Famelab müsabiqəsinin qalibi Mirlan Kərimov: Bakı Ali Neft Məktəbinin qələbəmdə böyük rolu var
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan II kurs tələbəsi Mirlan Kərimov British Council və Qafqaz Universitetinin birgə layihəsi olan, Famelab - Şöhrət Labaratoriyası yarışmasının elm və ictimai sahədə işləyən, eləcə də texniki mütəxəssislər, elm, texnika, mühəndis, tibb və yaxud riyaziyyat sahələrində çalışan 18-35 yaş arası olan şəxslərin iştirak etdiyi və çoxsaylı yarışma iştirakçılarından yalnız 10 nəfərin iştirak üçün vəsiqə aldığı final mərhələsində I Yerin və “Ən çox rəğbət qazanan” Yerin qalibi olub. Mirlan Kərimov 26 dekabr 1996-cı ildə Şamaxı rayonunda anadan olub. 2003-cü ildə Şamaxı rayon M.Hadi adına 9 saylı orta məktəbin birinci sinfinə gedib. O, 2009-cu ildən təhsilini Şamaxı rayon texniki, təbiət və humanitar təmayüllü liseydə davam etdirib. 2014-cü ildə həmin liseyin məzunu olub, o, qəbul imtahanlarında 660 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasına qəbul olub. Özünün dediyinə görə, hobbiləri fizika, din və fəlsəfə əlaqələrini araşdırmaq, qurğular düzəltmək, rəsm və foto çəkmək, şeir və qəzəl yazmaqdır. İdmanı isə özünün həyat tərzi hesab edir. 5 il “taekwondo” və 3 il boks ilə məşğul olub. Dəfələrlə diplom və medallarla təltif edilib. İdmanda uğurları yetərincədir. Hal-hazırda MMA (mixed martial arts) ilə məşğuldur. Mirlana ilk sualımız bu müsabiqədə iştirakı və təqdim etdiyi mövzu ilə bağlı oldu:
Əvvəllər “FameLab” haqqında eşitməmişdim. Bakı Ali Neft Məktəbinin “Elanlar" lövhəsində “FameLab”-ın elanını gördüyüm anda bunun mənim üçün ilk və ən böyük şans olduğunu anladım. Nəhayət ki, illərdir ən çox araşdırdıqlarımı və öyrəndiklərimi auditoriya qarşısında göstərmək şansım olacaqdı. Dərhal müraciət etdim və yarışın yarımfinal mərhələsində iştirak hüququ qazandım. Yarımfinal mərhələsində təqdim etdiyim mövzu Heyzenberqin qeyri-müəyyənlik prinsipi (Heisenberg’s Uncertainty Principle) idi. Bildiyimiz kimi, bu prinsip Kvant fizikasının əsasını təşkil edir və mən də son 3 ildə kvant fizikasını çeşidli mənbələrdən araşdırmışam. Yarışmaya müraciət edərkən də tezisi yazmaq üçün mənbə kimi beynimi istifadə etdim, necə deyərlər, oturdum və yazdım. Finaldakı mövzum yarımfinaldakından çox fərqli bir mövzu idi. Bu klassik fizikadan bildiyimiz mexaniki dalğalar və rezonans bölməsi idi. Mən də düzəltdiyim çeşidli cihazlar və eksperimentlərlə fizikanın bu bölməsini auditoriyaya əyani şəkildə və sadə dildə izah etməyə çalışdım. Bu bölməni isə orta məktəb dövründə öyrənmişdim.
Bəs öz qalibiyyətinə inanırdınmı?
Bəli, inanırdım. Bu yarışmanın son dərəcə şəffaf aparıldığı haqqında artıq məlumatım var idi. İllərdir çəkdiyim əziyyətlərin artıq bu yarışmada öz bəhrəsini verəcəyinə inanırdım. Ətrafımdakı insanların mənə verdiyi dəstək isə ən böyük motivasiyam idi. Bəzi prinsiplər isə məni bu qələbəyə aparan yardımçılardan biri idi. Bildiyiniz kimi, Ali Məktəbdəki ixtisasım çıxış etdiyim sahədən fərqli sahədir. Seçimlərdə “İngilis dili” qiymətləndirmənin bir komponenti idi və 10 üzərindən 9 almışdım. Yəni Ali Məktəbdə sıfırdan öyrəndiyim ingilis dilinin qələbəmdə böyük rolu var. Ali Məktəbdə mənə öyrədilən yüksək səviyyəli ingilis dilinin növbəti mərhələdə, yəni dünya çempionatında da mənə çox yararlı olacağı danılmazdır.
Gələcəkdə hər hansı bir kəşf barədə düşünürsənmi?
Ümumiyyətlə, fizikanın və fizika üzərində araşdırmalarımın həyatımın hər anı ilə bağlı olacağını düşünürəm. Bir çox hallarda yeni bir şeylər tapıram, amma sonra onun artıq kəşf olunduğunu görürəm. Əsas odur ki, bu potensialı özümdə görürəm və hələlik işim bütün kəşf olunmuşları öyrənməkdir ki, nəyin kəşf olunmadığını bilim. Düzdür, bunu demək üçün hələki çox az şey bilirəm, amma ən böyük arzum fizika sahəsində Nobel mükafatını Azərbaycana qazandırmaqdır.
Yarışma hansı təəssüratlarla yadda qalıb və Britaniyada keçiriləcək əsas mərhələdə hansı mövzuda təqdimat keçirəcəksən?
Yarışmadan çox gözəl təəssüratlar əldə etdim. Birincisi, finalçıların hər biri, münsiflər heyəti və təşkilatçılar çox mehriban insanlar idilər və mən yeni dostlar əldə etdim. İkincisi, mənə verilən qiymətli hədiyyələr idi ki, bunlar da məni çox sevindirdi. Ən əsası isə, mən bir çox insanlara gerçəklikləri göstərdim və əminəm ki, onlar bunu anladılar və bundan sonra oxşar səhvləri etməyəcəklər. Həyatdakı prinsiplərim və insanlığa yararlı olmaq mənim üçün ən önəmli şeylərdir. Hələki hansı mövzuda çıxış edəcəyimə qərar verməmişəm. Böyük ehtimal ki, bu mövzü termodinamika, kvant fizikası və ya radioaktiv bölünmə mövzularından biri haqqında olacaq.
Beynəlxalq yarışmada qalib olacağına nə qədər inanırsan?
Düzü, qələbəmdən sonra məndə bir az rahatlıq hissi var idi. Artıq respublika birincisi olmaqla, öz-özümə “qalibiyyəti əldə etmisən”- deyirdim. Amma sonra ətrafımdakıların mənə verdikləri dəstək mənim çiyinlərimə sanki yeni bir yük qoydu. Artıq anladım ki, əslində əldə etdiyim birincilik hələ əsl qalibiyyət deyil, əsl qalibiyyətə aparan qapıdır. Azərbaycanın beynəlxalq arenada elm sahəsində uğurlu ola biləcəyini sübut etmək üçün əlimdən gələnin daha artığını edəcəyəm.

Winner of Famelab, Mirlan Karimov: BHOS played great role in my victory
Mirlan Karimov, second year Petroleum Engineering student of Baku Higher Oil School (BHOS) became the winner and mostly favored presenter of Famelab (Fame Laboratory) contest, which was the joint project of British Council and Qafqaz University. The contest gathered people between 18-35 age category engaged in science, sociology, technology, engineering, medicine and math, enabling to qualify only 10 participants for the finals.
Mirlan Karimov was born on December 26, 1996 in Shamakhi region. He started his primary education at school №9 of Shamakhi region in 2003. In 2009, he continued his studies at lyceum with bias in technical, physical and humanitarian disciplines. In 2014, he graduated the lyceum and scoring 660 points during the entrance examination Mirlan was admitted to study Petroleum Engineering at BHOS. Mirlan says that his hobbies include making research to find out the links between physics, religion and philosophy, designing various devices, drawing, taking photos, and writing poems. As regards the sports, he considers it as his lifestyle. He has been doing taekwondo and boxing for 5 and 3 years respectively. Mirlan was awarded diplomas and certificates many times. He has always been distinguished in sport. Currently, he takes interest in mixed martial arts.
Our first question addressed to Mirlan concerned the topic he has presented during the contest:
I haven’t heard about Famelab before. When I first saw the contest advertisement at BHOS, I realized that it would turn to be the first and a great chance for me. Finally, I would have a chance demonstrate to the public the things I have been learning and researching about for years. I applied immediately and got the chance to join the semifinals. The topic I presented during the semifinals was dedicated to Heisenberg’s Uncertainty Principle. As you may know, this principle constitutes the integral part of Quantum Physics which I have been studying based on diverse sources. While applying to join the contest I used my brain to write the thesis, that is, I sat and wrote. The topic for the finals was very different from the one chosen for the semifinals and dedicated to the mechanical waves and resonances known in Classic Physics. I tried to visually explain this part of the physics to the audience using various experiments and devices I’ve designed. I’ve learned this part of physics when I studies at the secondary school.
Did you believe you would win?
Yes, I did believe. I was aware that the contest was very transparent. I truly believed that my long lasting painstaking would finally be rewarded. The support of the people who surrounded me motivated me greatly. Some principles guided me toward the victory. As you may know, specialization I am studying at BHOS is very different from the topic I presented. English language proficiency was one of the selection components and I gained 9 out of 10 points in this category. That is, the English language that I started learning at BHOS from elementary level played significant role in my victory. It should not be ruled out that English taught at BHOS would also be useful for me during the next international stage of the contest.
Do you think about any inventions in future?
Actually, I believe physics and all my research connected with it will always be a part of my life. There were times when I discovered new things, but later I found out that they had already been discovered. The main thing is that I see the potential in myself and now my goal is to learn all these discoveries to know what has not been discovered yet. Although, I do not have enough knowledge for saying that, but my greatest wish is to bring the Nobel Prize on Physics to Azerbaijan.
What impressions do you have about the contest and what will be the topic of your presentation in the UK during the major phase?
I have very good impressions about the contest. First of all, the participants of the finals, jury members and organizers were very polite and I made new friends. Secondly, I was presented very precious gifts what pleased me very much. However, the most important thing is that I was able to show the realities and I hope people understood them and would never let the similar mistakes take place. My life principles and my striving to bring benefit for the mankind are very important to me. I have not decided on the topic of my presentation yet. Most probably, it will be something about Thermodynamics, Quantum Physics or Radioactive Divisibility.
To what extent do you believe in your victory at the international contest?
To tell the truth, I felt a kind of relief after my latest victory. After being the first in the country I kept telling myself ‘I did it’. But then the trust by my friends and family had laid a double responsibility on my shoulders. I started realizing that the victory I gained was not the principal one, but just a way leading to the greater one. I would do my very best in order to prove Azerbaijan’s capability for success in science at an international level.