Bakı Ali Neft Məktəbində Alternativ gələcəklə əlaqə layihəsinə start verildi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi (AREA) və “Multimedia” İnformasiya Sistemləri və Texnologiyaları Mərkəzinin tərəfdaşlığı və Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilati dəstəyi ilə “Alternativ gələcəklə əlaqə” layihəsinə start verildi.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi sədrinin müavini Nurəli Yusifbəyli, Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin İqlim dəyişmələri və Ozon Mərkəzinin direktoru Gülmalı Süleymanov, məruzəçilər və layihəyə iştirakçı qismində qatılan KİV nümayandələri iştirak edirdilər.
Layihənin açılış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovun adından qonaqları salamladı və layihə iştirakçılarına uğurlar arzuladı. O, son illər ölkəmizdə alternativ və bərpaolunan enerji mənbələrindən istifadə edilməsi istiqamətində əhəmiyyətli layihələrin həyata keçirildiyini bildirdi. BANM-in Bərpaolunan enerji mühəndisliyi üzrə tədris və tədqiqat mərkəzinin fəaliyətindən söz açan prorektor gələcəkdə Ali Məktəbdə “Bərpaolunan enerji mühəndisliyi” ixtisası üzrə mühəndis kadrların hazırlanmasının nəzərdə tutulduğunu dedi. Ramiz Hümbətov “Alternativ gələcəklə əlaqə” layihəsinin Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı. O, BANM-də bərpaolunan enerji üzrə hər ay seminarların təşkil olunduğunu da nəzərə çatdırdı.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin İqlim dəyişmələri və Ozon mərkəzinin rəhbəri Gülmalı Süleymanov çıxış edərək “Alternativ gələcəklə əlaqə” layihəsinin Bakı Ali Neft Məktəbində həyata keçirilməsindən məmnunluqlarını ifadə etdilər, layihə iştirakçılarına uğurlar arzuladılar.
Layihənin birinci günündə NASA-da işləyən azərbaycanlı alim Teymur Sadıqov “Robotlaşma”, Norveçli təlimçi, “Provitaz” və “İnnovaz” məhdud məsuliyyətli müəssisələrin rəhbəri Knut Erlend “Xalq üçün sərfəli bərpa olunan enerji mənbələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdilər. Məruzəçilər iştirakçıları alternativ enerji mənbələri ilə bağlı məlumatlandırdılar.
Üç gün davam edəcək layihənin növbəti mərhələlərində Azərbaycan Respublikası Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin (AREA) baş məsləhətçisi Emil Vəliyev “AREA-nın fəaliyyəti”, Azərbaycan Respublikası Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin baş məsləhətçisi Cəbrayil Əliyev “Azərbaycanda alternativ enerji potensialı”, AREA-nın monitorinq və nəzarət şöbəsinin məsləhətçisi Emin Haşımov “AREA-nın enerji mənbələri ilə bağlı həyata keçirdiyi layihələr” mözusunda təqdimatlarla çıxış edəcəklər.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində həmçinin Suraxanıda yerləşdirilən günəş panelləri stansiyası ilə tanışlıq səfəri nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, "Alternativ gələcəklə əlaqə" layihəsinin əsas məqsədi biliyə əsaslanan iqtisadiyyata keçid həllərinin müəyyən olunması, mətbuat vasitəsilə alternativ enerji, nanotexnologiya haqqında ətraflı məlumatı Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyətinə çatdırmağa stimul vermək, Azərbaycan gəncliyinin davamlı inkişaf etməsi üçün təcrübə və potensial gələcəyin öyrənilməsi, Azərbaycan mətbuatında davamlı olaraq göstərilən istiqamətlərdə məqalələrin, araşdırma yazıların dərc olunmasından ibarətdir.

Connecting to Alternative Future Project Launched at Baku Higher Oil School
A project entitled “Connecting to an Alternative Future” is launched at Baku Higher Oil School (BHOS). It is implemented with financial support from the Youth Foundation of Azerbaijan under the President of the Azerbaijan Republic in partnership with the Ministry of Ecology and Natural Resources, The State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources of the Republic of Azerbaijan (SAARES) and the Information Systems and Technologies Centre “Multimedia” and with organizational support from BHOS.
Nurali Yusifbeily, Deputy Chairman of the State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources of the Azerbaijan Republic, Gulmali Suleymanov, Director of the Centre on Ozone and Climate Changes of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Azerbaijan Republic as well as other project participants and representatives of mass media made speeches at the project opening ceremony.
Speaking at the opening ceremony, BHOS Vice-Rector for Training, Science and International Relations Ramiz Humbatov greeted the project’s participants on behalf of the BHOS Rector Elmar Gasimov and wished them every success in the project implementation. He told about important projects implemented in our country for use of alternative and renewable energy sources over the last years. Speaking about activity of the Training and Research Center on Renewable Energy Engineering established at BHOS, the Vice-Rector said in the future the Higher School would train specialists in this field. Ramiz Humbatov pointed out the importance of the “Connecting to an Alternative Future” project implementation at the Baku Higher Oil School. He also said that workshops on renewable energy sources are conducted at BHOS every month.
In his speech chief of the Centre on Ozone and Climate Changes of the Ministry of Ecology and Natural Resources Gulmali Suleymanov expressed his satisfaction with the fact that the “Connecting to an Alternative Future” project is being implemented at the Baku Higher Oil School and wished every success to the project participants.
In the first day, Teymur Sadikhov, an Azerbaijani scientist working at NASA, gave a report on Robotics and Knut Erlend, Norwegian trainer and Head of “Provitaz” and “İnnovaz” Ltd., made a report on renewable energy sources beneficial for people. Other attendants also presented information about alternative energy sources.
During three days of the project implementation, Chief Advisor of the State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources of the Azerbaijan Republic Emil Veliyev will present a report about SAARES’ activity; Chief Advisor of SAARES Jabrail Veliyev will give a report on opportunities for alternative energy in Azerbaijan; and advisor of SAARES Control and Monitoring Department Emin Gashimov will present a report about projects on on energy sources implemented by SAARES.
It shall be noted that the project participants pay on-the-spot visit to solar panels station located in Surakhani.
It shall be also reminded that the main goals of the “Connecting to an Alternative Future” are to facilitate making decisions on transition of the economics, study experience and future potential for further development of Azerbaijani youth, and raise Azerbaijani civil society’s awareness about nanotechnology and alternative energy sources by highlighting these topics in the press and publishing articles on these topics including research articles.