IELTS imtahanında 8.5 bal toplayan BANM-in tələbəsi: Bu nailiyyətimdə BANM-in müəllimlərinin rolu əvəzsizdir
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) III və IV kurslarında təhsil alan 17 tələbəsi BP şirkətində iyulun 1-dən sentyabrın 9-dək (10 həftəlik) ödənişli əsaslarla yay istehsalat təcrübəsi keçirlər.
« Buradakı təhsil mühiti, yüksək ixtisaslı akademik heyət və bütün yaradılan şərait –hamısı bir tələbənin gələcəkdə yüksək ixtisaslı mütəxəssis olması üçün tələb olunan şərtlərdir». (yarımbaşlıq)
Fidan Quliyeva 18 yanvar 1998-ci ildə Gəncə şəhərində anadan olub. O, Gəncə şəhərində 5 yaşınadək yaşayıb. 2003-cü ildə Fidan ailəsi ilə birgə Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərinə köçüb. Moskvada yaşadığı 4 il ərzində şəhər məktəbinin birində orta təhsilini alıb. Sonra 2008-ci ildə o, yenidən Gəncəyə qayıdaraq orta təhsilini 32№ tam orta məktəbdə davam etdirib və 2015-ci ildə həmin məktəbi fərqlənmə ilə bitirib. Müxtəlif illərdə bir sıra olimpiadalarda uğurla iştirak edib: Moskvada- riyaziyyat və rus dili fənn olimpiadalarında, Gəncədə isə - biologiya fənn olimpiadasında şəhər üzrə birinci və region üzrə ikinci yerlərə çıxıb. Bundan başqa, Fidan uşaqlıqdan musiqi məktəbinə gedərək “Skripka” ixtisası üzrə təhsil alıb, həmçinin xorda ifa edib. 2015-ci ildə orta məktəbi fərqlənmə ilə bitirərək qəbul imtahanında 677 bal toplayıb və Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Kimya mühəndisliyi” ixtisasına qəbul olunub. Fidan Quliyeva BANM-də oxuduğu bir il ərzində İKT və ingilis dili fənləri üzrə ən yüksək nəticələr göstərib. Bu yaxınlarda isə, IELTS imtahanından uğurla keçərək 9 ballıq qiymətləndirmə şkalası üzrə 8.5 bal toplamağa nail olub və digər tələbələrdən fərqlənə bilib.
Fidan Quliyeva ona ünvanladığımız sualları cavablandıraraq nailiyyəti haqqında bəhs edib və bu haqda təəssüratları ilə bölüşüb:
- IELTS imtahanında 9 ballıq qiymətləndirmə şkalası üzrə 8.5 bala müvafiq olmağı necə bacardın? Bu nəticəni əldə etmək üçün hansı öhdəlikləri üzərinə götürmüşdün?
- Əvvəla onu demək istərdim ki, imtahana hazırlıq ərəfəsində çalışırdım ki, bacardığım qədər söz və söz birləşmələri öyrənim, xüsusilə də onların akademik səviyyədə olması mənim üçün vacib idi. Hər gün «Listening» (Dinləmə) və «Reading» (Oxuma) bölmələri üzrə test tapşırıqlarını edərək, bacarıqlarımı daima inkişaf edirdim. Həmçinin, çoxlu inşalar və esselər yazırdım. Bunu da qeyd etmək istərdim ki, IELTS imtahanında uğurlu nəticə əldə etmək üçün ən vacib şərtlərdən biri vaxtı düzgün bölüşdürməkdir, çünki verilən vaxt çox məhduddur. Ona görə, imtahanda mənə ən çox “taym-menecmentlik” bacarığım köməyimə gəldi. Bunlardan başqa, şəxsiyyət olaraq da, mən çox məsuliyyətli və məqsədyönlü insanam. Bu xüsusiyyətlərim sayəsində həmişə hər şeyi ən yüksək səviyyədə etməyə çalışıram.
- BANM-in müəllimlərinin sənin nailiyyətində nə kimi rolu vardır?
- Şübhəsiz ki, onların rolu böyükdür. Ali Məktəbə daxil olmadan əvvəl, IELTS haqqında çox az məlumatım var idi. Bu nailiyyətimdə BANM-in müəllimlərinin rolu əvəzsizdir, xüsusilə də Valida Rzaquliyevanın. Çünki onların zəhməti keçməsəydi, bu cür yüksək nəticəni əldə etmək mümkün olmazdı. Buna görə mən onlara sonsuz minnətdaram. Validə müəllimənin isə çox unikal tədris metodikası var. İstifadə etdiyi metodika ilə o, hər tələbənin dərslərdəki müvəffəqiyyət və çətinliklərini izləyib onları aşkara çıxarırdı. Bununla o, həmişə zəif bildiyimiz mövzular üzrə bizə tövsiyələr verərək biliklərimizi təkmilləşdirirdi. Məsələn, Validə xanım yüksək nəticə almağımız üçün bizə yazdığımız inşalar və esselərdə üslubumuzu necə mükəmmələşdirməyin və ya «Speaking» bölməsinin suallarına daha yaxşı cavablandırmağın yollarını öyrədirdi. İmtahana hazırlıq üçün müxtəlif materiallar tapıb verirdi və sualları müvəffəqiyyətlə cavablandırmağımız üçün istifadə edə biləcəyimiz müxtəlif texnikaları izah edirdi. Bundan başqa, müəlliməmlərimizin çox tələbkar olması məni çox sevindirirdi. Təbii ki, tapşırıqlar çox olurdu və oxumaq heç də asan deyildi, lakin yekun nəticələr göstərdi ki, bu əziyyətimizə dəyərdi.
- IELTS imtahanından 8.5 ballıq nəticə əldə etdikdən sonra, xaricdə təhsil almaq istəyərdinmi?
- Düzün desəm, mən bu barədə heç düşünməmişəm. Bugünkü gündə, mənim BANM çox xoşuma gəlir. Buradakı təhsil mühiti, yüksək ixtisaslı akademik heyət və bütün yaradılan şərait –hamısı bir tələbənin gələcəkdə yüksək ixtisaslı mütəxəssis olması üçün tələb olunan şərtlərdir.
- Nailiyyətin sənə hansı təəssüratları bağışlayıb?
- Açıq desəm, belə yüksək nəticə əldə edəcəyimi heç gözləmirdim. Öz balımı gördüyüm zaman çox heyrətləndim və düşündüm ki, burada hər hansı bir səhvlik var. Düzünü desəm, heç bu qədər bal toplayacağıma özümə güvənmirdim. Maksimum 8 bal toplayacağımı düşünürdüm. Lakin hesab edirəm ki, imtahan zamanı bütün diqqətimi sualların düzgün cavablandırmasına yönəltdiyimə görə «Listening» və «Reading» bölmələri üzrə sualların əksəriyyətini düzgün cavablandıra bilmişəm. İnşa və esselərin yazıldığı, həmçinin müsahibə zamanı isə BANM-də öyrəndiyim akademik söz və söz birləşmələrinin istifadəsinə daha çox üstünlük vermişdim. Təbii ki, belə yüksək nəticəni əldə etdiyim üçün çox şadam və buna görə BANM-in rəhbərliyi və müəllimlərimə sonsuz təşəkkürümü bildirirəm. Çünki onların əməyi sayəsində mən ingilis dili üzrə biliklərimə böyük töhfə vermiş oldum.

BHOS student scoring 8.5 points in IELTS: My teachers roles in my achievement are highly valuable
« The academic environment, experienced faculty and the conditions here are altogether the factors required for any student to become a highly qualified expert».
Fidan Guliyeva was born on Jan.18, 1998 in Ganja, Azerbaijan, where she lived until the age of 5. In 2003 Fidan moved to Moscow, Russia together with her family. She studied in a middle school in Moscow for four years. Later she returned back to Ganja and continued her studies at Middle School No.32 which she graduated from with distinction in 2015. She successfully participated in a number of Olympiads such as those in Mathematics and Russian (Moscow), and in Biology (Ganja, Azerbaijan) Moreover, Fidan plays violine and sang in the chorus. In 2015, she graduated from the school with distinction, scored 677 points during the university entrance examinations and was admitted to Chemical Engineering Programme at Baku Higher Oil School (BHOS) . During a one year study at the foundation programme at BHOS Fidan demonstrated the highest achievements in ICT and English, and recently she managed to be distinguished among her fellow students scoring 8.5 points in IELTS on a 9-point grading scale.
In an interview with us, Fidan Guliyeva spoke about her achievements and shared personal impresssions:
- How did you manage to score 8.5 in IELTS? What kind of responsibilities have you undertaken to achieve that success?
During the preparatory phase, I was trying to learn as many English words and phrases as possible. Every day I was solving the Listening and Reading tests thus improving my abilities. Also, I was writing many essays. I would also like to underline the fact that time management is one of the main preconditions for achieving high scores in IELTS, as the time given during the tests is quite limited. My time management skills helped me a lot during the examinations. Also, I am quite a responsible and committed person. Due to such traits, I have always managed to do everything at a high level.
- What is the role of BHOS teachers in your success?
- Of course, their role is great. Before being admitted to BHOS, I had very limited information about IELTS. My teachers’ roles, especially the one of Valida Rzaguliyeva in my success are highly valuable, because without their hard work it would be impossible for me to achieve this kind of success. I am very grateful to them. Mrs. Rzaguliyeva applies quite a specific teaching methodology, with the help of which she can track and find out every student’s achievement and challenge. She used to provide us with the recommendations on the topics we were weak at, thus improving our knowledge on specific subjects. For instance, Mrs. Rzaguliyeva taught the students the ways to improve their writing styles or better answer the questions in the Speaking test. She provided us with various materials for getting prepared for the exams and used to explain different test solving techniques. Moreover, I liked the fact that she was very strict. Eventually, there were a lot of things to learn and studying was quite challenging. However, the final results proved that it was well worth the hard work.
- Would you like to continue your studies abroad after scoring 8.5 points in IELTS?
- Frankly speaking, I’ve never thought about that. Today, I am quite happy of being a student of BHOS. The academic environment, experienced faculty and the conditions here are altogether the factors required for any student to become a highly qualified expert.
- What are your impressions about the achievement you’ve made?
- Honestly speaking, I haven’t expected such a high score. I was quite surprised when I saw the result and thought that there was a mistake in the certificate. I wasn’t very confident about myself and thought that the maximum score I would get would be 8 points. But I believe that since I was too much concentrated on finding the right answers to the questions, I managed to answer correctly most of the questions, especially in Listening and Reading tests. Besides, during the writing and speaking tests, I tried mostly to use the words and phrases that I’ve learned during the foundation courses. Eventually, I am very happy of this kind of result and would like to thank the BHOS management and my teachers for that. They actually helped me a lot to improve my language skills.