BANM-in tələbələri mükafat aldı
Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ADA Universiteti ilə birgə 17 May – Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr edilmiş tədbirdə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirdiyi “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası”nın qaliblərinin mükafatlandırma mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri təltif olunublar.
Tədbirdə dövlət rəsmiləri, ali təhsil ocaqlarının rektorları, nümayəndələri və tələbələri iştirak ediblər. Nəticələrə əsasən, Qafqaz Universitetinin komandası 1-ci, Bakı Ali Neft Məktəbinin komandası 2-ci, eyni xal toplamış Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Azərbaycan Texniki Universitetinin komandaları 3-cü yer, Milli Aviasiya Akademiyasının və ADA Universitetinin komandaları isə 4-cü yeri tutublar.
Bakı Ali Neft Məktəbinin komandasını təşkil edən Ali Məktəbin “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə 2-ci kursda təhsil alan tələbələri Məmmədli Rəhim, Mohayəddin Burhan və Qarazadə Rəmziyyə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən Fəxri fərmanlar, diplomlarla və “HP”, “Azerfon” və “Caspian Telekom” şirkətləri tərəfindən qiymətli hədiyyələr ilə mükafatlandırılıb.
Qeyd edək ki, “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası”nda Bakı şəhərində yerləşən universitetlərlə yanaşı, regionlarda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələri, o cümlədən Naxçıvan, Gəncə, Mingəçevir, Sumqayıt Dövlət universitetlərinin, Azərbaycan Texnologiya Universitetinin tələbələrindən ibarət, ümumilikdə 22 ali təhsil müəssisəsindən 55 komanda olimpiadada iştirak edib. Olimpiada mövcud qaydalara əsasən iki mərhələdə keçirilib. 13 ali təhsil müəssisəsindən ən yaxşı nəticə göstərən 13 komanda olimpiadanın final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.

The Students of Baku Higher Oil School (BHOS) were awarded during the National University Students Information Sciences Olympics Winners Award Ceremony jointly organized by the Ministry of Communications and High Technologies (MCHT), Haydar Aliyev Foundation, Ministry of Education and Azerbaijan National Academy of Sciences Information Technologies Institute within the framework of the event dedicated to May 17, the Information Society Day, held by the MCHT and ADA University.
Public officials, as well as university rectors, representatives and students   participated in the event. According to the results, Qafqaz University team became the winner, while BHOS team was the runner-up and Baku State University, Azerbaijan State Oil and Industry University and Azerbaijan Technical University teams shared the third place scoring the same points. The last fourth place was shared among the National Aviation Academy and ADA University.
The BHOS team members Rahim Mammadli, Mohayaddin Burhan and Ramziyya Garazade, the Process Automation Engineering sophomore students, were awarded diplomas on behalf of the MCHT, as well as the valuable gifts by HP, Azerfon and Caspian Telecom.
It should be noted that a total of 55 teams representing some 22 universities located not only in Baku, but also in the regions of the country, including the state universities of Nakhchivan, Ganja, Mingachevir and Sumgait, as well as Azerbaijan University of Technology took part in the Olympics which was a two-stage contest where thirteen most successful teams, each representing a different higher education institution, were qualified for the finals.