BP-nin vitse prezidenti Helmut Şuster Ali Neft Məktəbində olub
BP şirkətinin İnsan Resursları üzrə vitse prezidenti Helmut Şuster Bakıya səfəri çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub. O, Ali Neft Məktəbinin rəhbərliyi və tələbələri ilə görüş keçirib. BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonağı salamlayaraq ona Ali Neft Məktəbi haqqında məlumat verib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə yaradılmış ali təhsil müəssisəsinin artıq ölkədə ən nüfuzlu ali təhsil ocağına çevrildiyini qonağın diqqətinə çatdırıb. Elmar Qasımov BANM-də neft-qaz, avtomatika və kimya sənayesi üzrə ingilisdilli, peşəkar mütəxəssislər hazırlandığını nəzərə çatdırıb. Rektor Prezident İlham Əliyevin “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməlyik” şüarının artıq təsdiqini tapdığını bildirib. SOCAR-ın ən uğurlu sosial layihələrindən biri olan Ali Neft Məktəbinin yaradılmasının əsasında peşəkar mütəxəssis kimi yetişərək gələcəkdə ölkəmizi məhz xarici şirkətlərdə təmsil edə biləcək və SOCAR-ın beynəlxalq layihələrində, o cümlədən BP şirkəti kimi beynəlxalq şirkətlərdə çalışacaq kadrların hazırlanması olduğunu dedi. BP şirkəti ilə Ali Neft Məktəbinin geniş əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açan rektor bu ali təhsil ocağının tələbələrinin hər il BP-də istehsalat təcrübəsinə cəlb olunduqlarını  vurğuladı. O bildirdi ki, BANM-də elmin və təcrübənin vəhdətində verilən yüksək biliklər tələbələrə gələcəkdə istər yerli, istərsə də beynəlxalq şirkətlərdə öz karyeralarını qurmağa, əmək bazarındakı rəqabətdə önə çıxmağa stimul verir.
BP-nin vitse prezidenti, insan resursları üzrə qrupunun direktoru Helmut Şuster Ali Neft Məktəbində olmaqdan məmnunluq ifadə edərək bildirdi ki, Azərbaycana səfərinin məqsədi yerli BP komandası ilə görüşmək və regionda İnsan resurslarının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaqdır. O,  bu səfəri çərçivəsində yüksək tədris səviyyəsinə malik Ali Neft Məktəbində olmasından şad olduğunu dilə gətirdi. İnsan resurslarının istənilən müəssisə və şirkət üçün əhəmiyyətli olduğunu vurğulayaraq, milliləşdirilmə ilə bağlı mühüm layihələrdən biri "BP-in mütəxxəssislərinin Bakı Ali Neft Məktəbinə dəstək layihəsi”ndən söz açan qonaq BP-nin milliləşdirmə strategiyası çərçivəsində dövlət qarşısında götürdüyü mühüm öhdəliyin tərkib hissəsi kimi BP AGT və BANM arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf etdiyinə və mühəndislik sahəsində milli tələbələrin inkişafı baxımından çox uğurlu olduğuna əminlik ifadə etdi.
Helmut Şüster tələbələrin suallarını cavablandırdı və o, verilən suallardan Ali Neft Məktəbinin tələbələrinin yüksək bilik və bacarıqlara malik olduğunu müşahidə etdiyini dedi. Tədbirin sonunda rektor Elmar Qasımov ona “Fəxri qonaq” diplomunu təqdim etdi.
Qeyd edək ki, Helmut Şuster Beynəlxalq əlaqələr üzrə magistr dərəcəsini və iqtisadiyyat üzrə PhD dərəcəsini Vyana Universitetində almışdır və sonra öz karyerasını Henkel şirkətinin marketinq bölməsində başlamışdır. 1989-cu ildən BP şirkətində işləməyə başlayan Helmut Şuster bir sıra aparıcı vəzifələrdə çalışmışdır. O BP-nin Böyük Britaniya, ABŞ və Avropadakı nümayəndəliklərində və əsasən emal, marketinq, ticarət, qaz və enerji səhələrində çalışmışdır.
Helmut Şuster BP-nin insan resursları üzrə qrupunun direktoru vəzifəsini 2011-ci ilin martın 1-dən yerinə yetirir. O, dünya üzrə BP-də çalışan 60 000 əməkdaşın idarə olunmasına məsul şəxs, həmçinin BP-nin Cənubi və Şərqi Avropa üzrə qeyri-icraçı direktorudur.

Mr. Shuster’s current role involves leading the agenda for roughly 60,000 people across the globe
Mr. Helmut Schuster, BP Executive Vice President, Group Human Resources Director, visited Baku Higher Oil School (BHOS) being on a business trip in Baku. He met with BHOS management and students. In his welcome address, BHOS Rector Elmar Gasimov informed the guest about the higher school. He drew attention of the guest to the fact that established in compliance with the order of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, BHOS became one of the leading higher educational institutions in the country. Elmar Gasimov stressed that education and training of specialists was realized in line with petroleum engineering, chemical engineering and process automation engineering programmes. BHOS Rector said that the slogan ‘We should turn oil capital into human one’ had already been proved. Foundation of BHOS as one the most successful SOCAR projects envisaged education and training highly qualified specialists, who would be able to represent Azerbaijan in oversea countries, the ones who would be engaged in SOCAR’s international projects and future specialist working for such international company as BP. Touching upon close cooperation existing between BHOS and BP Rector underlined BHOS students’ internship being taken at the mentioned company. He made known that the knowledge offered by BHOS with the combination of science and practice would enable students to start the career path in national and international companies, being impetus for advancing in global market competition.
Mr. Helmut Schuster, BP Executive Vice President, Group Human Resources Director expressed his contentment in being at BHOS saying that the goal of his current visit was to make acquaintance with local BP team and activities connected with human resources in the region. He emphasized his gladness on visiting BHOS that offers high-level education. While pointing out the significance of human resources for every company and focusing on one of the projects oriented to the nationalization ‘BP specialists’ support for BHOS’, the guest expressed his confidence that cooperation between BP AGT and BHOS as an integral part of commitment of BP to the government concerning nationalization strategy and local students’ engineering progress would be a great success.
Mr. Shuster answered students’ questions and noted the brightness of BHOS students. In conclusion of the meeting BHOS Rector Elmar Gasimov granted honorary guest diploma to Mr. Shuster.
Helmut Shuster completed his post-graduate diploma in international relations and his PhD in economics at the University of Vienna and then began his career working for Henkel in a marketing capacity. Since joining BP in 1989 he has held a number of leadership roles. He has worked in BP in the US, UK and continental Europe and within most parts of refining, marketing, trading, and gas and power. Helmut Schuster became group human resources (HR) director on 1 March 2011. Mr. Shuster’s current role involves leading the agenda for roughly 60,000 people across the globe and included businesses such as petrochemicals, fuels value chains, lubricants and functional experts across the group. He is also a non-executive director of BP Europa SE.