BANM Almaniya universitetləri ilə əlaqələrini genişləndirir
Almaniyanın Boxum Rur Universitetindən Almaniya Bundestaqının sabiq üzvü, Boxum Rur Universitetinin Mədən və Enerji hüququ İnstitutunun təşviqi birliyinin fəxri sədri, Almaniyanın Xristian Demokratlar İttifaqı (CDU) partiyasının Təqaüdçülər Birliyinin (Senioren Union) federal sədri və həmçinin, CDU partiyasının rəyasət heyətinin üzvü, fəxri professor Otto Vulfun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakıya səfəri çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbində olub (BANM) və bu ali təhsil ocağının rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti ilə görüş keçirib.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq onları BANM-də görməkdən məmnunluğunu bildirib. Rektor Azərbaycan-Almaniya əlaqələrindən danışaraq, elm və təhsil sahəsində iki ölkə arasında əməkdaşlıqdan söz açıb. Elmar Qasımov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə yaradılmış Ali Məktəbin yaranma tarixi, qısa zaman çərçivəsində əldə etdiyi uğurları, fəaliyyət istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri və yeni kampusu haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verib. Rektor Elmar Qasımov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” şüarının öz təsdiqini tapdığını vurğulayıb. Ali Məktəbin bir sıra beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlıq etdiyini deyən rektor Elmar Qasımov BANM-in Almaniyanın E.ON şirkəti ilə əlaqələrinin qurulduğunu, həmçinin Almaniyanın Axen Universiteti ilə bərpaolunan enerji ilə bağlı əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Rektor, həmçinin bildirib ki, Avropa təhsil sisteminin tələblərinə uyğun yaradılmış Ali Məktəb Avropanın mühəndislik sahəsində fəaliyyət göstərən aparıcı təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin qurulmasına xüsusi önəm verir. O, Almaniyanın Boxum Rur Universiteti ilə tələbə və professor-müəllim heyətinin mübadiləsi, tədris və tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq etməyə maraqlı olduğunu qeyd edib.
Fəxri professor Otto Vulf öz çıxışında Bakıya səfərdən məmnunluq bildirərək Azərbaycanın ən qabaqcıl ali təhsil ocağı olan BANM-in rəhbərliyinə səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib. Almaniyanın ən böyük təhsil ocaqlarından biri olan Boxum Rur Universiteti haqqında danışan professor Otto Vulf sözügedən universitetin Almaniyada bakalavr və magistr dərəcələri üzrə tədrisi tətbiq edən ilk universitetlərdən biri olduğunu bildirib. Qonaqlar Azərbaycanda yüksək ixtisaslı ingilisdilli mühəndis hazırlayan BANM ilə mümkün əməkdaşlığın perspektivləri haqqında müzakirələr aparıblar.
Görüşdə, həmçinin gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub və hər iki ali təhsil müəssisəsinin professor-müəllim heyəti arasında enerji siyasəti, bərpaolunan enerji, hüquqi və iqtisadi mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

BHOS expands relations with German Universities
The delegation from Ruhr University of Bochum, Germany, headed by Honorary Professor, former member of Bundesdaq, representing Institute for Mining & Energy Law, Ruhr University of Bochum, federal chair of German CDU party, chair of the presidium of CDU Dr. Otto Wulf, visited BHOS in frames of the visit to Azerbaijan.
BHOS rector Elmar Gasimov cordially welcomed guests while opening the meeting. Touching upon the relations between Azerbaijan and Germany BHOS rector talked about cooperation existing between both countries in the field of science and education. Underlining that BHOS was established in accordance with the decree of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, BHOS rector briefed on the history, achievements gained within short period of time, activities, international relations associated with BHOS and new campus of the higher school. Elmar Gasimov said how the motto by the President Ilham Aliyev ‘We should turn oil capital into human one’ was realized. Stressing the fact of cooperation existing between BHOS and a number of international companies Elmar Gasimov particularly stressed the cooperation between BHOS and German E.ON Company and University of RWTH Achen University, Germany, in the field of renewable energy.
BHOS rector also said that established in line with European education system requirements BHOS attached great importance to linkages with European higher schools involved in engineering specialization. He expressed his interest in commencement cooperation with Ruhr University of Bochum in terms of exchange of students, lecturers, cooperation in the field of research and education.
Dr. Otto Wulf expressed his contentment in visiting Baku and appreciated the warm welcome received from the management of BHOS. Talking about Ruhr University of Bochum being the largest educational institution in Germany Dr. Wulf said that it was one of the pioneering institutions in Germany, which introduced Bachelor and Master level education programmes. BHOS management and German guests discussed perspectives of potential cooperation between both higher educational institutions. The meeting also included broad discussions on energy related politics, renewable energy, legal and economic issues.