BANM-in tələbələri SOCAR-ın müəssisələrində təcrübədə
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi”, “Kimya mühəndisliyi” və “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələr SOCAR-ın “SOCAR UPSTREAM Management İnternational” MMC, SOCAR- AQŞ” MMC, “SOCAR Polymer”, Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma İdarəsi, Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodu, “Azərikimya” İstehsalat Birliyi, “Neft Daşları” Neft və Qazçıxarma İdarəsi (NQÇİ), “28 May” NQÇİ, “Bibiheybətneft” NQÇİ, Ə.Əmirov adına NQÇİ, H.Z.Tağıyev adına NQÇİ, “Abşeronneft” NQÇİ kimi istehsalat müəssisələrində ödənişli və ödənişsiz əsaslarla yay istehsalat təcrübəsi keçirlər.
Təcrübə zamanı tələbələr komanda işi ilə tanış olaraq ən son avadanlıq və texnologiyalardan istifadə etməklə müəssisələrin yüksək ixtisaslı və təcrübəli mütəxəssisləri ilə birlikdə müxtəlif layihələr və əməliyyatlar həyata keçirirlər. Tələbələr təcrübə keçdikləri müddətdə müxtəlif iş sahələrinə və obyektlərə səfərlər edir, istehsalat müəssisələrində gedən iş prosesi, yataqların işlənmə texnologiyası və neft-qaz hasilatı texnologiyası ilə tanış olur, müasir cihaz və avadanlıqların iş prinsipi, quyuların qazılması və tamamlanması prosesi kimi, qazma məhlulları texnologiyası, avadanlığın quraşdırılıması, keyfiyyətə zəmanət/keyfiyyətə nəzarət və digər istehsalat prosesləri haqqında biliklər əldə edərək təcrübə toplayırlar. Bundan başqa, tələbələr mütəxəssislər tərəfindən əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühit məsələlərinə dair təlimat alırlar. Həmçinin, tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli və əyləncəli təşkil olunması üçün onlara layihələr təqdim olunur və komanda oyunları keçirilir.
Qeyd edək ki, təcrübə müddətində BANM-in rektoru Elmar Qasımovun t tələbələrin təcrübə keçdikləri müəssisələrə səfər edərək müəssisəsi rəhbərləri və təcrübə keçən tələbələrlə görüşüb, istehsalat təcrübəsi keçən tələbələrin fəaliyyəti ilə yerindəcə tanış olub və onların təcrübə ilə bağlı ilkin təəssüratlarını öyrənib. Səfər zamanı rektor tələbələrə öz tövsiyələrini verib, təcrübə müddətində məsuliyyətli olmağa və onlara verilən imkanlardan səmərəli faydalanmağa çağırıb.
İstehsalat təcrübələrinin sonunda tələbələr təcrübə haqqında təqdimatlar hazırlayacaq və təqdimatlar qrup rəhbərləri tərəfindən qiymətləndiriləcəkdir.

BHOS students take internship at a number of SOCAR structures
Students of Baku Higher Oil School (BHOS) studying petroleum, chemical and process automation engineering are taking internship on paid and non-paid bases at a number of SOCAR structures including SOCAR UPSTREAM Management International LLC, SOCAR-AQS LLC, SOCAR Polymer, Education Training and Certification Department, Oil Refinery named after Haydar Aliyev, Azerikimya Production Union, as well as various oil and gas extraction departments such as Neft Dashlari, 28 May Bibiheybatneft, Absheronneft and OGEDs named after A.Amirov and H.Z.Taghiyev.
During the internship programme the students are involved in a number of projects and operations while applying advanced equipment and technologies under the supervision of experienced engineers. They are having technical site tours and get acquainted with the operations, well development and production technologies, as well as learn about modern device operating principles, drilling, well completion, drilling fluids, equipment installation, quality assurance, etc., thus improving their practical skills. Moreover, students are instructed by the specialists on HSE regulations, as well as involved in various interactive team work activities and projects to effectively spend their leisure.
It is worth to underline that Elmar Gasimov, Rector of BHOS, has also visited the production sites and met the students and site managers, having discussions about the students’ first impressions on the internship. The Rector called them to be responsible and take maximum benefit of the provided opportunities.
Upon completion of the programme the students are required to make presentations which will later be assessed by their supervisors.