IBM şirkəti Bakı Ali Neft Məktəbi ilə əlaqələrini genişləndirir
IBM şirkətinin vitse-prezidenti Rac Rayçura Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub və Ali Məktəbin rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonağı Ali Məktəbdə görməyindən məmnunluğunu ifadə edib və ona BANM-in məqsəd və hədəfləri, eləcə də enerji, avtomtlaşdırma və İKT sahəsində fəaliyyət göstərən müxtəlif yerli və beynəlxalq şirkətlərlə sıx əməkdaşlığı haqqında danışıb. Ali Məktəbin yaradılmasında əsas məqsədin yerli və beynəlxalq əmək bazarında yüksək ixtisaslı, müasir biliklərə yiyələnmiş, ingilis dilli və geniş dünyagörüşlü mütəxəssislərə olan ehtiyacın ödənilməsi üçün mühəndis kadrların hazırlanması olduğunu qeyd edən rektor IBM şirkəti ilə daha geniş səviyyədə əməkdaşlıq üçün BANM-də hərtərəfli imkanların mövcud olduğunu deyib.
IBM şirkətinin vitse-prezidenti Rac Rayçura səmimi qəbula görə rektora minnətdarlığını bildirib. Ölkənin ən istedadlı tələbələrinin oxuduğu ali təhsil ocağı ilə əməkdaşlıqda olduqca maraqlı olduqlarını ifadə edən cənab Rayçura bu sahədə çoxsaylı perspektivlərin olduğunu deyib. O, xüsusilə IBM-in BANM-in yeni kampusunda yaradılacaq laboratoriyalarda kadr hazırlığı prosesinə ən müasir texnika və texnologiyalarının dəstəyi ilə mühüm töhfə verə biləcəyini vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər və ikitərəfli əməkdaşlığın daha geniş inkişaf perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, BANM-lə IBM arasında sıx əlaqələr mövcuddur və hazırda neft-qaz, avtomatika və İKT üzrə proqram təminatlarının yaradılması və istifadəsinə dair birgə fəaliyyətlərlə bağlı tədbirlər həyata keçirilir.

Raj Raichoora, IBM Vice-President visited Baku Higher Oil School (BHOS) and met with the faculty and students.
Elmar Gasimov, Rector of BHOS expressed his delight of seeing the guest at the higher school and briefed on the school’s mission and vision, as well as on its collaboration with various national and international companies working in energy, automation and IT sectors. Noting that the main goal for establishing BHOS was to meet the domestic and international labor market needs in highly qualified English speaking engineers with advanced knowledge, skills and horizon, the Rector underlined that there were wide opportunities for expanding the relations with IBM.
IBM Vice-President Raj Raichoora expressed his gratitude to the Rector. Expressing their interest in collaboration with the higher education institution where the most intelligent national students study, Mr. Raichoora noted that a lot of perspectives were available for broadening these relations. He underlined that IBM could significantly contribute in training of specialists, especially with its advanced technologies to be provided for the laboratories at the new BHOS campus. Also, the other issues of mutual interest and wider collaboration perspectives were discussed during the meeting.
It should be noted that BHOS and IBM have very close partnership relations and currently, both institutions are taking relevant measures in development and application of software for petroleum, automation and IT sectors.