BANM-də Schneider Electric seminar keçirib
İyun ayının 28-dən 30-dək Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) ilə “Schneider Electric” şirkətinin SOCAR-ın rəhbər və mühəndis-texniki işçiləri üçün birgə təşkil etdiyi “İstehsalat təhlükəsizliyinin müasir standartları” mövzusunda 3 günlük seminar keçirilib. Seminarın 3 sessiyasında standartlarla bağlı təqdim edilən məruzələr müəssisə və təşkilatların istehsalat proseslərinin avtomatlaşdırılması, metrologiya, təhlükəsizlik texnikası, əmək və ətraf mühitin mühafizəsi, standartlaşdırma və bu sahələrdə layihələndirmə və tədqiqat işlərini həyata keçirən müxtəlif kateqoriyadan olan mütəxəssislər üçün nəzərdə tutulub.
Seminarın açılış mərasimində BANM-in rektoru Elmar Qasımov “Schneider Electric” şirkətinin nümayəndələrinə, SOCAR-ın struktur bölmələrinin və istehsalat müəssisələrinin əməkdaşlarına Ali Məktəbin inkişaf tarixi, əldə etdiyi nailiyyətlər və perspektiv planları haqqında məlumat verib. Rektor müasir şəraitdə istehsalat müəssisələrində texnoloji proseslərin təhlükəsizliyinin təmin olunmasının vacibliyini, bu istiqamətdə tətbiq olunan standartların daim mükəmməlləşdirildiyini qeyd edib. Məhz bu səbəbdən BANM-in strukturunda fəaliyyət göstərən Ömürboyu təhsil fakültəsinin iş planında təhlükəsizlik standartları üzrə müasir biliklərin yayılmasına xüsusi önəm verildiyini deyən rektor, seminarın iştirakçılarına və “Schneider Electric” şirkətinin ekspertlərinə uğurlar arzulayıb.
SOCAR-ın Kadr, rejim və informasiya texnologiyaları üzrə vitse-prezidentinin müavini Asif Şəfəqqətov təhlükəsizlik məsələlərinin olduqca vacib olduğunu qeyd edib və seminarın işində uğurlar arzulayıb. Daha sonra çıxış edən “Schneider Electric” şirkətinin marketinq üzrə direktoru Stiv Elliot Ali Məktəbin rəhbərliyinə seminarın təşkili üçün minnətdarlığını bildirib.
Seminarın ilk iclasında SOCAR-ın struktur bölmələrinin, istehsalat müəssisələrinin, o cümlədən “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin, “SOCAR-POLYMER” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin, “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutunun, Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunun və Karbamid Zavodunun rəhbər və mühəndis-texniki işçiləri üçün “Proseslərin təhlükəsizliyinə rəhbərlik” və “Texnoloji proseslərin idarə edilməsi” sessiyalarının proqramları çərçivəsində Schneider Electric” şirkətinin ABŞ-dan dəvət olunmuş eksperti – Təhlükəsizlik xidmətləri təcrübəsi üzrə mütəxəssis, Dr. Farşad Hendi tərəfindən müasir standartlar üzrə mühazirələr təqdim olunub və müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə sözügedən strukturların 50-yə yaxın əməkdaşı iştirak edib. İştirakçıların diqqəti istehsalat şəraitində liderlik fəaliyyəti üzrə: risklərin qiymətləndirilməsi və idarə olunması, liderlik, məqsədyönlülük, məsuliyyət, qanunvericilik və sənaye standartlarına riayət, işçi seçimi, səriştə və sağlamlıq, işçi qüvvəsinin cəlb olunması, tərəfdaşlarla əlaqələr; texnoloji proseslərin idarə edilməsi üzrə: təhlükənin müəyyənləşdirilməsi, risklərin qiymətləndirilməsi, sənədləşdirmə, qeydiyyat və biliklərin idarə olunması, istismarla bağlı təlim və proseduralar, proses və istismar vəziyyətinə nəzarət, proseslərin bir-birinə səmərəli ötürülməsi, funksional əlaqələrin idarə olunması, norma və standartlar, dəyişikliklərin və layihələrin idarə olunması, audit, təminat, yoxlama və operativ tədbirlərlə bağlı məsələlərə yönəldilib.
İyunun 29-da seminarın 2-ci sessiyası “İstismar və texniki xidmət” mövzusuna həsr olunub. Burada istismara hazırlıq, fövqəladə vəziyyətlərə hazırlıq, yoxlama və texniki xidmət, mühüm təhlükəsizlik avadanlıqlarına nəzarət, icraya nəzarət, iş icazəsi, ayrı-ayrı fəaliyyət növləri üzrə risklərin idarə edilməsi, podratçı və təchizatçı, seçim və idarəetmə, hadisələr barədə məlumatvermə və araşdırma, istismar və texniki xidmət məsələləri diqqət mərkəzində olub.
İyunun 30-da keçirilən seminarın 3-cü sessiyası isə funksional təhlükəsizlik məsələlərinə həsr olunub. Bu sessiyada mütəxəssislərlə birlikdə BANM-in “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 2-ci və 3-cü kurs tələbələri də iştirak edib. Bu sessiya istismar və texniki xidmətlə bağlı bacarıqların idarə edilməsi, funksional təhlükəsizlik, təlimləri, tətbiq edilən beynəlxalq standartlar, funksional təhlükəsizliyin layihələndirilməsi, həyata keçirilməsi və idarə edilməsi məsələlərini gündəmə gətirib.
Qeyd edək ki, BANM-in Ömürboyu təhsil fakültəsinin perspektiv planında istehsalatda təhlükəsizlik standartları üzrə belə tədbirlərin mütəmadi olaraq təşkili nəzərdə tutulub.

On June 28, Baku Higher Oil School (BHOS) and Schneider Electric started a three day workshop on Contemporary Standards of Process Safety for SOCAR management, engineers and technical employees. During the three separate workshop sessions, the presentations will be made for the specialists representing diverse categories in process automation engineering, meteorology, safety techniques, occupational and environmental protection, standardization, design and related research.
At the opening ceremony, BHOS Rector Elmar Gasimov welcomed the representatives of Schneider Electric, SOCAR and its production units and briefed on the development history of the higher school, its achievements and perspective plans. The Rector particularly underlined the significance of ensuring process safety at the organizations engaged in production, as well as the constant improvement of the standards applied there, and the main reason why special importance is attached to the dissemination of the contemporary knowledge on safety standards in the work plan of BHOS Lifelong Learning Department. The Rector wished the participants and Schneider Electric experts every success.
Asif Shafaggatov, the SOCAR Deputy Vice-President for Human Resources, Regulations and IT, underlined the significance of safety issues and wished success to the workshop attendees. Later Steve Ellliot, Senior Director, Offer Marketing – Process Automation from Schneider Electric extended his gratitude to the BHOS management for organizing the workshop.
During the first day of the workshop, Dr. Farshad Hendi, a Schneider Electric expert in safety service invited from the USA, made presentations on contemporary safety standards as part of the Process Safety Management and Technological Process Management session programmes for the managerial and technical employees of SOCAR, its production units, as well as ‘Azerikimya’ Production Union, SOCAR-POLYMER Limited Liability Company, Oil and Gas Research and Design Institute, Refinery named after Haydar Aliyev and Carbamide Plant. Around 50 representatives of the mentioned companies joined the workshop. The participants were focused on the risk assessment and management, leadership, expediency, commitment, legislation, compliance with industrial standards, employee screening, health and competence, workforce involvement and functional interface in the field of the leadership in production; and hazard identification, risk assessment, documentation, records and knowledge management, operational training and procedures, process and operations control, beneficial process delegation, functional interface management, standard and practices, alternation and project management, audit, maintenance, control and operative measures in technology process management.
The second session to be held on June 29 will be on Exploitation and Maintenance. More than 25 specialists are expected to join the event. The session will spotlight the topics such as operational readiness, emergency response, inspection and maintenance, safety critical devices management, administrative supervision, work permit, diverse risk management, contractor and supplier, screening and personnel management, incident reporting and investigation, and operations and management.
The third session to be held on June 30 will be dedicated to functional safety. Some 30 second and third year BHOS students studying Process Automation Engineering will join 20 experts taking part in the event. During this session, the following topics will be highlighted: operational and maintenance competence management, functional safety trainings, applied international standards, functional safety design, implementation and management.
Organization of systematic events on operational safety standards is envisaged in the perspective plans of BHOS Lifelong Learning Department.