Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin Baş katibi BANM-də
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin Baş katibi professor Eden Mamutu qəbul edib. Rektor Elmar Qasımov Eden Mamutu salamlayaraq onu BANM-də görməkdən məmnunluğunu bildirib. BANM-in 2013-cü ildən Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin (BSUN) üzvü olduğunu xatırladan rektor rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin tarixinə nəzər salaraq qonağa ətraflı məlumat verib. Ali Məktəbdə qısa müddət ərzində görülən işlər və islahatlardan danışan Elmar Qasımov BANM-də tədris prosesi, tələbələr üçün yaradılan şərait və beynəlxalq əlaqələrdən söz açıb. BANM-in dünyanın müxtəlif aparıcı ali təhsil ocaqları, həmçinin beynəlxalq şirkət və qurumları ilə əlaqələrinin yaradılması, inkişafı və genişlənməsi istiqamətində işlərin görüldüyün bildirib. Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsi ilə BANM-in əməkdaşlığının davam edəcəyinə əmin olduğunu bildirib.
Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin Baş katibi professor Eden Mamut səmimi qəbula görə təşəkkür edib. Təmsil etdiyi qurum haqqında söz açan qonaq Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin Qara Dəniz İqtisadı Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvü olan 12 ölkənin (Albaniya, Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan, Yunanıstan, Moldova, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Türkiyə, Ukrayna və s.) 100-dən artıq universitetini birləşdirdiyini xatırladıb. Təşkilatın Qara Dəniz Regionunda universitetlər arasında elmi əməkdaşlıq çərçivəsində əlaqələrin qurulması məqsədilə yaradıldığını nəzərə çatdıran Eden Mamut BANM-lə əlaqələrin genişləndirilməsi və gələcək inkişaf perspektivləri barədə danışıb.
Görüşdən sonra qonaq BANM-in yeni kampusunu ziyarət edib, burada yaradılan şəraitlə yaxından tanış olub.
Qeyd edək ki, 2013-cü ilin noyabr ayının 7-8-də Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin (QDUŞ) İcraçı Şurasının iclasında Bakı Ali Neft Məktəbi QDUŞ-un Nizamnaməsinin tələblərinə cavab verdiyinə görə bu Təşkilata üzv qəbul edilib. Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsi Qara Dəniz İqtisadı Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyasının tövsiyəsi əsasında Qara Dəniz Regionu rektorlarının 1998-ci ildə Konsanta (Rumıniya) şəhərində keçirilmiş 2-ci konfransında təsis olunub.

Director of the Secretariat of the Black Sea Universities Network Visits BHOS
Rector of the Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov received Director of the International Permanent Secretariat of the Black Sea Universities Network (BSUN) professor Eden Mamut. Elmar Gasimov greeted the guest and expressed his satisfaction with the meeting. He noted that BHOS is a member of BSUN since 2013 and told Eden Mamut about activity of the Higher school.
Speaking about the BHOS activity and reforms implemented within a short period of time, Elmar Gasimov informed the guest about teaching process at the BHOS, conditions created for students and the school’s international contacts. He also told about measures taken for establishing, strengthening and widening BHOS’ cooperation with various higher educational facilities around the world including organizations and associations. The Rector expressed his confidence that close and successful cooperation between BHOS and BSUN will continue developing in the future.
In his turn, the Director of the International Permanent Secretariat of the Black Sea Universities Network professor Eden Mamut expressed his sincere gratitude for the meeting. He said that BSUN is now comprised of more than 100 universities of the states of The Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC), namely Albania, Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, Greece, Moldova, Romania, Russia, Serbia, Turkey and Ukraine. Speaking about BSUN work on developing relations with universities for scientific cooperation, Eden MAmut also told about activities aimed at strengthening this cooperation and about its future prospects.
After the meeting, the guest was given a tour at the BHOS new campus. He also learned about its structure and conditions in details.
The Baku Higher School was admitted as a member of the Black Sea Universities Network at the session of BSUN Executive Board on 7-8 November 2013 in accordance with the organization’s Charter. The Black Sea Universities Network was established upon a recommendation by the BSEC’s Parliament Assembly at the Second Conference of the Black Sea Universities Rectors held on 9-12 July 1998 in Constanța, Romania.