BANM-in 17 tələbəsi BP-də istehsalat təcrübəsi keçirlər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) III və IV kurslarında təhsil alan 17 tələbəsi BP şirkətində iyulun 1-dən sentyabrın 9-dək (10 həftəlik) ödənişli əsaslarla yay istehsalat təcrübəsi keçirlər.
İstehsalat təcrübəsi zamanı tələbələr ilk öncə komanda işi ilə tanış olaraq ən son avadanlıq və texnologiyalardan istifadə etməklə şirkətin yüksək ixtisaslı və təcrübəli mütəxəssisləri ilə birlikdə müxtəlif layihələr və əməliyyatlar həyata keçirirlər.
Tələbələr təcrübə keçdikləri müddətdə quyuların qazılması və tamamlanması, qazma məhlulları texnologiyası, avadanlığın quraşdırılıması və keyfiyyətə zəmanət/keyfiyyətə nəzarət məsələləri ilə bağlı xüsusi layihələrdə işləyəcəklər. Həmçinin yataqların işlənmə texnologiyası və neft-qaz hasilatı texnologiyası ilə tanış edilərək neft-qaz yataqlarının kəşfiyyatına və işlənilməsinə cəlb ediləcəklər. Bundan başqa, tələbələrin əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühit məsələlərinə dair heyət daxilində bütün tədbirlərdə iştirakı gözlənilir.
Beləliklə, BP şirkətində istehsalat təcrübəsi keçən tələbələr tədrisdə əldə etdikləri bilikləri təcrübədə tətbiq etməklə texniki və fərdi bacarıqlarını inkişaf etdirmək imkanı qazanacaq, BP-nin mühəndislik standartları, üsulları, istehsalat zamanı təhlükəsizlik və etika qaydaları ilə yaxından tanış olacaq və zəngin iş təcrübəsi əldə edəcəklər.
İstehsalat təcrübəsinin sonunda tələbələr təcrübə haqqında təqdimatlar hazırlayacaq və təqdimatlar qrup rəhbərləri tərəfindən qiymətləndiriləcəkdir.
Qeyd edək ki, BP şirkətində 10 həftə ərzində yay istehsalat təcrübəsi keçən tələbələr əmək haqqı alacaqlar.

17 BHOS students take internship at BP
Seventeen third and fourth year students of Baku Higher Oil School (BHOS) are participating in the paid internship programme of BP from Jul. 1 to Sept.9.
During the internship the students are initially engaged in the group work activities, later joining various projects and operations together with the highly qualified BP experts using advanced technologies and equipment. The students will work on specific projects related to well exploration and development while being introduced to a number of operations such as drilling and completion, drilling fluid technologies, equipment installation and quality assurance. Moreover, they will learn about the well development and production technologies and are expected to join the activities on occupational health, safety and environmental protection.
The students will have an opportunity to develop their technical skills applying their academic knowledge in practice. They will be closely familiarized with BP’s technological standards and methodologies, as well as safety and work ethic, and get a valuable work experience.
Upon completion of the programme, the students are required to prepare the presentations which will be assessed by their group supervisors.
It should be noted that the students taking part in the internship will receive a salary for the duration of the programme for ten weeks.