BANM-da 18 ölkədən 60-a yaxın əcnəbi tələbə təhsil alır
Bu tələbələr Konqo Respublikası, Səudiyyə Ərəbistanı, Banqladeş, Sudan, Somali, Türkiyə, Qazaxıstan, Hindistan, Gürcüstan, Rusiya, Türkmənistan, İraq və Yəməndən ölkəmizə təhsil almaq, yeni təcrübələr qazanmaq və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini gücləndirmək məqsədilə gəliblər.
Onlardan 31-i bakalavriat və 4-ü isə magistratura səviyyələrində təhsil alacaqlar. Tələbələrdən 9-u “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” proqramı, 8-i “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti ilə Konqo Milli Neft Şirkəti arasında təlim haqqında Anlaşma Memorandumu”, 6-sı mübadilə proqramı çərçivəsində, 12 tələbə isə öz hesabına oxuyacaqlar.
Bununla yanaşı, BANM və Özbəkistanın Daşkənd Kimya-Texnologiya İnstitutu və Buxara Mühəndislik -Texnoloji İnstitutu arasında imzalanmış ikili diplom proqramları çərçivəsində daha 20 tələbənin cari ildə tədrisə cəlb olunması gözlənilir.
Hazırda Ali Məktəbdə 18 ölkədən əcnəbi tələbə təhsil alır. Əcnəbilər BANM-da təhsil alan tələbələrin 3.5%-i təşkil edir.
BANM-da əcnəbi tələbələr üçün xüsusi mentor dəstəyi də formalaşdırılıb. Bu fəaliyyət çərçivəsində mentorlar akademik məsələlərdə və tələbələrin sosial mühitə inteqrasiya prosesində dəstək olacaq.

About 60 international students from 18 countries study at BHOS
35 international students were admitted to the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR in the 2024/2025 academic year.
These students came to our country from the Republic of Congo, Saudi Arabia, Bangladesh, Sudan, Somalia, Turkey, Kazakhstan, India, Georgia, Russia, Turkmenistan, Iraq and Yemen.
Of these, 31 will be pursuing a bachelor's degree and 4 – master’s degree. 9 students will study within the framework of the Heydar Aliyev International Education Grant Program, 8 students - within the framework of the “Memorandum of Understanding on Training between the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan and the National Oil Company of the Republic of the Congo”, 6 students - within an exchange program, and 12 students will study at their own expense.
Additionally, 20 more students are expected to enroll in the university this year, who will study under dual diploma programs signed between BHOS, Tashkent Institute of Chemical Technology and Bukhara Engineering-Technology Institute.
Foreign students from 18 countries are currently studying at BHOS. Foreigners make up 3.5% of the total number of students studying at the university.
A special mentoring support has been formed at BHOS for international students. As part of this activity, mentors will support international students in academic matters and in the process of their integration into the social environment.