Bakı Ali Neft Məktəbi ABŞ-ın Turnitin şirkəti ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzaladı
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) ABŞ-ın Turnitin şirkəti ilə plagiatlıq faktlarının aşkarlanması və qarşısının alınması Internet servisinin Ali Məktəbdə tətbiq olunmasına dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzaladı. İmzalanma mərasimdə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Ali Məktəbin professor-müəllim heyəti, və Turnitin şirkətinin Şərqi Avropa, Cənubi Qafqaz və Orta Asiya üzrə nümayəndəsi Katerina Levçenko iştirak ediblər.
Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbin tədris prosesində şəffaflığın təmin olunması məqsədi ilə tətbiq olunan müasir informasiya texnologiyalar və vasitələr, plagiatlıq etməyə cəhd göstərən tələbələrə qarşı görülən ciddi tədbirlər haqqında qonağa məlumat verib. Rektor tələbələrin elmi və tədris işlərində plagiatlığa yol verməsinin nəinki tədris prosesinə, həmçinin onların gələcək fəaliyyətinə əks təsir göstərə biləcəyini bildirib. Elmar Qasımov plagiatlıq faktlarının aşkarlanması və qarşısının alınması Internet servisinin BANM-də tətbiqinin tələbələrin elmi işlərinin müstəqil və məsuliyyətli şəkildə hazırlanmasında və tədris prosesinin təkmilləşdirilməsində vacib olduğunu vurğulayıb. Turnitin şirkətinin onlayn servisindən 140 ölkədə 15.000-dən artıq təhsil müəssisəsinin istifadə etdiyini deyən rektor bu sistemin BANM-də tətbiqi onun dünyanın ən qabaqcıl universitetləri sırasına daxil olması prosesinə təkan verəcəyinə əminliyini bildirib.
Turnitin şirkətinin Şərqi Avropa, Cənubi Qafqaz və Orta Asiya üzrə nümayəndəsi Katerina Levçenko tədbir iştirakçılarına Turnitin şirkətinin internet-əsaslı plagiatlıq faktlarının aşkarlanması və qarşısının alınması Servisinin təhsil sahəsində dünyada ən geniş yayılmış proqram təminatlarından biri olduğunu bildirib. K.Levçenko Internet servisin imkanları, təhsilə verdiyi faydaları və istifadə qaydaları haqqında danışıb.
Tədbirdən sonra şirkət nümayəndəsi BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələrinə “Tələbələrə tədris və elmi işlərinin yazılmasının öyrədilməsi sahəsində inqilab” mövzusunda təqdimat keçirərək Servisin tez bir vaxtda tələbələrin işlərinin orijinallığının necə yoxladığını və təhlil etdiyini nümayiş etdirib. Sonda K. Levçenko müəllim və tələbələrin mövzu üzrə maraqlandıran suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki, Turnitin şirkətinin plagiatlıq faktlarının aşkarlanması və qarşısının alınması Internet servisi artıq Bakı Ali Neft Məktəbinin istifadəsindədir.

BHOS and US based Turnitin company signed the cooperation agreement
BHOS and US based Turnitin company signed cooperation agreement on application of internet services related to detection and prevention of plagiarism at the higher school. The signing ceremony gathered BHOS rector Elmar Gasimov, professors and lecturers of the higher school and Turnitin’s representative on Eastern Europe, South Caucasus and Central Asia Katerina Levchenko.
Opening the ceremony BHOS rector Elmar Gasimov informed the guest about necessary measures taken at BHOS in order to prevent plagiarism, advanced information technologies applied to ensure the transparency of education process at BHOS. Rector emphasized that resorting to plagiarism would not only be detrimental for students’ scientific and educational activities but it would also negatively affect their future activities. Following Elmar Gasimov the application of services related to detection and prevention of plagiarism at BHOS would be significant for writing scientific works by students in independent and responsible way and it would be very crucial for general progress of education.
Rector drew attention of the attendees to the fact that Turnitin’s internet services were applied in 140 countries, at more than 15 000 educational institutions and application of these services at BHOS would give a stimulus for BHOS to be amongst the world lead universities.
Turnitin’s representative on Eastern Europe, South Caucasus and Central Asia Katerina Levchenko informed BHOS staff about Turnitin’s being one of the world largest internet-based plagiarism-prevention service in the field of education. K. Levchenko also talked about opportunities offered by company, benefits and the rules related to the use. After the meeting the representtaive of Turnitin made presentation on ‘Revolution in teaching students how to write education and scientific works’. She also demonstrated how to check the originality of students’ works and analize them. In conclusion K. Levchenko answered questions on the related subject raised by professors and students.
It should be pointed out that Turnitin’s internet services related to detection and prevention of plagiarism is going to be used at BHOS.