Elnur Səfərli: Hər bir gəncin başlıca vəzifəsi Azərbaycanın inkişafında vətəndaş borcunu yerinə yetirməsidir
Elnur Səfərli 1989-cü il fevralın 6-da Bakı şəhərində anadan olub. 1995-ci ildə 27 saylı ingilis təmayüllü orta məktəbin birinci sinfinə daxil olub və 2001-ci ildə “ÇAĞ öyrətim” şirkətlərinin keçirdiyi imtahanda yüksək bal toplayaraq “Dədə Qorqud özəl türk lisey”ində təhsilini davam etdirib. Orta təhsil müddətində “Azərbaycan dili” fənni üzrə rayon olimpiadasında, 7, 8 və 9-cu siniflər üzrə “Azərbaycan tarixi” fənnindən keçirilən yarışmalarda, 6 fərqli elmi və intelektual bilik yarışmalarında birinci yeri qazanıb. O, 10 fərqli tərifnamə ilə cəmi 48 tərifnamə və diploma layiq görülüb. Eyni zamanda, “Riyaziyyat” fənnindən gənclər arasında Azərbaycan yığma komandasının üzvü seçilib. 2006-cı ildə liseyi müvəffəqiyyətlə bitirib, elə həmin il də yüksək bal toplayaraq Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının “İstehsalat Proseslərinin Avtomatlaşdırılması” fakültəsinin bakalavr pilləsinə daxil olub. 2010-cu ildə bu ali təhsil müəssisəsini bitirib “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” xətti ilə Türkiyə Respublikasının Dokuz Eylul Univesitetinin “Kompüter mühəndisliyi” fakültəsinin magistratura pilləsinə (təhsil ingilis dilində) daxil olub. 2013-cu ildə “Developing A Tool For Analysis Of Software And Evaluation Of Software Developer” adlı elmi işini müdafiə edərək 4 ballıq qiymətləndirmə sistemində maksimum 4 bal toplayaraq “Yüksək Müvəffəqiyyət Dərəcəsi” ilə Türkiyə birincisi olaraq təhsilini başa vurub. 2014-cü ildən o, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dissertantıdır. O, 2015-ci ildə təhsil sahəsində “Gənclər Mükafatına” layiq görülüb. Elnur Səfərli hazırda Bakı Ali Neft Məktəbinin “Elektron tədris” şöbəsinin metodistidir. Azərbaycan dövlətinin gənclərimizə xaricdə təhsil almasına dəstək göstərməsində əsas məqsəd odur ki, onlar sonradan gəlib öz biliklərini ölkəmizdə tətbiq etsinlər. Artıq ölkəmiz bu kimi gənclərin faydasını görməkdədir. Müsahibimiz Elnur Səfərli ilə söhbətimizdə o, bizi buna tam əmin edir.
- İxtisasınıza olan marağınız və bu ixtisas üzrə xaricdə təhsil almaq fikri necə yarandı?
- Bu sahəyə marağım kiçik yaşlarımdan başlayıb. Liseydə oxuduğum zaman “İnformatika” dərsində Pentium 3 kompyuterlərində ilkin proqramlardan istifadə edirdim. Sonra riyazi biliklərimi informatika sahəsində tətbiq edərək proqramlaşdırma dillərindən istifadəyə başladım. İlk dəfə riyazi düsturları “pascal” proqramlaşdırma dilində yazmağa başlayanda özümü peşəkar mütəxəssis kimi hiss edirdim. Zaman keçdikcə bu sahə mənə daha maraqlı gəlməyə başladı və bu sahədə peşəkar mütəxəssis olmağa qərar verdim. Valideynlərim isə, həmişə məni həkim kimi görmək istəyirdilər. Zaman keçdikcə peşəkar mütəxəssis olmaq üçün burda aldığım təhsilin az olduğunu düşünməyə başladım. Dövlətimizin gənclərin xaricdə təhsil alması üçün şərait yaratdığını nəzərə alaraq təhsilimi xaricdə davam etdirməyə qərar verdim.
- Sizin fikrinizcə, xaricdəki təhsilin Azərbaycandakı təhsldən hansı üstün və mənfi cəhətləri və ya fərqləri var ?
- Ümumiyyətlə, xaricdə tanınmış universitetlərin fəaliyyət dövrünün Azərbaycan Respublikasının müstəqillik dövründən ən az bir neçə dəfə çox olduğunu görə bilərik. 1993-cü ildə yenidən hakimiyyətə qayıdan Ümummilli lider Heydər Əliyev ölkəmizdə stabilliyi yaratmaqla bərabər, ən önəmli sahə olan təhsilə xüsusi diqqət ayırdı. Azərbaycanda fəaliyyət göstərmiş alimlərin gənc kadrlarla əvəz edilməsi mərhələsi isə İlham Əliyevin sərəncamı ilə xaricdə təhsil proqramı nəticəsində yeni dönəmə qədəm qoydu. Xaricdə müasir laboratoriyaların olması, xarici şirkətlərdə təcrübələrin məcburi surətdə olması, tələbələrin həvəsləndirici mükafatlar vasitəsilə elmi-texniki konfranslara cəlb olunması, peşəkar və xarici professor-müəllim heyətinin mövcudluğu, kitabxana zənginliyi və s. xaricdə təhsilin müsbət keyfiyyətlərindəndir. Xaricdəki təhsil insanı elə bir ali mühitə salır ki, tələbə istər-istəməz elmi yeniliklərlə maraqlanır və elmi məqalələr çap etdirir. Elmə olan həvəsim və Türkiyədə apardığım "Evaluation of Programmer`s Effectiveness" (Proqramçıların səmərəliyinin ölçülməsi) adlı elmi araşdırmam 2014-cü il iyul ayında Almaniyanın "Lab-publishing Group" elmi nəşriyyat şirkəti tərəfindən çap olunub və 40 ölkədə müxtəlif elektron kitab satış mərkəzlərində satışa çıxarılıb. Lakin məncə, universitet ali savad verməklə yanaşı, hər bir gəncdə Vətənə, dövlətə münasibəti öyrətməli, gənclərdə vətənpərvərlik, dövlətçilik hisslərini yüksəltməlidir. Bu növ tədris Azərbaycan təhsilində digər xarici ölkələrin təhsili ilə müqayisədə daha çox inkişaf edib.
- İlk işinizə harda başlamısız və ilk maaşınızı xatırlayırsızmı?
- Universitetdə 2-ci kursa keçərkən bir çox şirkətlərin vakansiya elanlarına baxıb müraciət edirdim. Düzdür, çoxu 2-ci kursda təhsil aldığımı görüb bəlkə də heç CV-mi belə oxumurdular. Ancaq buna baxmayaraq, yenə şirkətlərə müraciətimi davam etdirirdim. Sonunda CATEL MMC şirkəti müraciətimə cavab verdi. Müsahibələrdən keçərək və imtahan verərək "Billinq" şöbəsində proqramçı vəzifəsinə yarımştat işçi kimi işə başladım. Ilk əmək haqqım isə, 370 manat təyin edildi.
- Bakı Ali Neft Məktəbində fəaliyyətə başlamanız necə oldu ? Üzərinizə hansı öhdəliklər düşür və işinizin öhdəsindən necə gəlirsiniz?
- Türkiyədə təhsilimi davam etdirərkən Azərbaycan mətbuatını izləyir və ölkəmizdə baş verən yeniliklər barədə daim məlumatlı olurdum. Yeni universitetlərin açılması, ali məktəblərdə yeni texnologiyaların, laboratoriyaların tətbiqinə başlanmasını eşitdikdə hər bir azərbaycanlı kimi mən də qürur hissi keçirirdim. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə Bakı Ali Neft Məktəbinin yaradılması xəbərini mətbuatda eşidəndə bu, məni çox sevindirdi. BANM-in gördüyü işlər, verdiyi tədris, həyata keçirdiyi layihələr və qəbul etdiyi beynəlxalq proqramlar haqqında məlumat əldə edirdim. BANM-in Prezidentimizin və Azərbaycan gəncinin etimadını doğruldaraq beynəlxalq səviyyəli Ali Məktəb yolunda iri addımlarla irəlilədiyini müşahidə edirdim. Magistratura təhsilimi bitirib Vətənə qayıtdıqdan sonra Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov tərəfindən gələn təklifi dəyərləndirdim və burada işə başladım. Öz timsalımda BANM-in artan nüfuzunun və gənc kadrlara etimadın göstərildiyinin şahidi oldum. Hal-hazırda 2 ildən artıqdır ki, burada fəaliyyət göstərir və xaricdə əldə etdiyim təcrübələri tələbələrlə bölüşürəm. "Elektron tədris" şöbəsində çalışaraq tədrisdə yeni innovativ layihələr həyata keçirir, tədrisin müasir texnologiya ilə birgə aparılmasına şərait yaratmağa çalışırıq. Ali təhsil müəssisələri arasında ilk dəfə tələbələrin biometrik üsulla dərsə davamiyyəti layihəsini məhz BANM-də tətbiq etdik.
- Bir gənc olaraq, ali təhsil ocağında işləməyin məsuliyyəti nədən ibarətdir?
- Təhsil sahəsində çalışmaq öz çətinliyi ilə bərabər, insanda məsuliyyət hissini də formalaşdırır. Çünki bu sahədə fəaliyyət göstərən hər bir şəxs Azərbaycan gəncliyinin formalaşmasında böyük məsuliyyət daşıyır. Məncə, təhsil ocağında çalışan hər bir şəxs yaşından asılı olmayaraq, öz işinə məsuliyyətli yanaşmalıdır. Təhsil ocağı bir dövlətin, millətin genefonduna təsir edən, onun inkişafında böyük rol oynayan ən başlıca yerdir. Burda çalışanlar millətin gələcəyini düşünərək gördükləri hər bir işi, verdikləri təhsili diqqətlə yerinə yetirməlidirlər. Bir gənc olaraq millətin gələcəyinin formalaşmasında kiçik də olsa, əmək sərf etmək insanı daha da məsuliyyətli edir. Xaricdə aldığımız təhsili, apardığımız elmi yenilikləri Azərbaycan gənclərinə ötürmək bizim Vətən qarşısında üzərimizə götürdüyümüz vətəndaş borcumuzdur. Xaricdə dövlət hesabına təhsil alan hər bir gəncin başlıca vəzifəsi Azərbaycanın inkişafında vətəndaş borcunu yerinə yetirməsidir.

Elnur Safarli: The obligation of every youth representative is fulfillment of his or her civic duty
Elnur Safarli was born February 6, 1989 in Baku. In 1995 Elnur was admitted to study at school with English language bias N27 and in 2001 after gathering high points during examination held by Baku Private Turkish High School he continued his education in Dede Gorgud Private Turkish Lyceum. As the pupil of secondary school Elnur took the first place during the contest on the history of Azerbaijan held amongst pupils representing seventh, eighth and ninth forms and was the winner of six diverse scientific intellectual contests. He was awarded 10 diverse honorary certificates. In general he was awarded 48 honorary certificates. At the same time Elnur was selected as a member of Azerbaijani youth team on mathematics. Having successfully finished lyceum in 2006 and after gathering high entrance points Elnur was admitted to study at Azerbaijan State University of Oil and Industry (former name Azerbaijan State Oil Academy), the faculty of production process automation, Bachelor level. In 2010 he completed education in the said university and with financial support from the government he continued his education in Dokuz Eylul University, Turkey, faculty of computer engineering, Master level. After defense of scientific work on ‘Developing a tool for analysis of software and evaluation of software developer’ and gaining 4 points out 4 given as a maximum one in this field Elnur finished his education with the high level distinction being the best in Turkey. Since 2014 Elnur Safarli has been PhD student of Azerbaijan National Academy of Sciences, the institution on information technologies. In 2015 he was awarded youth certificate in the field of education. Currently Elnur Safarli works for BHOS e-training department. The primary goal of all young people studying abroad with financial support from the government should be applying knowledge they gained abroad in our country. Now young generation should demonstrate this. Our interlocutor Elnur Safarli assured us in this connection.
- How did you come to take interest in your specialization? How did you decide to continue your education abroad?
- I started taking interest in my specialization as a little boy. At lyceum during informatics classes I used initial programmes of Pentiun 3 computers. When applying my math related knowledge in the field of informatics I started using programming languages. When for the first time I attempted to write math formulas in ‘pascal’ programming I felt as if I were specialist. As the time passed by I started to feel more fondness for this specialization and decided to be specialist in this field. My parents wanted me to be a physician. Then I started realizing that education gained here was not enough to be true specialist. Taking into consideration conditions offered by our government for students’ education abroad I made up my mind.
- What are the advantages and disadvantages of education abroad compared with the education gained in Azerbaijan?
- In general, functioning period of well-known foreign universities many times exceeds the independence period of Azerbaijan. Along with establishing stability in Azerbaijan after the return in 1993 our National leader Haydar Aliyev attached special significance to education. As for the phase of substitution of scientists working in Azerbaijan with the young ones it started with the implementation of the order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev related to programme on education in foreign countries. Availability of contemporary laboratories, compulsory internship in foreign companies, engaging of students in scientific and technical conferences via encouraging awards, availability of professional professors’ staff, availability of diverse librarian recourses etc. make up advantages of education abroad. Education abroad place students in such an environment in which they unconsciously get interested in scientific novelties and publish scientific articles. My scientific research on evaluation of programmer`s effectiveness carried out in Turkey was published by ‘Lab-publishing Group’, German publishing company and was put up for sale at various e-book sale centers in 40 countries in July 2014. However I do believe that along with ensuring education higher educational institutions should teach students right attitude towards home country, awakening the feeling of patriotism and fidelity to own state. In this direction education system in Azerbaijan is better than in foreign countries.
- Where did you start your working activity and do you remember the amount of your first salary?
- When I was the second year student I was following the vacancies announced by many companies to apply for job. I admit that perhaps they didn’t even look at my CV knowing that I was only second year student. Despite this I continued to apply for job and CATEL MMC company replied to my request. I started my half-time work as the programmer at “Billiq” office after job interview and tests. My first salary amounted 370 manats.
- What about your work at BHOS? Could you tell us about your responsibilities and how do you cope with them?
- While I was studying in Turkey I always followed the news coming from Azerbaijan namely the news relating to changes. I was very proud whenever I heard about establishment of new higher schools, the use of new technologies and new laboratories in the institutions of Azerbaijan. Glad I was when I learned from mass media about establishment of Baku Higher Oil School according to the order of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. I continued receiving information about the works carried out at BHOS, education offered there, the realized projects and the international programmes our higher school joined. I witnessed how BHOS was truly justifying hopes of our President and our youth by taking right steps. I highly valued job offer I got from BHOS rector Elmar Gasimov upon my return to home country and I started working here. On my own example I saw the raising authority of our higher school and the trust demonstrated to the young employees. It has been two years since I started my work at BHOS. I do my best to share knowledge I gained abroad with the students. Working for E-training department we exert efforts to realize innovative projects concerning education and provide conditions for conducting classes with the use of the contemporary technologies. We applied biometric registration of students’ attendance at BHOS for the first time amongst all higher schools. Working for education field encompasses challenges and forms responsibility in people. Because people involved in this field should assume responsibility on formation of Azerbaijani youth. I think everyone who does his or her job there should approach it very responsibly. Education institution is the venue where the influence on gene pool of nation and its development starts. Therefore everyone involved should realize education process with due attention thinking about the future of the nation. This process makes us even more responsible. Sharing our knowledge gained abroad and scientific novelties with Azerbaijani youth is our civic commitments with respect to Azerbaijan. The primary goal of all young people studying abroad with financial support from the government should be fulfillment of his or her commitments with respect to Azerbaijan.