Avstriyanın dünya şöhrətli alimi BANM-dəki təlimləri başa çatdı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Vyana Texnologiya Universitetinin Mühəndisliyin idarəedilməsi üzrə magistratura proqramının yaradıcısı və proqram direktoru, dünya şöhrətli professor Peter Kopaçekin Ali Məktəbin tələbələri üçün keçirdiyi iki günlük təlimlər sona çatdı.
Təlimin ikinci günündə professor Peter Kopaçek “Mexaniki idarəetmənin sonu” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi.
Professor Peter Kopaçek iki günlük təlimlərdə proseslərin avtomatlaşdırılması, istehsalın avtomatlaşdırılması, robotlar, sosial aspektlər və etika istiqamətləri, o cümlədən mexaniki idarəetmənin sonu, tullantıların emalı, qiymətli metallar, təkrar istifadə üzrə bir sıra məsələlərə toxunub. Təlimlər BANM tələblələri tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Professor tələbləri maraqlandıran sualları cavablandırıb, təlimin gedişində bir sıra müzakirələr və fikir mübadiləsi aparılıb.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonağa bir daha təşəkkür edərək, tələbələr üçün keçirdiyi təlimlərin onların ixtisaslarının mənimsənilməsində və gələcək fəaliyyətlərində səmərəli olacağına əminliyini bildirib. Elmar Qasımov qonağı BANM-in “Fəxri qonaq” diplomu ilə təltif edib.
Qeyd edək ki, Peter Kopaçek 1971-ci ildə idarəetmə üzrə doktorluq dərəcəsini fərqlənmə ilə alıb. 1986-1990-cı illərdə Avstriyanın Linz Universitetində Sistem mühəndisliyi və avtomatika üzrə professor vəzifəsində çalışıb. 1990 – 2008-ci illərdə Avstriya Texnologiya Universitetinin İdarəetmə Qurğuları və Robotika İnstitutunun rəhbəri, Avstriya Sistem Mühəndisliyi və Avtomatika Cəmiyyətinin prezidenti vəzifələrində çalışıb. 1985-ci ildən etibarən Beynəlxalq Mühasibatçılar Federasiyasının Avstriya bölməsinin və Avstriya Avtomatika və Robotika Cəmiyyətinin vitse-prezidenti və baş katibidir. Üç dəfə fəxri doktor adını alıb, Saksonia Elmlər Akademiyasının və Almaniya Texniki Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Beynəlxalq Avtomatik idarəetmə Federasiyası, Beynəlxalq Robotika Federasiyası, Elektrik və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun üzvüdür. 2006-cı ildə Amerika Sənaye Robotikası Cəmiyyətinin “Engelberger mükafatını” alıb. 6 kitabın və 300-dən artıq elmi məqalənin müəllifidir.

Professor Peter Kopacek, the founder and director of Master programme on engineering management at Vienna University of Technology visited BHOS and conducted two day training for BHOS students. On the second day of the training Prof. Kopacek made presentation on ‘End of mechanical management’. During two days professor Kopacek touched upon such issues as process automation, industrial automation, robots, social aspects and ethical directions including the end of mechanical management, recycling, precious metals and reutilization. BHOS students followed training with great interest. Professors answered students’ questions contributing to discussions and view exchange held during training. BHOS rector Elmar Gasimov once again thanked Professor Kopacek and assured students on the significance of the said training for acquiring knowledge related to their specialization and their future career. Elmar Gasimov granted ‘Honorary Diploma’ to Austrian guest.
It should be pointed out that Mr. Kopacek finished his doctorate studies with distinction in 1971. Between 1986 and 1990 he worked as professor for “Systems Engineering and Automation” at University of Linz, Austria. From 1990 - 2008 he headed the Institute for ‘Handling Devices and Robotics’, Vienna and he was the president of the Austrian Society for Systems Engineering and Automation (SAT).
Since March 1985 Mr. Kopacek worked as vice president and general secretary of IFAC/Austria and of ÖGART (Austrian Society for Automation and Robotics) the Austrian IFAC. He received three Honorary Doctor titles. He is also corresponding member of the Saxonian Academy of Sciences and the German Academy of Technical Sciences. He is a member of IFAC, IFR, IEEE and a winner of ‘Engelberger’ award from the Industrial American Robotics Society. Professor Peter Kopacek is the author of six books and more than 300 articles.