Konqo Demokratik Respublikasının səfiri BANM-da
Konqo Demokratik Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İvan Vanqu Nqimbi SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
Rektor Elmar Qasımov çıxışında BANM-da yaradılan müasir tədris şəraiti, tədqiqat mühiti, tələbə və məzunların uğurları barədə məlumat verib. Ali Məktəbin beynəlxalq əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini qeyd edib.
Daha sonra 2025/2026-cı tədris ilindən etibarən Konqo Demokratik Respublikasından 3 tələbənin BANM-də təhsil almaları ilə bağlı qarşılıqlı razılıq əldə olunub. Onlardan ikisinin təqaüd əsasında qəbul ediləcəyi vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, bu addım iki ölkə arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə və gənc mütəxəssislərin yetişməsinə mühüm töhfə verəcək.

Ambassador of Democratic Republic of Congo visits BHOS
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Democratic Republic of the Congo to Azerbaijan Ivan Vangu Ngimbi has visited the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR.
BHOS Rector Elmar Gasimov informed the guest about the modern learning conditions and research environment created at the university, as well as about the successes achieved by students and graduates of Baku Higher Oil School. The Rector noted that BHOS attaches great importance to international cooperation.
At the meeting, a mutual agreement was reached to train three students from the Democratic Republic of the Congo at BHOS from the 2025/2026 academic year. It was emphasized that two of them will study at the university under scholarship programs.
It was noted that this step will make a significant contribution to further deepening cooperation in the field of education between the two countries and the training of young specialists.