Bakı Yay Neft Məktəbi layihəsi başa çatıb
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) təşkil olunan “Bakı Yay Neft Məktəbi”ni uğurla başa çatdıran 8 iştirakçı, o cümlədən Almaniyanın müxtəlif nüfuzlu universitetlərindən olan 6 mütəxəssis sertifikatlarla mükafatlandırılıblar. Sertifikatları SOCAR-ın Kadr, Rejim və İnformasiya texnologiyaları üzrə vitse-prezidenti Xalik Məmmədov və BANM-in rektoru Elmar Qasımov iştirakçılara təqdim ediblər.
SOCAR-ın Kadr, Rejim və İnformasiya texnologiyaları üzrə vitse-prezident Xalik Məmmədov qonaqları salamlayaraq onları layihəni uğurla başa vurmaları münasibətilə təbrik edib. O, bu layihənin ikinci dəfə BANM-də həyata keçirilməsini xüsusi vurğulayıb. Xalik Məmmədov alman tələbələrin bu layihədə iştirakının onların Azərbaycanın nüfuzlu ali təhsil müəssisəsi olan BANM-lə, ümumiyyətlə Azərbaycan ilə yaxından tanışlığına imkan verdiyini bildirib. Xalik Məmmədov Azərbaycanın qonaqpərvər bir ölkə kimi qonaqların yaddaşında həmişəlik qalacağına inamını ifadə edib.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov BANM-də bu layihənin reallaşmasından, o cümlədən Almaniyanın müxtəlif nüfuzlu universitetlərindən olan 6 mütəxəssisin bu layihədə iştirakından məmnunluğunu bildirib. Elmar Qasımov layihə iştirakçılarına gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı yay məktəbinin iştirakçıları SOCAR-in yeni binası ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) “Şərqə Doğru” Proqramının çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbi tərəfindən təşkil edilən “Bakı Yay Neft Məktəbi”ndə Almaniyanın müxtəlif nüfuzlu universitetlərində təhsil alan 8 mütəxəssis iştirak edib. Sentyabr ayının 14-dən 24-dək BANM-də keçirilən layihə çərçivəsində tələbələrə BANM-in professor-müəllim heyəti tərəfindən müxtəlif mövzularda dərslər keçirilib. İştirakçılar Azərbaycanı yaxından tanımaq üçün əsrarəngiz təbiəti olan Şəkiyə səyahət ediblər. Qobustan milli tarixi incəsənət muzeyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi ilə tanış olublar, Heydər Əliyev məscidini ziyarət ediblər. Proqram çərçivəsində tələbələr Azərbaycanın neft tarixinə daha yaxından bələd olmaq üçün Sənqaçal Neft Terminalı, palçıq vulkanları, tarixi neft quyuları, neft muzeyinə səfər ediblər.
Xatırladaq ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin yay məktəbi keçirmək üçün təklif etdiyi layihə Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin “Şərqə Doğru” Proqramı çərçivəsində maliyyələşdirilmək üçün qəbul edilib. Layihə rəhbəri BANM-in Keyfiyyətin Təminatı Şöbəsinin əməkdaşı Aytən Şadlinskayadır.

Upon successful completion of Baku Summer Oil School program organized by Baku Higher Oil School (BHOS), SOCAR Vice-President for HR, IT and regulations Khalik Mamedov and BHOS Rector Elmar Gasimov presented certificates to all participants of the program. Six out of eight participants are students from various prestigious universities in Germany.
SOCAR Vice-President for HR, IT and regulations Khalik Mamedov welcomed the guests and congratulated them on the successful completion of the program. He emphasized that the project was implemented at BHOS for the second time. He said that participation of еру German students in the program gave them a good opportunity to learn more about higher educational facilities in Azerbaijan, particularly about BHOS, and obtain a better knowledge of the country. Khalik Mamedov expressed his confidence that the guests would always remember Azerbaijan as a hospitable and friendly country.
Rector BHOS Elmar Gasimov express his satisfaction with the successful project implementation and participation of the students from six prestigious universities of Germany in the program.
During the visit to SOCAR, the quests were acquainted with the company new building.
The ‘Baku Summer Oil School’ project was implemented by BHOS in the frames of ‘Go East’ program of German Academic Exchange Service (DAAD). From September 14-24, BHOS professors and teachers conducted a series of lectures and training courses on various subjects for the school attendants. In addition, a two-day trip to Sheki and excursions in and outside Baku were arranged for the students to help them learn more about Azerbaijan. The program participants visited Museum of Gobustan National Historical-Artistic Reserve, Azerbaijan Carpet Museum, National Art Museum of Azerbaijan and attended Heydar Aliyev Mosque. To raise their awareness of the oil history in Azerbaijan, trips and tours to Sangachal Oil Terminal, historical oil wells, mud volcanoes and Oil Museum were also arranged.
The summer school hosted by BHOS was financed in the frames of ‘Go East’ program of the German Academic Exchange Service. Ms. Aytan Shadlinskaya, specialist of BHOS Quality Assurance department, was the head of the project.