BANM tələbəsi dünyanın “TOP” universitetlərinə qəbul olub
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının tələbəsi Gülşən Əkbərova Imperial College London-un MSc Advanced Chemical Engineering magistr proqramına qəbul alıb.
QS World University Rankings-ə görə, Avropanın birinci, dünyanın isə ikinci ən yaxşı universitetidir.
Bununla yanaşı, University College London (UCL, dünya üzrə TOP 9) və Erasmus Amir proqramlarından da qəbul alıb.
Gülşən Əkbərova 2020-ci ildə 653 balla BANM Kimya mühəndisliyi ixtisasına daxil olub.
Tələbəlik illərində:
GreenTech startup və yaşıl texnologiyalar üzrə keçirilən müsabiqədə komandası ilə l yerə layiq görülüb.

Gulshan Akperova, a student at the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR, has been admitted to the MSc Advanced Chemical Engineering master's program of Imperial College London.
According to the QS World University Rankings, it is the first best university in Europe and the second best in the world.
In addition, Gulshan has also been admitted to University College London (ranked in the top 9 globally) and the Erasmus Mundus Amir program.
In 2020, she entered the Chemical Engineering Department of BHOS with a score of 653.
During her university years:
– Her team won 1st place at the GreenTech startup and green technologies competition
– She took 2nd place at the 5th International Scientific Conference of Students and Young Researchers