Bakı Ali Neft Məktəbində SAP-ın regional Təlim Mərkəzi yaradılır
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) SAP-ın regional Təlim Mərkəzi yaradılır. Bu barədə BANM-in rektoru Elmar Qasımov və SAP-ın Mərkəzi və Şərqi Avropa regionu üzrə prezidenti Ştefan Hoxbauer arasında razılıq əldə olunub.
Təlim Mərkəzinin yaradılmasında məqsəd SAP Tədris Mərkəzinin akademik nəşrlərinə əsaslanan geniş kitabxana və tədris resurslarından istifadə imkanlarını qazanmaq, qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrə əsaslanan müasir tətbiqi proqramların işgüzar prosesin idarə edilməsində istifadə imkanlarını öyrənmək və SAP texnologiyaları əsasında ən yeni layihələrin həyata keçirilməsidir. Tələbələr, həmçinin əlavə kurslarda iştirak edərək onlara SOCAR və ya Azərbaycanda fəaliyyət göstərən başqa şirkətlərdə çalışmaq imkanı yaradan beynəlxalq sertifikatları almaq imkanı qazanacaqlar. Təlim Mərkəzinin fəaliyyəti BANM-in professor - müəllim heyəti və tələbələri ilə yanaşı,, eyni zamanda bütövlükdə region üçün nəzərdə tutulur.
Beləliklə, BANM sənayeni və müəssisələri yüksək ixtisaslı mütəxəssislərlə təmin edən, bazarın tələblərinə uyğun mütəxəssis təlimi prosesini planlaşdıran və yüksək dərəcəli neft və qaz sənayesi yönümlü mütəxəssislərin əsas təhsil və təlim mərkəzinə çevrilir.
Xatırladaq ki, Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) və SAP arasında imzalanan müqavilə əsasında Bakı Ali Neft Məktəbi SAP Universitetlər Alyansının üzvü oldu. Bu razılaşma Azərbaycanın neft və qaz sənayesindəki gənc mütəxəssislərə dünyanın aparıci neft şirkətlərində işgüzar proseslərin idarə olunmasında müsbət təcrübəni əldə etməkdə yardım edəcək. Həmçinin, ölkə sənayesinin yüksək keyfiyyətli mütəxəssislərlə təmin edilməsi kimi önəmli məqsədə nail olmaq üçün imkan yaradacaq. BANM və SAP Universitetlər Alyansı arasında əməkdaşlıq auditoriya və onlayn mühazirələr və master-klasların keçirilməsi, SAP mütəxəssisləri tərəfindən prezentasiyaların təşkili və şirkət tərəfindən yaradılan platforma və texnologiyalara girişi nəzərdə tutur. Tələbələr təlim və müsabiqələr zamanı öz biliklərini göstərə biləcəklər, həmçinin tələbələr üçün sahibkarlıq üzrə proqramlar, elmi seminarlar və simpoziumların təşkili nəzərdə tutulur.

SAP regional training center to be established at BHOS
SAP regional training center is going to be established at BHOS. The decision was agreed between BHOS Rector Elmar Gasimov and Stefan Hoechbauer, Regional President SAP Middle and Eastern Europe.
SAP regional training center aims at offering opportunities on the use of library and educational resources based on academic publications of SAP training centers, dissemination of the application principles of the contemporary applied programmes in managing business corresponding to the advanced international experience and realization of new projects based on SAP technologies. As regards the students, after successful completion of additional courses, they will be able to gain international certificates which in turn will enable them to work at SOCAR and other companies operating in Azerbaijan. The operations of SAP training center are envisaged to target not only the BHOS faculty and students, but also the whole region.
Thus, BHOS is becoming the major educational and training center for providing the industry with highly qualified specialists in line with the market needs.
It should be reminded that most recently BHOS became a member of SAP University Alliances by signing agreement with SAP. This agreement will enable young specialists involved in petroleum industry of Azerbaijan to learn the best practices for managing business processes in the leading international oil companies.
BHOS and SAP University Alliances cooperation will include classroom and online lectures, master-classes, communication with SAP experts and access to SAP platforms and technologies. The students will be able to demonstrate their knowledge during practical trainings and student contests, while student entrepreneurship programmes, scientific workshops and symposiums will be held.