“Kiçik yaşlarımdan məqsədim Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmaq idi”
Məzun olduğu məktəb: Bakı şəhər Humanitar fənnlər təmayüllü məktəb-liseyi fərqlənmə attestatı ilə bitirib
Prezident təqaüdçüləri arasında ilk üçlükdə yer aldığım üçün çox sevinirəm. Yüksək bal toplayacağımı gözləsəm də, təqaüdə layiq görüləcəyimi təsəvvür etmirdim. Gənc yaşımda ölkə başçısının diqqətində olmaq və qaliblər sırasında yer almaq çox gözəl bir hissdir. Nəticələr açıqlanandan sonra mətbuatın diqqətində olduq, hər kəs bizi nümunəvi övlad kimi göstərirdi. Bu statusu qoruyub saxlamağa çalışacağam.
Kiçik yaşlarımdan məqsədim Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmaq idi. Məni bu yolda həvəsləndirən və ilham verən məzununuz Bənövşə Məmmədzadə oldu. Onun hakaton və yarışlarda qazandığı uğurlarını, həmçinin təhsilini izləyərək böyüdüm və özümə model olaraq onu seçdim.
SOCAR-ın prezidenti cənab Rövşən Nəcəflə görüşümüz həyatımın ən unudulmaz anlarından biri oldu. İlk gündən etibarən mənə göstərdiyi böyük diqqət və qayğı üçün ona dərin təşəkkürümü bildirirəm. Həqiqətən də BANM-ı seçməklə doğru qərara vermişəm.
Bir çox olimpiadalarda iştirak etmişəm. Respublika fənn olimpiadasında iki dəfə finala çıxmışam, riyaziyyatdan bürünc medal, Lütfi Zadə adına olimpiadada və Məktəblilərarası fənn müsabiqələrində gümüş medal qazanmışam, “Sabahın alimləri” müsabiqəsində isə bürünc medal əldə etmişəm.
Növbəti hədəfim IELTS imtahanından 8 bal toplamaq, Almaniyada gen mühəndisliyi üzrə təhsil almaqdır. Sonra Vətənə geri qayıdıb ölkəmdə çalışmaq və xidmət etmək niyyətindəyəm.

" From a young age, my goal was to enter Baku Higher Oil School"
Aytaj Aliyeva is the best BHOS student in her specialty who graduated from Baku City Humanities-Oriented Secondary Lyceum School with honors.
“I am very happy to be among the top three Presidential scholars. Although I expected to score high, I never imagined that I would be awarded a scholarship. It's a wonderful feeling to be in the spotlight of the head of state at my young age and to be among the winners. After the results were announced, we were in the media's spotlight, with everyone portraying us as exemplary children. I will try to maintain this status.
From a young age, my goal was to enter Baku Higher Oil School. It was your graduate, Banovsha Mammadzade, who encouraged and inspired me on this path. I grew up watching her successes in hackathons and competitions, as well as in her education, and chose her as a role model for myself.
Our meeting with SOCAR President Mr. Rovshan Najaf was one of the most unforgettable moments of my life. I express my deep gratitude to him for the great attention and care he has shown me from day one. I truly made the right decision by choosing BHOS.
I have participated in many Olympiads. I reached the finals of the Republican Subject Olympiad twice, I won a bronze medal in mathematics, I earned a silver medal at the Lutfi Zadeh Olympiad and inter-school subject competitions, and I won a bronze medal at the "Scientists of Tomorrow" contest.
My next goal is to score 8 on the IELTS exam and to study gene engineering in Germany. Then, I will return to my homeland and serve my country.