BANM-da universitetlərin sülh və təhlükəsizliyin təşviqindəki rolu mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin (BSUN) üzvləri, Dünya İncəsənət və Elm Akademiyası və Qara Dəniz Dayanıqlı İnkişaf Həlləri Şəbəkəsinin tərəfdaşları ilə birgə universitetlərin sülh və təhlükəsizliyin təşviqindəki rolu mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilib.
Seminarda Azərbaycanı təmsil edən BSUN üzv universitetlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
BANM-ın rektoru Elmar Qasımov açılış nitqində universitetlərin sülh və təhlükəsizliyin təşviqindəki mühüm rolunu vurğulayıb. O, təhsil müəssisələrinin dünyada sabitlik və inkişafın təmin olunmasında oynadığı strateji rola diqqət çəkib və beynəlxalq əməkdaşlığın artırılmasının əhəmiyyətini qeyd edib.
BSUN-un Baş Katibi Prof. Eden Mamutun moderatorluğu ilə keçirilən panel müzakirələrində Qafqazdan Balkanlara qədər uzanan geniş Qara Dəniz regionunda insan təhlükəsizliyi problemləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Dünya İncəsənət və Elm Akademiyasının Prezidenti və Baş İcraçı Direktoru Dr. Garry Cakobs, 1996-2000-ci illərdə Rumıniyanın sabiq Prezidenti Emil Konstantınesku, İnterAction Şurasının Baş Direktoru Dr. Coanna Nös, Qlobal Təhlükəsizlik İnstitutunun Prezidenti və Dünya İncəsənət və Elm Akademiyasının Qəyyumu Conatan Granoff, Dünya Ətraf Mühit və Resurs İqtisadçıları Assosiasiyaları Şurasının Prezidenti və BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Həlləri Şəbəkəsi üzrə Qlobal İqlim Mərkəzinin sədri Prof. Dr. Fibe Koundouri, Saloniki Aristotel Universitetinin İdarə Heyətinin üzvü Prof. Dr. Qriqoris Zarotiadis, ‘BRIDGES Sustainability’ Elm Koalisiyasının Qurucu İcraçı Direktoru Stiven Hartmann, Dünya İncəsənət və Elm Akademiyasının Baş Katibi Canani Ramanathan və Cənubi Afrikalı naşir, müəllif və Dünya Universitetləri Konsorsiumunun əməkdaşı Qrant Şrayber spiker qismində iştirak ediblər.
Açıq formatda keçirilən panel müzakirələrində iştirakçılar regionda sülh və təhlükəsizliyin təşviqi üçün sistemli və multidisiplinar yanaşmaların tətbiqinin vacibliyi barədə fikirlərini bölüşüblər. Eyni zamanda, gələcəkdə universitetlərarası əməkdaşlığın əsas prioritet mövzuları üzrə razılığa gəliblər.
1998-ci ildə yaradılan BSUN Qara Dəniz regionunun universitetləri arasında əməkdaşlığı gücləndirən və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlığının sektoral dialoq tərəfdaşı olan bir platformadır. Eyni zamanda, Avropa Universitetlər Assosiasiyasının üzvü və BMT Akademik Təsir Təşəbbüsünün təsisçi üzvüdür, qlobal çağırışlara həll yolları tapmaq üçün gənclərin və tədqiqatçılarının potensialını istifadə edir.

BHOS hosts international seminar on role of universities in promoting peace and security
The Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR hosted an international seminar on the role of universities in promoting peace and security. The event was organized jointly by BHOS, members of the Black Sea Universities Network (BSUN) and the partners of the World Academy of Arts and Science and the Black Sea Sustainable Development Solutions Network. The seminar was held as part of the XII Global Baku Forum organized by the Nizami Ganjavi International Center.
Representatives of BSUN member universities from Azerbaijan also participated in the event.
In his opening speech, BHOS Rector Elmar Gasimov emphasized the important role of universities in promoting peace and security. He highlighted the strategic role educational institutions play in ensuring stability and development in the world and noted the importance of strengthening international cooperation.
During the panel discussions, the moderator of which was the Secretary General of BSUN Prof. Eden Mamut, an exchange of views on human security issues existing in the vast Black Sea region, extending from the Caucasus to the Balkans, took place.
Among the speakers at event were President and CEO of the World Academy of Arts and Science Dr. Garry Jacobs, former President of Romania (1996 – 2000) Emil Constantinescu, CEO of InterAction Council Dr. Joanna Nurse, President of the Global Security Institute and Trustee of the World Academy of Arts and Science Jonathan Granoff, President of the European Association of Environmental and Resource Economists and Chair of the UN Sustainable Development Solutions Network Global Climate Hub Prof. Dr. Phoebe Koundouri, Member of the Board of Directors of the Aristotle University of Thessaloniki Prof. Dr. Grigoris Zarotiadis, Founding Executive Director of the BRIDGES Sustainability Science Coalition Steven Hartman, Secretary General of the World Academy of Arts and Science Janani Ramanathan, South African publisher, author, and fellow at the World Universities Consortium Grant Schreiber.
During open panel discussions, participants shared their views on the importance of applying systemic and interdisciplinary approaches to promoting peace and security in the region. The main priority topics for future inter-university cooperation were agreed upon.
Established in 1998, BSUN is a platform that strengthens cooperation between universities in the Black Sea region and is a sectoral dialogue partner of the Black Sea Economic Cooperation. It is also a member of the European University Association and a founding member of the UN Academic Impact Initiative harnessing the potential of young people and researchers to find solutions to global challenges.