Münhen Texniki Universitetinin rəhbərliyi BANM-də
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Almaniyanın ən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən olan Münhen Texniki Universitetinin Beynəlxalq ofisinin İcraçı direktoru Friederike Hettinger və Strategiya və inkişaf üzrə rəhbəri Georgeta Auktor ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov qonaqlara BANM-in yaranma tarixi, tədris modeli, beynəlxalq standartlara uyğun təhsil sistemi, eləcə də Ali Məktəbin üstünlükləri və nailiyyətləri barədə ətraflı məlumat verib. Rektor qeyd edib ki, BANM məzunlarından bir neçəsi Münhen Texniki Universitetində magistratura təhsillərini uğurla davam etdiriblər. Elmar Qasımov Münhen Texniki Universiteti ilə əməkdaşlıq niyyətini ifadə edib və bu əməkdaşlığın faydalı olacağına əminliyini bildirib.
Münhen Texniki Universitetinin nümayəndələri Bakı Ali Neft Məktəbində yaradılmış müasir tədris mühiti, infrastruktur və tələbələr üçün təmin olunan şəraiti yüksək qiymətləndiriblər. Qonaqlar BANM ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildiriblər.

Leadership of Technical University of Munich visit BHOS
Baku Higher Oil School (BHOS) hosted a meeting with Managing Director of the International Office of the Technical University of Munich (TUM) Friederike Hettinger and Head of Strategy & Development at TUM Georgeta Auktor.
At the meeting, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov informed the guests in detail about BHOS’s history, its educational model and teaching system that meet international standards, as well as the advantages and achievements of the university. The Rector noted that several BHOS graduates were pursuing Master's degrees at the Technical University of Munich. Elmar Gasimov expressed his intention to collaborate with the Technical University of Munich and expressed confidence that this partnership would be mutually beneficial.
The representatives of the Technical University of Munich highly praised the modern learning environment, infrastructure, and conditions created for students at Baku Higher Oil School. The guests expressed interest in collaborating with BHOS. During the meeting, an exchange of views took place on promising areas of cooperation.
It should be noted that the Technical University of Munich is one of the most prestigious higher education institutions in Germany.