“Adlı təqaüd” lərin təqdim edilmə mərasimi BANM- da keçirilib.
Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (AHİK) üzv təşkilatı olan Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı (ATİAHİ) Respublika Komitəsi tərəfindən təhsildə və tələbə həmkarlar ittifaqı hərəkatında fəal iştirak edən 308 tələbəyə “Adlı təqaüd” təqdim edilib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunan “Adlı təqaüd” Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) keçirilib.
AHİK sədri Sahib Məmmədov, çıxışında Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən gənclər siyasətindən və onların inkişafına yönəlmiş tədbirlərdən bəhs edib. O, Heydər Əliyev Fondu və Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə reallaşan elm və təhsil layihələrini vurğulayıb.
Elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov isə ali təhsilə əlçatanlığın artırılması istiqamətində görülən işləri qeyd edib. O, layihənin gənclərin elmə və təhsilə marağının artırılmasında mühüm rol oynadığını bildirib.
Rektor Elmar Qasımov çıxışında tələbələrin elmi nailiyyətlərini və BANM-in uğurlarını vurğulayaraq, ölkəmizdə peşəkar kadrların yetişdirilməsində ali təhsil müəssisələrinin və həmkarlar ittifaqlarının rolunu qeyd edib. O, təqaüd alan BANM tələbələrinə dəstək nümayiş etdirərək “Biz birik!” şüarını səsləndirib.

The Republican Committee of the Free Trade Union of Education Workers of Azerbaijan, a member of the Azerbaijan Trade Unions Confederation, awarded a "Personal Scholarship" to 308 students who had actively participated in educational activities and the student trade union movement.
Baku Higher Oil School (BHOS) hosted the event “Personal Scholarship” dedicated to the 102nd anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev.
Speaking at the event, Sahib Mammadov, Chairman of the Azerbaijan Trade Unions Confederation spoke about the successful youth policy implemented under the leadership of President Ilham Aliyev and the activities carried out in the country for the development of youth. He particularly noted the scientific and educational projects implemented at the initiative of the Heydar Aliyev Foundation and Ms. Mehriban Aliyeva.
Deputy Minister of Science and Education Firudin Gurbanov spoke about the measures taken in Azerbaijan to increase the accessibility of higher education.  He noted that the "Personal Scholarship" project plays an important role in increasing young people’s interest in science and education.
In his speech, BHOS Rector Elmar Gasimov noted the scientific achievements of students and the successes of Baku Higher Oil School. He stressed that higher education institutions and trade unions play an exceptional role in training professional personnel in our country. The rector chanted the slogan “We are one!” as a sign of support for the BHOS students who received scholarships.