BANM ilə Atırau Neft və Qaz Universiteti arasında qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalanıb
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov və Qazaxıstanın Atırau Neft və Qaz Universitetinin rektoru Gülzadə Şakulikova arasında qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədin imzalanma mərasimi "Azərbaycan və Qazaxıstan arasında ali təhsildə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə" həsr olunmuş "dəyirmi masa" çərçivəsində baş tutub.
Tədbirdə Qazaxıstan Respublikasının elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbek, Azərbaycanın elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, həmçinin hər iki ölkənin qabaqcıl universitetlərinin rektorları iştirak ediblər.
Məqsəd Azərbaycan və Qazaxıstan arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsidir.

Baku Higher Oil School, Atyrau University of Oil and Gas sign Memorandum of Understanding
A Memorandum of Understanding was concluded between the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR and Atyrau University of Oil and Gas (Kazakhstan). The document was signed by Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov and Rector of Atyrau University of Oil and Gas Gulzada Shakulikova.
The signing ceremony took place within the framework of a round table dedicated to "Expanding cooperation in higher education between Azerbaijan and Kazakhstan."
The event was attended by Minister of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan Sayasat Nurbek, Minister of Science and Education of Azerbaijan Emin Amrullayev, as well as the rectors of leading universities of both countries.
The Memorandum aims to further expand cooperation between Azerbaijan and Kazakhstan in the field of science and education.