BANM-də Bərpaolunan enerji: çağırışlar və perspektivlər seminarı
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımovun əmri ilə bərpaolunan enerji mühəndisliyi sahəsində müasir biliklərin yayılması və mütəxəssislər arasında informasiya mübadiləsinin təşkili məqsədilə yaradılmış daimi fəaliyyət göstərən “Bərpaolunan enerji: çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda seminar öz işinə başlayıb.
Seminar Ali Məktəbdə fəaliyyət göstərən Bərpaolunan enerji mühəndisliyi üzrə tədris və tədqiqat mərkəzi ilə sıx əlaqədə fəaliyyət göstərəcək və Azərbaycandakı və xaricdəki müvafiq profilli elm, təhsil və istehsalat müəssisələrinin mütəxəssislərini bir araya gətirən platforma rolunu oynayacaq.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektorunun əmri ilə Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının professoru, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Siyavuş Azakov seminarın elmi rəhbəri təyin olunub.
Seminarın ilk iclası iyun ayının 30-da keçirilib. İclasda Bakı Ali Neft Məktəbinin professor-müəllim heyəti, “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan seçilmiş 3 tələbəsi, elm, təhsil və istehsalat müəssisələrinin mütəxəssisləri iştirak ediblər. İclasda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Radiasiya Problemləri İnstitutunun şöbə müdiri, professor Rəhim Mədətovun “Laylı yarımkeçirici monokristalların alınması, elektrofiziki, fotoelektrik və optik xassələrinin tədqiqi və onların tətbiq imkanlarının araşdırılması” mövzusunda təqdim etdiyi məruzəsi dinlənilib. Daha sonra BANM-in “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 3-cü kurs tələbəsi Samirə Məmmədova “Fotovoltaik 2016-cı ildə” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Sonda təqdim olunan məruzələr ətrafında müzakirələr və fikir mübadiləsi aparılıb. İştirakçılar müxtəlif mövzular üzrə müzakirələrin ayda bir dəfə olmaqla təşkili haqqında razılığa gəliblər.
Seminarın iclasları onun işinə cəlb olunacaq mütəxəssislərin təklifləri və təqdim edəcəkləri məruzələrin mövzuları nəzərə alınmaqla təşkil olacaq və orada təqdim edilən və müzakirəyə çıxarılan məsələlər ətrafında sərbəst və açıq diskussiya aparılması üçün hər cür şərait yaradılacaq.
Bu iclaslarda Bərpaolunan enerji mənbələrindən istifadənin qanunvericilik əsaslarından başlayaraq, dünya təcrübəsi, Azərbaycan reallıqları, bu mənbələrdən istifadə üçün istifadə edilən texnika, texnologiya, materiallar, proqram təminatı, ekoloji və iqtisadi aspektlər kimi məsələlər müzakirəyə çıxarılacaq. Müasir enerjiqoruyucu texnologiyaların təbliğinə seminarın işində xüsusi diqqət yetiriləcək.
Təşkilatçılar seminarın işində profilli strukturların və ayrı-ayrı mütəxəssislərin geniş iştirakında maraqlıdırlar.
Seminarın iclaslarında məruzəçi və ya dinləyici kimi iştirak etmək istəyənlərdən xahiş olunur ki, özləri haqqında tam məlumatları (soyadı, adı, atasının adı, təhsili, elmi adı, elmi dərəcəsi, işlədiyi təşkilat, tutduğu vəzifə, hansı statusda seminarın işinə qoşulmaq istəyi, seminarın iclaslarının onun üçün məqbul olan vaxtı, elektron poçt ünvanı, iş və mobil telefon nömrələri) aşağıdakı elektron poçt ünvanına göndərsinlər: azakov_s@hotmail.com

Baku Higher Oil School initiates seminar on Renewable Energy: Challenges and Perspectives
According to the order of Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School (BHOS), the seminar on Renewable Energy: Challenges and Perspectives will be regularly held at BHOS with the purpose of disseminating contemporary knowledge on renewable energy engineering and ensuring information exchange amongst specialists.
The seminar’s further activity will be closely related to BHOS Training and Research Center on Renewable Energy Engineering serving as the platform for the specialists involved in appropriate fields of science, education and industry, both at national and international levels.
In compliance with the Rector’s order, Prof. Siyavush Azakov, Dr.Sc. in Physics and Mathematics, from BHOS Petroleum Engineering Department was appointed the scientific supervisor of the seminar.
The first meeting of the seminar was held on June 30. BHOS faculty, 3 selected Chemical Engineering students, as well as the specialists representing various scientific and educational institutions and industries joined the meeting. Prof. Rahim Madatov, Head of Department at the Institute of Radiation Problems, the National Academy of Sciences of Azerbaijan, made the presentation on Obtaining layered semiconductor monocrystals, studying their electrophysical, photoelectric and optical properties, as well as the investigation of their possible applications. Then BHOS third year Chemical Engineering student Samira Mammadova made the presentation on the topic “Photovoltaics in 2016”.
The presentations were followed by discussions on the covered topics and the participants agreed upon holding these kinds of discussions on a monthly basis.
The programme of the seminar meetings will be developed taking into account the thematic suggestions and titles of the presentations submitted by relevant specialists. Open discussions are envisaged to be held during the meetings. The topics to be covered during the seminar will include but not be restricted with the legislative basis for the use of renewable energy resources, the related global practice and appropriate technologies, materials, software, ecological and economical aspects, as well the potentials and challenges existing in Azerbaijan in terms of application of these kinds of resources. Special focus will be on promotion of energy saving technologies. The organizers are especially interested in engaging the representatives of the relevant bodies and various specialists in the work of the seminar.
Applicants willing to join the seminar as presenters or listeners are kindly requested to send their complete resumes (the following data should be provided: family name, name, patronymic name, education background, scientific title, affiliation, occupation, intended status at the seminar, convenient time for seminar sessions, email address, mobile/office phone numbers) to the following email: azakov_s@hotmail.com