Bakı Ali Neft Məktəbində Dayanıqlı İnkişaf Həftəsi keçirilir
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində Çin Neft Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində “Dayanıqlı İnkişaf Həftəsi: Enerji keçidinin sürətləndirilməsi” adlı beynəlxalq tədbir keçirilir.
Tədbirdə Çin Neft Universitetinin 13 tələbəsi və 1 dosenti, həmçinin BANM-də təhsil alan Banqladeş, Somali, Özbəkistan, Türkiyə və Azərbaycandan olan ümumilikdə 30 tələbə iştirak edir.
Dayanıqlı İnkişaf Həftəsinin açılışında çıxış edən rektor Elmar Qasımov qeyd edib ki, Çin Neft Universiteti ilə BANM arasında 2018-ci ildən etibarən səmərəli əməkdaşlıq münasibətləri formalaşıb, iki ali təhsil müəssisəsi arasında uğurlu müqavilə mövcuddur və qarşılıqlı tələbə mübadiləsi həyata keçirilir.
Rektor həmçinin dayanıqlı inkişafın və enerji keçidinin rolundan danışaraq, bu proqramın iştirakçılara faydalı biliklər qazandıracağına və müxtəlif ölkələrdən olan tələbələr arasında dostluq münasibətlərinin yaranacağına əminliyini ifadə edib.
Proqram çərçivəsində enerji keçidi, bioenerji və süni intellektin tətbiqi kimi aktual mövzular üzrə təqdimatlar və fikir mübadilələri aparılacaq, həmçinin Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği istiqamətində sosial-mədəni tədbirlər keçiriləcək.
Proqrama “SOCAR Green”, bp və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyindən dəvət olunmuş mütəxəssislərin çıxışları da daxildir.

The Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR, in collaboration with the China University of Petroleum, is hosting an international event titled “Sustainable  Development Week: Accelerating Energy Transition.”
The event is attended by 13 students and 1 associate professor from the China University of Petroleum, as well as 30 BHOS students from Bangladesh, Somalia, Uzbekistan, Turkey, and Azerbaijan.
Speaking at the opening of the Sustainable Development Week, BHOS Rector Elmar Gasimov noted that “the China University of Petroleum and Baku Higher Oil School have been effectively cooperating since 2018.”
“During this period, an agreement was signed between the two universities, which is being successfully implemented. As part of the agreement, mutual student exchange programs are being realized.”
Speaking about the role of sustainable development and energy transition, the rector expressed confidence that “this program will provide participants with valuable knowledge and foster friendly relationships among students from different countries.”
“The program includes presentations and exchanges of views on such relevant topics as the energy transition, bioenergy, and the use of artificial intelligence, as well as socio-cultural events aimed at promoting Azerbaijani culture. It also includes speeches by invited experts from SOCAR Green, bp, and the Ministry of Ecology and Natural Resources.”