BANM-in tələbəsi Famelab yarışmasında birinci oldu
British Council və Qafqaz Universitetinin birgə layihəsi olan Famelab -Şöhrət Labaratoriyası yarışmasının final mərhələsi keçirildi.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniyanın “Çeltenham Elm Festivalı” tərəfindən yaradılan yarışmanın məqsədi elm və texnologiyaya böyük həvəsi olan gəncləri öz maraqlarını ictimaiyyətlə bölüşməyə ruhlandırmaqdır.
Elm və ictimai sahədə işləyən, eləcə də texniki mütəxəssislər, elm, texnika, mühəndis, tibb və yaxud riyaziyyat sahələrində çalışan 18-35 yaş arası olan şəxslərin iştirak etdiyi və çoxsaylı yarışma iştirakçılarından yalnız 10 nəfərin vəsiqə aldığı final mərhələsi olduqca gərgin və maraqlı keçdi.
Belə ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi Mirlan Kərimovun “Mexaniki dalğalar və rezonans” mövzusunda, ADA Universitetinin tələbələri Samir Məmmədovun “Kriptoqrafiya” mövzusunda, Könül Qurbanlının “Qlobal Peyk Sistemi” mövzusunda, Qafqaz Universitetinin tələbələri Minəxanım Babayevanın “Kainatın tarixi” mövzusunda, Vasif Cavadlının “Ehtiyat avtomat sistemi” mövzusunda, Nuran Həsənovun “İşıqların rənglərə parçalanması” mövzusunda, Leyla İbrahimlinin “Çoxbilmiş su” mövzusunda, Bakı Dövlət Universitetinin tələbəsi Nəzrin Nəcəfzadənin “Streslər” mövzusunda, Azərbaycan Tibb Universtetinin tələbəsi Arzu Rəsulzadənin “Göz yanılmaları” mövzusunda təqdimatları həyəcanlandırıcı oldu və alqışlarla qarşılandı.
İyirmi dəqiqəlik fasilədən sonra iştirakçıların da səsləri nəzərə alınmaqla Münsiflər finalın qaliblərininin adlarını açıqladılar. Nəticə aşağıdakı kimi oldu:
I Yerin və “Ən çox rəğbət qazanan” Yerin qalibi - Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi Mirlan Kərimov;
II Yerin qalibi – ADA Universitetinin tələbəsi Samir Məmmədov;
III Yerin qalibi isə Azərbaycan Tibb Universtetinin tələbəsi Arzu Rəsulzadə oldu
Qeyd edək ki, finalda birinci yerə layiq görülən layihə 2016-cı ilin iyun ayında Böyük Britaniyada keçiriləcək “Çeltenham Elm Festivalı”nda ölkəmizi təmsil edəcək.
Yarışın sonunda Qafqaz Universitetinin rektoru professor Əhmət Saniç və British Councilin Azərbaycan üzrə direktoru Elizabet Vayt tərəfindən iştirakçılara hədiyyələr təqdim edildi, qaliblər mükafatlandırıldı.

BHOS Student Wins Famelab Contest
The final phase of Famelab (Fame Laboratory) contest being the joint project of British Council and the Caucasus University was held. Founded by ‘Cheltenham Science Festival’, UK, the said contest aims at encouraging students who exercise special interest for science and technologies to share their views publicly.
The final phase that gathered people from between 18-35 age category engaged in science, sociology, technology, engineering, medicine and math and enabling qualifying only 10 participants out of multitude ones was held in a very tense condition.
BHOS student Mirlan Karimov made presentation on ‘Mechanical Waves and Resonances’, ADA student Samir Mammadov made presentation on ‘Cryptography’. One more ADA student Konul Gurbanova’s presentation focused on ‘Global Satellite System’. Caucasus University students Minakhanim Babayeva, Vasif Javadli, Nuran Hasanov and Leyla Ibrahimli talked about ‘History of the Universe’, ‘Reserve Automation System’, ‘Decomposition of the Light into Colors’, ‘Know-all Water’. Student of Baku State University Nezrin Najafzade made presentation on ‘Stresses’ and student representing Azerbaijan Medical University Arzu Rasulzade drew attention of the audience to ‘Eyesight Mistakes’.
After 20 minutes break with the consideration of the votes coming from the audience the board of juries announced the winners of the final, which ran as follows: BHOS student Mirlan Karimov became the winner of the first place and the one who became mostly favored presenter.
The runner-up prize went to ADA university student Samir Mamadov, and Arzu Rasulzade from Azerbaijan Medical University finished the third.
To remind it should be stated that the winning project of the above contest will represent our country at ‘Cheltenham Science Festival’ to be held in UK in June 2016.
In concluding part of the event Caucasus university rector Ahmat Senich and British Council country director, Elizabeth White granted the presents to participants of the contest and the winners were granted the awards.