Bakı Ali Neft Məktəbində “Sabahın alimləri” XV Respublika Layihə Müsabiqəsinin final mərhələsinə start verildi
Martın 3-də Bakı Ali Neft Məktəbində “Sabahın alimləri” XV Respublika Layihə Müsabiqəsinin final mərhələsinin açılış mərasimi keçirilib.
Giriş nitqi ilə çıxış edən elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov müsabiqə iştirakçılarını salamlayaraq gənc ixtiraçılara uğurlar arzulayıb. Nazir müavini bildirib ki, ölkəmizdə müasir tələblərə cavab verən və yüksək keyfiyyətli kadrlar yetişdirən ali təhsil müəssisəsinin olması sevindirici haldır və Bakı Ali Neft Məktəbindəki şəraiti görmək qürur hissi yaradır.
Nazir müavini layihənin əhəmiyyətini də vurğulayaraq bildirib ki, gələcəyin alimləri ideyalarını real məhsula çevirmək və onların səmərəliliyini artırmaq üçün davamlı çalışmalıdırlar. Dünyada elm və texnologiya sahəsində mövcud trendlərə toxunan nazir müavini qeyd edib ki, gələcəyin əsas istiqamətlərindən biri süni intellektdir və müsabiqədə süni intellektlə bağlı layihələrin olması da sevindiricidir.
Daha sonra Təhsil İnstitutunun direktor müavini, layihə direktoru Fuad Qarayev çıxışında bildirib ki, müsabiqə artıq 15 ildir uğurla həyata keçirilir və hər il böyük maraqla qarşılanır. Fuad Qarayevin sözlərinə görə, layihənin əsas məqsədi şagirdlərdə elmə marağın artırılması və tədqiqat bacarıqlarının inkişaf etdirilməsidir. Qeyd olunub ki, son iki ilin qalibləri dünyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil alırlar və builki iştirakçıların da yüksək nəticələr əldə edəcəyinə inam böyükdür.
Fuad Qarayev XV müsabiqə ilə bağlı statistik göstəriciləri də diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, 9 istiqamət üzrə yarışan IX–XI sinif şagirdləri 126 məktəbi təmsil ediblər. Onlardan 42-si Bakı məktəbi, 84-ü region məktəbi, o cümlədən 10-u kənd məktəbidir. Müsabiqəyə ümumilikdə 760 layihə təqdim olunub. Seçim mərhələsinin nəticələrinə əsasən 127-si kollektiv, 25-i fərdi olmaqla ümumilikdə 152 layihə final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
Tədbirin bədii hissəsində İncəsənət Gimnaziyasının kamera ansamblı çıxış edib.
Qeyd edək ki, final mərhələsi çərçivəsində növbəti iki gün ərzində şagirdlərin riyaziyyat, fizika və astronomiya, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması, mühəndislik, kompüter elmləri, robototexnika və süni intellekt istiqamətləri üzrə elmi-tədqiqat layihələri dəyərləndiriləcək. Qaliblər arasından seçilən məktəblilər ABŞ-də keçirilən beynəlxalq sərgidə ölkəmizi təmsil edəcəklər.
Rəsmi hissədən sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspora, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, ali təhsil müəssisələrinin rektorları finalçıların layihələrinin nümayiş olunduğu sərgi ilə tanış olublar.

The final round of the 15th Republican Project Competition ‘Scientists of Tomorrow’ has started at Baku Higher Oil School
On March 3, Baku Higher Oil School (BHOS) hosted an opening ceremony of the final round of the 15th Republican Project Competition “Scientists of Tomorrow”.
Opening the event, Deputy Minister of Science and Education Firudin Gurbanov welcomed the competition participants and wished the young inventors success. The Deputy Minister said that it is gratifying to have in our country a higher education institution that meets modern requirements and trains highly qualified specialists. “I feel a sense of pride seeing the conditions created for students at Baku Higher School. I want to emphasize the importance of the project and point out that future scientists must constantly work to turn their ideas into real products and improve their efficiency. Touching on the current world trends in science and technology, I would like to emphasize that one of the main directions of the future is artificial intelligence, so it is gratifying to see that projects related to artificial intelligence are participating in the competition.”
In his remarks, Fuad Garayev, Deputy Director of the Institute of Education and head of the project, noted that the competition has been successfully held for 15 years and attracts great interest every year. “The main goal of the project is to increase students' interest in science and develop their research skills. The winners of the past two years are studying at prestigious higher education institutions around the world, and there is strong confidence that this year’s participants will also achieve outstanding results.
Fuad Garayev also brought to attention the statistical indicators related to the 15th competition. “9-11grade students competing in 9 disciplines represented 126 schools. Of these, 42 were Baku schools and 84 were regional schools, including 10 village schools. A total of 760 projects were submitted to the competition. Following the selection round, 152 projects advanced to the final round, including 127 group projects and 25 individual projects.”
The artistic part of the event included a performance by the chamber ensemble of the Art Gymnasium.
As part of the final stage, the students’ research projects in mathematics, physics, astronomy, chemistry, biology, medicine, healthcare, ecology, environmental management, engineering, computer science, robotics, and artificial intelligence will be evaluated over the next two days.
Students selected from among the winners will represent our country at the international exhibition to be held in the United States.
After the official part, Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism, and Religious Issues of the Presidential Administration Farah Aliyeva, Minister of Science and Education Emin Amrullayev, Chairperson of the Board of Directors of the State Examination Center Maleyka Abbaszadeh, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, and rectors of higher education institutions attended the exhibition showcasing the finalists’ projects.