BANM-ın layihəsi Niderlandda ən yaxşı startaplar arasında...
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “CLIMASEL” layihəsi Niderlandın “Startupbootcamp” akselerasiya proqramında ən yaxşı 30 layihə arasında yer alıb. Enerji və ətraf mühit kateqoriyasında 2000 layihə arasından seçilib.
“CarbonX” komandasına 25 min avro investisiya ayrılıb, eləcə də 3 aylıq akselerasiya proqramında iştirak etmək hüququ qazanıb.
Layihənin təqdimatını BANM-ın Kimya mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbələri Xəyalə Miriyeva və Fatimə Nəsirova ediblər. Həmçinin, layihədə Ali Məktəbin İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzinin böyük mühəndisi Elmar Əsgərzadə, Kimya kafedrasının müəllimi Aysel Məmmədova və SOCAR Türkiyə Strateji Planlaşdırma və Korporativ Performans üzrə Mütəxəssisi Güllü Hüseynli (BANM məzunu) yer alıblar.
“CLIMASEL” layihəsi binalarda enerji sərfiyyatını azaldan və sabit temperaturun qorunmasını təmin edən bioəsaslı faza dəyişən materiallar əsasında hazırlanan Climasel panelləri istehsal edir.

The CLIMASEL project of Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR has become one of the top 30 projects presented within the Dutch acceleration program Startupbootcamp. It was selected from 2,000 projects in the Energy and Environment category.
The CarbonX team received an investment of €25,000 and the right to participate in the 3-month acceleration program.
The presentation of the project was conducted by third-year students of the Chemical Engineering Department of BHOS, Khayala Miriyeva and Fatima Nasirova.
Elmar Asgarzade, a senior engineer at the Innovation and Research Center of BHOS, Aysel Mamedova, a lecturer at the Chemistry Department of BHOS, and Gullu Huseynli, a strategic planning and corporate performance specialist at SOCAR Türkiyə, also participated in the project.
The CLIMASEL project produces Climasel panels, made from phase change biomaterials, which reduce energy consumption and maintain a constant temperature in buildings.