Nadir Namazov: Hər bir uğur zəhmət nəticəsində qazanılır
Namazov Nadir Mehdi oğlu 1997-ci il noyabr ayının 24-də Bakı şəhərində anadan olub. 2004-cü ildə Nizami rayonu Kamil Əliyev adına 61 saylı orta məktəbin 1-ci sinfinə daxil olub. 2011-ci ildən isə Kimya-Biologiya təmayüllü respublika liseyində təhsilini davam etdirib. Müxtəlif siniflərdə oxuyarkən məktəb tərəfindən fəxri fərmanlara layiq görülüb. 2015-ci ildə 11-ci sinifdə oxuyarkən “Məktəblilərin Fənn Olimpiadasında” kimya fənni üzrə iştirak edib və respublika mərhələsində 3-cü yer tutaraq bürünc medala layiq görülüb. Eyni zamanda, Beynəlxalq Kimya Olimpiadasında Azərbaycan üzrə təsnifat mərhələsinin finalında iştirak edib. Orta məktəbi qızıl medalla başa vuran N.Namazov Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının (TQDK) keçirdiyi qəbul imtahanında 695 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasına daxil olub, Prezident təqaüdçüsüdür.
- Qəbul imtahanı yüksək səviyyədə və şəffaf şəkildə keçdi. Təbii ki, imtahandan əvvəl həyəcanlı idim. Amma bu xoş bir həyəcan idi, çünki müəllimlərimin, valideynlərimin, mənim özümün də əziyyətimin bəhrəsini görməyimizə bir neçə saat qalmışdı. 695 bal topladığımı biləndə sevincimin həddi-hüdudu yox idi. Daha sonra BANM-in Prezident təqaüdçülərindən biri olduğum təsdiqlənəndə üzərimə daha çox məsuliyyət düşdüyünü və irəlidə daha çox zəhmət çəkməli olduğumu anladım.
- TQDK-nın keçirdiyi hər sınaq imtahanlarında daha yüksək nəticə toplayırdım və ən son 675 bal toplamışdım. Lakin bununla belə, yenə də səylə oxumağa davam edirdim və bu məndə qəbul imtahanında yüksək nəticə göstərəcəyimə inam yaratmışdı.
- Bəzi şagirdlər “gələcəkdə repetitor yanına gedəcəyik” deyib, məktəb vaxtı dərslərinə etinasız yanaşırlar. 6-7 illik dərs proqramını 1-2 ilə tamamilə mənimsəmək demək olar ki, qeyri-mümkündür. 600-dən yuxarı nəticəni, ümumiyyətlə, aşağı siniflərdən məktəb dərslərini vaxtlı-vaxtında oxumaq və tam mənimsəməklə əldə etmək olar. Lakin daha yüksək nəticə əldə etmək üçün abituriyentlər daha çox çalışmalıdırlar, müxtəlif vəsaitlərdən istifadə etməli, mövzuları mütəmadi olaraq təkrarlamalı, zəif bildiyi mövzular üzərində çox çalışaraq həmin mövzular üzrə biliyini möhkəmləndirməli və vaxtı düzgün şəkildə bölərək sistemli şəkildə oxumalıdırlar. Təbii ki, hər bir uğur zəhmət nəticəsində qazanılır. İxtisas seçiminə gəldikdə isə, öz bacarıqlarına, biliklərinə uyğun gələn, özünü daha yaxşı hiss edəcəyin və daha yaxşı inkişaf etdirə biləcəyin bir ixtisası seçmək lazımdır.
- Öz göstəriciləri, dünyanın bir sıra nüfuzlu ali məktəbləri və transmilli şirkətləri ilə əməkdaşlığın qurulması, təhsil proqramı, müasir laboratoriyalar, həmçinin ictimai həyatın səmərəli təşkili üçün yaradılan şərait mənim bu Ali Məktəbi seçməyimdə əsas rol oynadı. Bu Ali Məktəbdə oxumaq qürurverici bir hissdir, çünki Azərbaycanın ən yüksək səviyyəli ali təhsil ocağında təhsil alıram. BANM-in dünyanın yüksək səviyyəli universitetləri arasında olacağı şübhəsizdir. Bakı Ali Neft Məktəbi mənim uğurlarımı davam etdirməyim üçün ən ideal bir yerdir. Burda oxuduğum qısa bir müddət ərzində anladım ki, BANM-də arzuladığımdan daha çox nailiyyətlər əldə edə bilərəm və əlbəttə, bunun üçün etməli olduğum tək iş daha çox çalışmaqdır. Bu ixtisası seçərək dünya səviyyəli mühəndis olmaq və gələcəkdə Azərbaycanı dünyada tanıdacaq aparıcı bir mütəxəssis olmaq üçün əlimdən gələni edəcəm.
- BANM-ə qəbul olmaq üçün lazım olan keçid balı hər il daha da artır və bu ilki minimal keçid balının 659 olması abituriyentlərin üzərinə necə bir məsuliyyət düşdüyünun göstəricisidir. BANM-də oxumaq hər bir tələbə üçün böyük üstünlükdür. Ali Məktəbi bitirəcək hər bir tələbə gələcəyin yüksək ixtisaslı mühəndisidir.
- Özünü gələcəkdə harada görürsən və gələcək üçün planların?
- Yaxşı oxumaqla seçilən tələbələrdən biri olaraq Ali Məktəbi fərqlənmə ilə bitirmək istəyirəm. Təhsilimi xaricdə davam etdirmək, Vətənim və xalqım üçün xeyirli biri olmaq üçün çalışacağam.

Nadir Namazov, Every success is the result of exerted efforts
Nadir Namazov was born on November 24, 1997 in Baku. He started education in primary school in 2004 and in 2011 he continued his education in Chemistry and Biology Lyceum. During his studies Nadir was awarded numerous honorary certificates on the part of the school administration. In 2015, Nadir participated in Chemistry Contest and took the third place. In addition, he also took part at the classification phase finals of International Chemistry Contest. After graduating the secondary school with gold medal Nadir was admitted to BHOS Petroleum Engineering Department with 695 points gathered during the entrance examination held by the State Students Admission Commission (SSAC).
- I was very nervous before the exams, but that was a kind of a pleasant feeling, as it was the time for me and family and teachers to see the results of my long-time efforts. I was very happy when I learned that I gathered 695 points. When I was awarded the Presidential Scholarship after admittance to BHOS, I realized all the responsibilities and duties that should be fulfilled on my part from now on.
- What were the results of the trial exams? Did you and your family believe you could gather high points during the university entrance examination?
- During the trial exams organized by SSAC my scores were usually high and the last ones made up 675 points. However, I never gave up my studies what helped me to have faith in my capabilities during the entrance examination.
- What should a prospective student do to get more than 600 points and how should the specialization selection be made?
- Some students treat school classes carelessly relying on private lessons conducted by hired tutors. But it is impossible to master education programme of 6-7 years within 1-2 year period. I think that in order to gather more than 600 points students should study hard right from the junior classes. However, to be even more advanced, perspective students should study regularly. They should resort to diverse resources, systematically return to the topics they had already looked through, and in case of finding out week points the topics should be thoroughly learned. And finally, prospective students should properly manage their time. No doubt every success is the result of exerted efforts. As regards the specialization, one should select it taking into consideration personal capacities, the field where they feel more comfortable to realize their knowledge and skills.
- I chose BHOS because I was aware of its ranking position, cooperation with a number of transnational companies, availability of progressive academic programmes and laboratories there, as well as the social life organized by the higher school. Studying at BHOS gives me a feeling of pride because it is the best higher educational institution in Azerbaijan. At BHOS I understood that I would be able to achieve more, and for this end, I should be very hardworking. I selected this specialization because I wanted to be an international level engineer.
- What would you like to advise the prospective students who wish to study at BHOS? What do you think about education at BHOS?
- As you may see, every year the minimum entrance points for admittance to BHOS are increasing and amounted to 659 points this academic year. This means that prospective students should demonstrate even more responsibility, because it is a real advantage to study at BHOS.
- First of all, I would like to graduate the higher school with distinction. Then I would be glad to continue my education abroad in order to serve my nation and my country in the future.