Rövşən Budaqov: BANM beynəlxalq səviyyəli ali təhsil müəssisəsi olaraq inkişaf etmək hədəfini seçib
Rövşən Tahir oğlu Budaqov 1992-ci ildə Naxçıvan şəhərində anadan olub. 2009-cu ildə Bakı şəhəri 43 saylı orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin xətti ilə Çexiyanın Çarlz Universitetinin hazırlıq kursunda təhsilini davam etdirib. 2010-cu ildə həmin kursu müvəffəqiyyətlə başa vuraraq ali məktəbə daxil olub və 2014-cü ildə Praqa Anglo-Amerikan Universitetində “Biznesin təşkili” ixtisası üzrə bakalavr dərəcəsinə yiyələnib. O, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində də təhsil alıb və həmin universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirərək “İqtisadiyyat” ixtisası üzrə bakalavr ali peşə-ixtisas dərəcəsini alıb. Ali təhsilini bitirdikdən sonra həqiqi hərbi xidmətə çağırılan Rövşən Budaqov 1 oktyabr 2015-ci il tarixdə xidmətini başa vuraraq tərxis edilib. 2015-ci ilin noyabr ayından etibarən o, Bakı Ali Neft Məktəbinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsində çalışır.
- Sizin iqtisadiyyata marağınız necə yaranıb?
- Mənim iqtisadiyyata həmişə marağım olub və Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafı mənim bu ixtisasa marağımın bir növ səbəbi olu - b. Çexiyadakı təhsilimin ilk ili hazırlıq kursu olduğundan, müvafiq ixtisası seçmək imkanımız var idi. Yəni, mən müxtəlif sahələrə aid fənləri öyrənirdim və bir il sonra öz seçdiyim ixtisas üzrə imtahan verib təhsilimi davam etdirdim. Çexiyanın iqtisadiyyat üzrə fənlərini öyrəndikdə anladım ki, bu ölkənin iqtisadiyyat sisteminin bəzi prinsipləri Azərbaycanda tətbiq olunarsa, ölkəmiz üçün faydalı ola bilər. Bu səbəbdən də, mən bu sahəyə üstünlük verdim.
- Sizin fikrinizcə, xaricdəki təhsilin Azərbaycandakı təhsildən hansı üstün və mənfi cəhətləri və ya fərqləri var?
- Ən əsas fərqlərdən biri odur ki, xaricdə təhsil alarkən təcrübəyə böyük diqqət yetirilir. Əldə etdiyimiz nəzəri biliklərlə yanaşı biz praktiki biliklərə də malik oluruq. Ən əsası, təhsil kompüterləşdirilmiş sistem üzərindən qurulmuşdur. Bu tələbələrin işini daha da asanlaşdırır. Misal üçün, həmin ölkədə olmadan belə universitetin bütün onlayn resurslarından istifadə edə bilirik. Kitabxana sistemi yüksək şəkildə təşkil olunmuşdur. Tələbələrə universitet tərəfindən böyük və tanınmış məlumat bazalarına və digər onlayn resurslara geniş çıxış təqdim olunur. Beləliklə, kitablardan öyrəndiklərimizlə yanaşı, digər fərqli resurslardan əldə etdiyimiz biliklərə də malik oluruq. Orada oxuyarkən müxtəlif ölkələrin fərqli mədəniyyətləri ilə tanış olub dünyagörüşümüzü daha da zənginləşdirə bilirik. Fərqli mədəniyyətlər haqqında biliklər xüsusilə xarici iş əlaqələri qurularkən gələcək iş karyeramıza da müsbət təsirini göstərir. Bundan əlavə, uzun müddət digər bir ölkədə yaşayaraq özümüzü tamamilə fərqli və yeni həyat tərzində sınamış oluruq, çətinliklərlə üzləşirik və sərbəst şəkildə onların öhdəsindən gəlirik, beləliklə, təkmilləşirik və əvəzolunmaz həyat təcrübəsi qazanırıq. Fərqli mədəniyyətləri öyrənməklə yanaşı, bizim də Azərbaycan mədəniyyətini xaricdə təmsil etmə imkanımız yaranır.
- Çexiyada təhsil aldığınız vaxtı tələbə təşkilatındaki fəaliyyətiniz də olub...
- 2009-2014-cu illərdə Çexiyada olduğum müddətdə Azərbaycan gənclər təşkilatının üzvü olaraq bir çox tədbirlərin təşkilində fəal iştirak etmişəm. Novruz bayramı ilə bağlı, həmçinin 20 Yanvar faciəsi və Xocalı soyqırımına həsr olunmuş tədbirlərin təşkili, Azərbaycan həqiqətlərinin çatdırılması, eyni zamanda, Azərbaycanın milli-mənəvi, mədəni dəyərlərini və ənənələrini tanıtmaq, tariximizi başqa xalqların nümayəndələrinə çatdırmaq üçün yaranmış imkandan bir gənc olaraq ölkəmizin təbliğatı üçün çalışmışam.
- Bir gənc olaraq ali təhsil ocağında işləməyin məsuliyyəti nədən ibarətdir?
- Mən Bakı Ali Neft Məktəbinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsində çalışıram. Bu şöbənin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri də ölkəmizdə neft-qaz, kimya və avtomatika sahəsində çalışan bir çox yerli və beynəlxalq şirkətlərlə tərəfdaşlıqların yaradılmasıdır. Bu tərəfdaşlıq öz növbəsində geniş əməkdaşlıq sahələri ilə yanaşı, tələbələrimiz üçün potensial təcrübə imkanlarını da əhatə edir. Daha dəqiq desək, bizim qurduğumuz əlaqələr sayəsində tələbələrimiz bu şirkətlərin təklif etdiyi təcrübə proqramlarına cəlb olunur və bu da onlara yuxarıda qeyd etdiyim zəngin praktik səriştə qazanmaq şansları yaradır. Bakı Ali Neft Məktəbi beynəlxalq səviyyəli ali təhsil müəssisəsi olaraq inkişaf etmək hədəfini seçib. Burada çalışmaqla mənim də bu istiqamətdə kifayət qədər töhfəm olacağına əminəm. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev hər zaman elmə, təhsilə yüksək qiymət verərək demişdir: ”Təhsil millətin gələcəyidir”. Fikrimcə, biz də onun gənc davamçıları kimi bu işə tam məsuliyyətlə yanaşmalıyıq.

Rovshan Budagov, BHOS has chosen the way of development
Rovshan Budagov was born in 1992 in Nakhchivan. After finishing school № 43 in Baku in 2009 Rovshan continued his education in Charles University, Czech Republic, joining the preparation courses. Having successfully completed the said courses in 2010, Rovshan was admitted to study at the higher school and in 2014 he gained BBA degree from Anglo-American University of Prague. He also got Bachelor’s degree in Economics from Azerbaijan State Economics University.After completing his military service he joined BHOS working for International Relations Department.
- How did you get interested in economics?
- I’ve always been interested in economics, and economic development of Azerbaijan rekindled my interest in the said field. As the first year of studies in Czech Republic was a preparatory programme, it gave us the chance to select the specialization we would like to major in. That is, I was attending various courses within a year and having passed the exam on the selected specialization I continued my education.While studying economics related subjects, I realized that Azerbaijan could benefit in case some principles of the Czech economic system are applied in our national economy. This was one of the main reasons for giving preference to the mentioned field.
- What are the advantages and disadvantages of education abroad compared with the one in Azerbaijan?
- One of the principal differences is that foreign education systems are mainly focused on experience. A very good balance of theoretical knowledge and practical skills is maintained. Another crucial moment was that education was based on computerized system what significantly facilitated students’ work. For instance, one can use online recourses of the university even being outside from the country. Library system was perfectly organized. Students have broad access to diverse online resources and university offered well recognized databases. Thus, we were able to acquire knowledge from various recourses apart from the one gained from manuals and books. We also enjoyed the opportunity to familiarize ourselves with diverse cultures and enlarge our world outlook. Learning diverse cultures contributes in the process of establishing further successful international business relations. In addition, living abroad for a long time changes your lifestyle, you have to independently overcome all challenges which consequently helps you to gain a grand life experience. Meanwhile, we also used every opportunity to promote Azerbaijani culture abroad.
- Could you tell us about your involvement in students’ activities in Czech Republic?
- During my stay in Czech Republic from 2009 to 2014, I was actively involved in organization of numerous events as a member of Azerbaijan Youth Organization. We participated in various events dedicated to the celebration of Novruz Holiday, organized events to commemorate tragic events of January 20 and Khojaly Genocide in order to present a truthful picture of the realities of Azerbaijan, at the same time contributing largely in promotion of our national, cultural and traditional values. I really tried hard in order to raise awareness on our culture and history among foreign people.
- Being a young person what can you say about your responsibility at a higher education institution?
I am working for BHOS International Relations Department. One of the priority directions of this department is establishing cooperation with national and international companies engaged in petroleum, chemical and process automation engineering fields. Along with broad cooperation spheres, this partnership in turn encompasses potential internship opportunities offered to our students. To me more exact, owing to these kind of partnership relations, our students have an opportunity to take internship offered by the companies which enables them to gain the necessary practical skills I was talking about before. BHOS has chosen the way of development striving to become an educational institution of international level. I am convinced that my activities will also be a contribution in this direction. Our National Leader Haydar Aliyev always attached great significance to science and education, and once said: “Education is the future of the youth”. I believe we as his young followers should approach this issue with due responsibility.