Rektor Elmar Qasımov:“Bakı Ali Neft Məktəbi 2025-ci ildə mühüm nailiyyətlər əldə etdi”
2025-ci il SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) üçün bir sıra əhəmiyyətli yeniliklər və rekord göstəricilərlə yadda qaldı.
Bu barədə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov qeyd edib. Rektor başa çatmaqda olan il üzrə rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin bir sıra uğurlarını vurğulayıb:
Prezident təqaüdçülərinin sayına görə yeni rekord
Bakı Ali Neft Məktəbi Prezident təqaüdçülərinin sayına görə Azərbaycan təhsil tarixində növbəti dəfə rekorda imza atdı. Bir neçə ildir ardıcıl olaraq Prezident təqaüdçülərinin sayına əsasən liderliyini qoruyan Bakı Ali Neft Məktəbi bu il rekordunu yenilədi və 36 Prezident təqaüdçüsü ilə ölkə rekordçusu oldu.
İki yeni ixtisasın açılması
Bakı Ali Neft Məktəbində bu il iki yeni ixtisasa - Maliyyə və Data analitikası ixtisaslarına qəbul həyata keçirilməyə başlanıldı. Hər iki ixtisas ən yüksək bal toplayan abituriyentlərin seçimi oldu. II qrup üzrə Prezident təqaüdünə layiq görülən 25 tələbənin 12-si yeni açılmış Maliyyə ixtisasının tələbəsi oldu.
Bakı Ali Neft Məktəbinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda ilk dəfə Data analitikası ixtisasına qəbul həyata keçirilməyə başlanıldı. İlk dəfə qəbul aparılmasına baxmayaraq bu ixtisas da ən yüksək bal toplayan abituriyentlərin seçimi oldu.
Məzunların işləmə göstəricisi üzrə lider
Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunlarının işlə təminolunma göstəricisi yüksək olaraq qalmaqdadır. Dövlət Məşğulluq Agentliyinin 2025-ci il statistikasına əsasən, Bakı Ali Neft Məktəbi məzunların məşğulluq faizinə görə TOP 5 universitet arasında ölkə üzrə liderdir.
Startap və innovasiyalar sahəsində liderlik
Bakı Ali Neft Məktəbi startaplar və innovasiyalar universiteti kimi də tanınır. Təkcə 2025-ci ildə 30-dan çox startap layihəsi təqdim olunub, 20-dən çox hakatonda qalibiyyət əldə edilib.
Bakı Ali Neft Məktəbi bu il də “Teknofest 2025”də uğurlarına görə ən güclü ali məktəb olub. Şimali Kipr Türk Respublikası və Türkiyədə (İstanbul) keçirilən “Teknofest” Aerokosmik və Texnologiya Festivallarının nəticələrinə əsasən, Bakı Ali Neft Məktəbinin komandaları ümumilikdə 1 qızıl, 1 gümüş, 2 bürünc medal və 4 xüsusi mükafat (1-i fərdi) qazanıblar.
“IDDA Awards 2025” uğurları
Bakı Ali Neft Məktəbinin İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzi, həmçinin Mərkəzin rəhbəri Emiliya Əhmədova, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi tərəfindən təşkil olunan “IDDA Awards 2025” müsabiqəsində aşağıdakı mühüm uğurları əldə edib:
Ekosistem Lokomotivi —Emiliya Əhmədova, I yer
İKT-də İlin Qadını — Emiliya Əhmədova, I yer
İlin Ekosistem Oyunçusu — BANM İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzi, III yer
İlin Bacarıq Gücü — BANM İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzi, II yer
Tələbə uğurları: beynəlxalq yarışlarda qalibiyyət
Tələbələr beynəlxalq proqram və müsabiqələrdə də mühüm uğurlar əldə ediblər. Onlar “Aspire Leaders”, “GIST”, “Seeds for the Future”, “Startupbootcamp”, JACAFA kimi nüfuzlu beynəlxalq proqramlarda qalib və iştirakçı olublar.
Beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsi və əcnəbi tələbə artımı
Bakı Ali Neft Məktəbi bir çox beynəlxalq universitetlə əlaqələrini genişləndirib, əməkdaşlıq etdiyi ali təhsil müəssisələrinin, təhsil alan əcnəbi tələbələrin sayını əhəmiyyətli dərəcədə artırıb. Bu il əcnəbi tələbələrin sayında 67% artım qeydə alınıb. Hazırda BANM-də 25 ölkədən 107 tələbə təhsil alır.
Ali təhsil proqramlarının ixracı
Bakı Ali Neft Məktəbi həm də Azərbaycan ali təhsil sistemində ilkə imza ataraq ali təhsil proqramlarının ixracını həyata keçirir.
Belə ki, SOCAR və “Uzbekneftegaz” şirkəti arasında 18 iyul 2023-cü il tarixində imzalanmış Anlaşma Memorandumunun müddəalarından irəli gələrək BANM ilə Özbəkistan universitetləri arasındakı müqavilələrə əsasən, Özbəkistanın Daşkənd Kimya-Texnologiyası İnstitutu və Buxara Dövlət Texniki Universiteti ilə həyata keçirilən ikili diplom proqramları bu il də uğurla icra olunub. Bu il həmin ali təhsil müəssisələrindən 16 özbək tələbə Bakı Ali Neft Məktəbinin Kimya mühəndisliyi ixtisasının magistratura səviyyəsinin 2-ci kursunda təhsil almağa başlayıb.
Hazırda ən çox özbək tələbə Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil alır. Ümumilikdə, bu ölkədən olan tələbələrin sayı 25 nəfərdir.
Konqoda insan kapitalının inkişafına dəstək
Bakı Ali Neft Məktəbinin qazandığı beynəlxalq uğurlardan biri də Konqoda insan kapitalının formalaşması prosesində rol oynamasıdır.
SOCAR və Konqo Milli Neft Korporasiyası (SNPC) arasında 4 aprel 2024-cü il tarixində imzalanmış Anlaşma Memorandumuna əsasən, SNPC şirkətinin təqaüdü ilə konqolu tələbələrin Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil almaları uğurla icra olunur. Hazırda Bakı Ali Neft Məktəbində 17 konqolu tələbə təhsil alır. Onlardan 9 nəfəri bu il qəbul olub.
İnstitusional Akkrediyasiya proqramından uğurla keçmə
İlin əvvəlində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi və müstəqil ekspertlər tərəfindən BANM-in institusional akkreditasiyası keçirilib.
Bütün akademik proqramların Beynəlxalq akkreditasiyaya cəlb edilməsi
2025-ci ildə ilk dəfə olaraq BANM-in bütün akademik proqramları beynəlxalq proqram akkreditasiya prosesinə cəlb olundu. Bu proses Almaniyanın xüsusilə mühəndislik istiqaməti üzrə dünyada nüfuz qazanmış akkreditasiya agentliyi olan ASIIN tərəfindən aparıldı.
Nüfuzlu beynəlxalq reytinqlərdə ilk uğurlar – THE Impact Rankings 2025
Bakı Ali Neft Məktəbi beynəlxalq reytinqlərə daxil olmağa başlayıb.
“Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2025” nəticələrinə əsasən, bu nüfuzlu reytinqdə ilk dəfə iştirak etməsinə baxmayaraq, BANM yüksək nəticəyə nail oldu. BANM ölkə üzrə 2-ci sırada qərarlaşaraq, dünya universitetləri arasında 801–1000-ci yerləri bölüşdü. “THE Impact Rankings” ali təhsil müəssisələrinin BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun fəaliyyətlərini qiymətləndirən nüfuzlu beynəlxalq reytinq sistemidir.
Rəqəmsal Biliklər Liseyinin açılması
Bakı Ali Neft Məktəbinin tərkibində artıq Rəqəmsal Biliklər Liseyi fəaliyyət göstərir. Bu il liseyin təntənəli açılış mərasimi keçirilib. Texniki biliklərin öyrədilməsinə üstünlük verilən bu orta təhsil müəssisəsi ilk ilindən yüksək nəticələr göstərən şagirdlərin seçimi olub. Belə ki, lisey və gimnaziyalara mərkəzləşdirimiş qaydada keçirilən qəbul imtahanında ölkə üzrə ən yüksək bal (62.75) toplayan şagird məhz Rəqəmsal Biliklər Liseyini seçib.
Doktorantura səviyyəsində ilk müdafiə
Başa çatmaqda olan il Bakı Ali Neft Məktəbi üçün ilk doktorantının müdafiəsi ilə də yadda qaldı. Belə ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin həm bakalavr, həm magistratura məzunu, Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi Aidə Aslanova doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə etdi.
Məzunların dünyanın TOP Universitetlərinə təqaüdlə qəbulu
Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunları Dövlət Proqramının təqaüdü ilə dünyanın aparıcı ali məktəblərində, o cümlədən Stanford Universiteti, London İmperial Kolleci, Kolumbiya Universiteti, Sidney Universiteti, London Kral Kolleci, Edinburq Universiteti və digər nüfuzlu universitetlərdə təhsillərini davam etdirdilər.
KOBİA-nın 92 minlik qrantının qazanılması
Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri və əməkdaşları tərəfindən təqdim olunan 5 layihə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) 2025-ci il üzrə VII qrant müsabiqəsinin qalibi olub. 5 layihəyə 92 min manata yaxın qrant ayrılıb.

The year 2025 was marked by a number of significant innovations and record-breaking achievements for Baku Higher Oil School (BHOS). This was noted by Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov. The Rector highlighted a number of successes achieved by BHOS during the outgoing year:
A new record was set for the number of Presidential Scholars
Baku Higher Oil School once again set a record in the history of Azerbaijani education in terms of the number of Presidential Scholars. Baku Higher Oil School, which has held the leading position in the number of Presidential Scholars for several years in a row, broke its own record this year and became the national record holder with 36 Presidential Scholars.
Opening of two new specialties
This year, admissions to two new specialties - Finance and Data Analytics - began at Baku Higher Oil School. Both majors were the choice of the highest-scoring applicants. Of the 25 Group II students who were awarded the Presidential Scholarship, 12 were students of the newly opened Finance specialty. At the initiative of Baku Higher Oil School, admission to the Data Analytics specialty started for the first time in Azerbaijan. Despite the fact that admission to this specialty was held for the first time, highest-scoring applicants chose it.
Leader in Graduate Employment Rate
According to the 2025 statistics released by the State Employment Agency, Baku Higher Oil School is among the TOP 5 universities in the country that are leading in the Graduate Employment Rate.
Leadership in startups and innovations
Baku Higher Oil School is also known as the university of startups and innovations. In 2025 alone, more than 30 startup projects were presented and more than 20 hackathons were won. Baku Higher Oil School once again demonstrated its best performance at Teknofest 2025 this year, becoming the strongest higher education institution. The teams of Baku Higher Oil School won a total of 1 gold, 1 silver, 2 bronze medals and 4 special awards (1 individual) at the Teknofest Aerospace and Technology Festival held in the Turkish Republic of Northern Cyprus and Turkey (Istanbul).
Achievements in ‘IDDA Awards 2025’
The Innovation and Research Center of Baku Higher Oil School and its Head Emiliya Ahmadova achieved the following significant successes in the “IDDA Awards 2025” competition organized by the Innovation and Digital Development Agency:
Ecosystem Locomotive — Emiliya Ahmadova, 1st place
Woman in Tech of the Year — Emiliya Ahmadova, 1st place
Startup Ecosystem Player of the Year — BHOS Innovation and Research Center, 3rd place
Skills Booster of the Year — BHOS Innovation and Research Center, 2nd place
Students’ successes: victories in international competitions
BHOS students also achieved significant results in international programs and competitions. They participated and won victories in prestigious international programs such as Aspire Leaders, GIST, Seeds for the Future, Startupbootcamp, and JACAFA.
Expansion of international relations and increase in foreign students
Baku Higher Oil School expanded its ties with many international universities, significantly increasing the number of higher education institutions with which it cooperates and the number of its international students. This year, there was a 67% increase in the number of foreign students. Currently, 107 students from 25 countries are studying at BHOS.
Export of higher education programs
Baku Higher Oil School also became the first university in the history of Azerbaijan to begin exporting higher education programs. Thus, based on the provisions of the Memorandum of Understanding signed between SOCAR and Uzbekneftegaz on July 18, 2023, and in accordance with the agreements concluded between BHOS and Uzbek universities, dual diploma programs were successfully implemented this year between Baku Higher Oil School and the Tashkent Institute of Chemical Technology, and Bukhara State Technical University. This year, 16 Uzbek students from these higher education institutions began their second year in the master's program in Chemical Engineering. They will receive diplomas from both the university where they studied and Baku Higher Oil School. Currently, the largest number of Uzbek students are studying at Baku Higher Oil School. A total of 25 students from this country are studying at BHOS.
Supporting human capital development in Congo
One of the international achievements of the Baku Higher Oil School is its role in the process of human capital formation in Congo. Under the Memorandum of Understanding signed between SOCAR and the National Petroleum Company of Congo (SNPC) on April 4, 2024, Congolese students are studying at Baku Higher Oil School with SNPC scholarships. This academic year, five female students from Congo began their undergraduate studies at Baku Higher Oil School. The Congolese students will work at SNPC after graduation. Currently, 17 students from Congo are studying at Baku Higher Oil School. Nine of them enrolled in BHOS this year.
Successful completion of the Institutional Accreditation Program
At the beginning of the year, the Education Quality Assurance Agency of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and independent experts conducted institutional accreditation of Baku Higher Oil School.
Involvement of all academic programs in international accreditation
In 2025, for the first time, all academic programs of Baku Higher Oil School were involved in international program accreditation process. This process was conducted by ASIIN, a German accreditation agency that has gained worldwide recognition, especially in the engineering field.
First successes in prestigious international rankings – THE Impact Rankings 2025
Baku Higher Oil School began to appear in international rankings. BHOS took a high place in the Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2025, despite the fact that it participated in this prestigious ranking for the first time. BHOS ranked second in the country and shared 801-1000 positions among universities in the world.
Opening of the Lyceum of Digital Knowledge
The Lyceum of Digital Knowledge is now operating under Baku Higher Oil School.
This year, the grand opening ceremony of the Lyceum was held. From the first year, this technical-knowledge-oriented secondary school became the choice of high-scoring students. Thus, the student who scored the highest in the country (62.75) in the centralized entrance exam to lyceums and gymnasiums chose the Lyceum of Digital Knowledge.
First defense of Doctoral dissertation
The outgoing year will also be remembered with the first defense of a Doctoral dissertation at Baku Higher Oil School. Thus, Aida Aslanova, a graduate of both the bachelor's and master's programs of Baku Higher Oil School and a senior lecturer at the Petroleum Engineering Department, successfully defended her Doctoral dissertation.
Admission of BHOS graduates to the world’s TOP Universities with scholarships
Graduates of Baku Higher Oil School who were awarded scholarships under the State Program for the Education of Young People at Prestigious Higher Education Institutions of Foreign Countries continued their education at leading universities around the world, including Stanford University, Imperial College London, Columbia University, the University of Sydney, King's College London, the University of Edinburgh and other prestigious universities.
Winning a 92,000 thousand grant from Small and Medium Business Development Agency
Five projects presented by the students and staff of Baku Higher Oil School won the 7th Grant Competition for 2025, organized by the Small and Medium Business Development Agency under the Ministry of Economy. Approximately 92,000 manats in grants were allocated for the implementation of these five projects.