Almaniyada BANM-lə bağlı müzakirələr aparılıb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi”kafedrasının professoru Siyavuş Azakov Almaniyanın Berlin və Axen şəhərlərində səfərdə olub.
Azərbaycandan olan nümayəndə heyəti Almaniya və Azərbaycan Ticarət Palatası və Almaniyanın RENAC AG bərpaolunan enerji Akademiyasının birgə təşkil etdiyi tədbirlərdə ilk olaraq bərpaolunan enerji istifadəsinin genişlənməsi ilə əlaqədar mövcud olan imkanları və çətinlikləri müzakirə edib.
Səfər zamanı iştirakçılar Berlindən 60 kilometr məsafədə yerləşən kiçik Feldheim kəndini ziyarət ediblər. Onlar külək enerjisini əldə olunması üçün fəaliyyət göstərən stansiya (76 MW), bio qaz istehsalı üzrə qurğu, kənd təsərrüfatı istehsalı tullantılarından istiliyin alınması mərkəzi ilə tanış olublar. Həmçinin, iştirakçıların Berlinin Şərqində yerləşən “Elm şəhəri” adlandırılan Adlershof Texnoloji Parka da səfərləri baş tutub.
Professor Siyavuş Azakov səfər çərçivəsində Almaniyanın Axen şəhərində yerləşən E.ON şirkətinin Axen Texniki Universitetinin nəzdində olan Enerji Tədqiqat Mərkəzində olub və orada BANM və Axen Universitetinin enerji tədqiqat mərkəzi arasında 2015-ci ilin aprel ayında bağlanan niyyət məktubu ilə nəzərdə tutulan əməkdaşlığın həyata keçirilməsi üçün gələcək addımları müzakirə edib. O, Enerji Tədqiqat Mərkəzinin beş institutundan biri olan Tətbiqi Geofizika və Geotermal Enerji İnstitutunun direktoru Professor Kristof Klauzerlə də görüşüb.
Görüş zamanı BANM-də yeni yaradılmış Bərpaolunan enerji mühəndisliyi üzrə tədris və tədqiqat mərkəzi, Tətbiqi Geofizika və Geotermal Enerji İnstitutunda aparılan tədqiqat və tədris prosesi, laboratoriyalar haqqında fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin, tərəflər arasında BANM və Tətbiqi Geofizika və Geotermal Enerji İnstitutu arasında gələcək əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, Axen Universitetinə məxsus olan Enerji Tədqiqat Mərkəzi elektrik mühəndisliyi, informasiya və kommunikasiya mühəndisliyi, kompüter elmləri, biznes və iqtisadiyyat, mexaniki mühəndislik və geotermal mənbələr sahəsində ixtisaslaşıb. Tətbiqi Geofizika və Geotermal Enerji İnstitutunun tədqiqat dairəsinə aşağıdakilar daxildir: geotermal istilik və soyuducu sistemlər, geotermal enerjidən istifadə, geoloji CO2 –in akkumulyasiyası, petrofizika, geofizika və rezervuarların kompüterdə simulyasiyası.

BHOS related discussions held in Germany
Siyavush Azakov, Professor from the Petroleum Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) was on a scientific and business trip in Berlin and Aachen, Germany.
First Prof. Azakov as a member of delegation representing Azerbaijan took part in the events organized by the German-Azerbaijani Chamber of Commerce and the Renewables Academy (RENAC) AG, Germany, aiming at discussion of the opportunities and challenges concerning the expansion of the utilization of renewable energy sources.
During the visit participants visited small village Feldheim situated 60 km. away from Berlin where they familiarized themselves with the substation functioning to generate wind energy (76 MW power), the biogas plant, heat distribution center involved in generating the heat from the agricultural wastes. The participants also visited the Science and Technology Park Berlin Adlershof.
During the trip, Prof, Azakov also visited E.ON Energy Research Center (ERC) in Aachen University and discussed a number of issues directed to further steps to be followed in order to implement the provisions envisaged in the Letter of Intent signed between BHOS and ERC in April 2015.
Additionally BHOS professor met with professor Christoph Clauser, Director of the Institute for Applied Geophysics and Geothermal Energy (GGE), University of Aachen and had discussions about the vision and mission of the newly established BHOS Training and Research Center on Renewable Energy Engineering, the research and teaching process applied at GGE, the laboratories, as well as the future cooperation perspectives between both institutions.
It should be noted that GGE of the University of Aachen is mainly focuses on electrical engineering, information and communication engineering, computer sciences, business and economics, mechanical engineering and geothermal resources. GGE’s research scope includes geothermal heating and cooling systems, geothermal energy usage, geological CO2 storage, petrophysics, geophysics and reservoir simulations.