BANM-in tələbələri Emerson şirkətində istehsalat təcrübəsində
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 17 tələbəsi 14-29 iyul tarixlərində Emerson Process Management şirkətində yay istehsalat təcrübəsi keçirlər.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov rəhbərlik etdiyi heyət ilə birgə istehsalat təcrübəsi keçən tələbələrin fəaliyyəti və onlar üçün təcrübədə yaradılan şəraitlə yerindəcə tanış olmaq məqsədilə Emerson Process Management şirkətində olub. Şirkətdə olarkən rektor şirkətin Satış üzrə meneceri, təcrübə proqramının rəhbəri, mütəxəssis Erkin İbrahimovla görüşüb. Görüşdə BANM rəhbərliyinə təcrübənin gedişatı və tələbələrin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verilib. Tələbələrlə səmimi ünsiyyət quran rektor SOCAR tərəfindən onlar üçün yaradılan şəraitdən səmərəli istifadə etməyə və təcrübədə verilən tapşırıqlara məsuliyyətlə yanaşmağa çağırıb. Sonda o, Emerson Process Management şirkətinin rəhbərliyinə BANM tələbələrinin şirkətdə təcrübə keçməsi üçün yaradılan şəraitə görə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, təcrübə zamanı tələbələr Emerson Process Management şirkəti tərəfindən istehsal olunan qurğular və istifadə olunan idarəetmə sisteminin iş prinsipi və xüsusiyyətləri ilə yaxından tanış olurlar. Bu müddət ərzində tələbələr müxtəlif texnoloji prosesslərdə istifadə olunan təzyiq, temperatur, sərfiyyat və səviyyə ölçmə cihazların və idarəetmə sistemlərinin əsas iş prinsiplərini, həmçinin idarəedici klapanlarının müxtəlif proqram vasitəsilə hesablanması və seçilməsini öyrənirlər. Təcrübə tələbələrin il boyu auditoriyalarda əldə etdiyi nəzəri biliklərin təcrübə ilə vəhdətdə daha dərindən mənimsəmələrinə və onların peşəkar kadr kimi yetişməsinə kömək edəcək.

BHOS students take internship at Emerson
Seventeen Process Automation Engineering students of Baku Higher Oil School (BHOS) are taking internship which started on Jul.14 and last until Jul.29 at Emerson Process Management.
Elmar Gasimov, Rector of BHOS visited Emerson Process Management together with the school’s staff to get acquainted with the internship process and the opportunities provided to students and met with Erkin Ibrahimov, Sales Manager and internship supervisor, who briefed on the internship and the students functions and responsibilities during the programme. In quite an informal atmosphere, the Rector called the students to be responsible and use effectively the opportunities they are provided. Mr. Gasimov thanked the company management for the internship opportunity.
It should be noted that during the internship the students learn about the operation principles, studying the specifications of the field equipment and control devices produced by Emerson Process Management. Moreover, students study the theoretical basis and acquire practical skills on working with the devices applied in various technological processes (pressure sensors, heat sensors, flow sensors, control systems), as well as control valves sizing and selection through various specific software.
The internship supports enrichment of the students’ academic knowledge facilitating their development as highly qualified potential specialists.