsalat təcrübəsinə 425 tələbə müraciət edib. Onlardan 109 nəfəri müsabiqələrə buraxılıblar.  Yekunda 17 nəfər təcrübəçi olmaq şansını əldə edib. 17 nəfərdən 3-ü BANM-in tələbəsidir. Belə ki, 2 tələbə “Kimya mühəndisliyi”, 1 nəfər isə, “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alır.

Students of the Baku Higher Oil School (BHOS) who successfully completed summer internship at SOCAR-AQŞ were awarded certificates from the company. Speaking at the awarding ceremony, BHOS Rector Elmar Gasimov said that such on-the-job training plays an important role in practical usage of knowledge gained by the students at lessons and in their further professional development. He noted that during the internship the students had a rare opportunity to learn first-hand about drilling industry and engineering in Azerbaijan, modern technology and equipment used in the drilling industry, and management, monitoring and inspection systems and processes. Elmar Gasimov expressed his deep gratitude to the SOCAR- AQŞ management for creating favorable conditions for effective internship of the BHOS students.
Speaking at the meeting, SOCAR-AQŞ’s Director General Ramin Isayev reported that he met with the students during their internship and they were informed about details of the program in advance. He also expressed his satisfaction with their enthusiastic and responsible approach to their duties during the two-month on-the-job training and told about their active participation in the group discussions and presentations.
In total, 425 students from Baku universities applied for participation in the summer internship at SOCAR-AQŞ this year. 109 persons were selected for participation in the competition, and only 17 of them received an opportunity to undertake internship at SOCAR-AQŞ. Three of them are BHOS students: two are Chemical Engineering students and one person is Petroleum Engineering student.