Culian Qudvin: Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələrinin səviyyəsi olduqca yüksəkdir
Heriot-Vatt Universitetinin Kimya mühəndisliyi üzrə tədris qrupunun rəhbəri Culian Qudvin: “Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələrinin səviyyəsi olduqca yüksəkdir”
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universiteti (HVU) ilə əməkdaşlıq edir. Bu əməkdaşlıq nəticəsində tələbələrə hər iki ali təhsil müəssisəsinin diplomları veriləcək. Bunun üçün əsas şərtlərdən biri BANM-də semestr imtahanlarının HVU-nun müəllimləri tərəfindən həyata keçirilməsidir. Hal-hazırda BANM-də iki ixtisas üzrə - “Neft-qaz mühəndisliyi” və “Kimya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə semestr imtahanları britaniyalı müəllimlər tərəfindən həyata keçirilir. Belə ki, BANM-in “Neft-qaz mühəndisliyi” və “Kimya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə bakalavriatda təhsil alan tələbələri Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin (HVU) tədris proqramları üzrə təhsil aldıqlarına görə imtahanlar sözügedən universitetlə paralel olaraq eyni günlərdə və saat fərqi nəzərə alınaraq eyni saatda keçirilir. Heriot-Vatt Universitetinin Kimya mühəndisliyi üzrə tədris qrupunun rəhbəri Culian Qudvin BANM tələbələrinin bilik səviyyəsi, imtahanların təşkili və nəzarət, nəticələrin qiymətləndirilməsində şəffaflıq, eyni zamanda öz peşəkar fəaliyyəti ilə bağlı suallrımızı cavablandırdı.
- Cənab Qudvin, Bakı Ali Neft Məktəbində semestr imtahanları sizin tərəfinizdən nəzarət olunaraq qiymətləndirilir. İmtahan nəticələrini necə qiymətləndirirsiniz? Nəticələr qiymətləndirilərkən hansı meyarlar əsas götürülür?
- Öncə onu deyim ki, imtahan sualları HVU-nun mütəxəssisləri tərəfindən tələbələr imtahanlara girməzdən öncə hazırlanır və nəzərdən keçirilir. İxtisas proqramları ilə bağlı imtahanlara gəldikdə isə, suallar həm də kənar mütəxəssis tərəfindən yoxlanılır. Yəni imtahan suallarının keyfiyyəti tələbələr bu sualları görməzdən öncə yoxlanılır. Hər hansı əməkdaşımız sualları tərtib edərkən tələbənin cavabının müvafiq aspektlərinə uyğun olaraq qiymətlərin bölgüsü üzrə qiymətləndirmə şkalası tərtib olunur. Beləliklə, imtahan sualları yoxlanılarkən sözügedən sualla bağlı qiymətləndirmə şkalasında nəzərdə tutulmuş xüsusi məqamlar nəzərə alınır. Daha doğrusu, artıq yoxlama mərhələsində hansı aspektləri nəzərə alacağımızı və qiymətləndirməzdən öncə tələbədən olan gözləntilərimizi konkret olaraq bilirik. Lakin bir sıra hallarda müəyyən dərəcədə çevik yanaşma ola bilər, belə ki, bir sıra suallar açıq tiplidir və tələbələr sözügedən sualı bir və ya bir neçə üsulla cavablandıra bilərlər.
- BANM tələbələrinin səviyyəsi sizi qane edirmi? Ən çox nədə səhv edirlər?
- Ümumilikdə, BANM tələbələrinin səviyyəsi olduqca yüksəkdir. Bunun bizim üçün o qədər də böyük sürpriz olmadığını düşünürəm, çünki tələbələrinizin yerli tələbələrin ən yaxşıları qisminə daxil olduğunu bilirik, məhz bu baxımdan bu bizim üçün heç də təəccüblü hal deyil. Zənnimcə, təhsilin ilk illərində sizin tələbələr HVU-nun Edinburq və digər kampuslarında təhsil alan tələbələrlə müqayisədə ümumilikdə daha yaxşı nəticələr göstərirlər. Bununla belə, yuxarı kurslarda proqram daha da çətinləşdikcə, bu fərq bir qədər daha az nəzərə çarpacaqdır. Əlbəttə, göstəriciləri olduqca yüksəkdir və bu tələbələrin bizim tələbələrimiz sırasında olması bizi olduqca məmnun edir.
- Nəticələri yoxlayarkən daha çox tələbələrin cavablarında nəzəriyyəyə, yoxsa məntiqi təfəkkürə fikir verirsiniz?
- Tələbələr konkret metodları tətbiq etməyi və eyni zamanda düşünməyi bacarmalıdırlar. İmtahan sualları bu kimi bacarıqların bir qisminin müəyyən edilməsi nöqteyi-nəzərindən hazırlanır. Bir sıra suallarda tələbənin konkret faktlar haqqında biliyi, digər qisim suallarda isə problemin həllinə konkret həll üsulunu tətbiq edə bilmə qabiliyyəti yoxlanılır. Bəzi suallar açıq tipli olduqlarından tələbələr bu suallara necə yanaşacaqlarını və problemi necə həll edəcəklərini düşünməlidirlər. Artıq yuxarıda təsvir etdiyim qiymətləndirmə şkalasında ballar bir qayda olaraq tələbənin sualı cavablandırarkən tətbiq etdiyi prosesin müxtəlif mərhələlərinə uyğun olaraq verilir. Cavabları yoxlayıb qiymətləndirərkən biz, həqiqətən də, tələbənin məntiqi təfəkkürünə diqqət yetiririk. Bizim üçün cavabın düzgünlüyü o qədər də əhəmiyyətli deyil, nəinki tələbənin problemin həllinə yanaşma üsulu, çünki bir sıra hallarda tələbə problemin həlli istiqamətində düzgün yanaşmanı seçdiyi halda ən son məqamda riyazi hesablamada elə bir səhv buraxa bilər ki, bu, sualın faktiki olaraq səhv cavablandırılması ilə nəticələnə bilər. Yəni, bu baxımdan biz əslində prosesin özünə diqqət yetiririk.
- Təhsiliniz və HVU-da işiniz barədə məlumat verə bilərsinizmi?
- Əslində təhsilə kimya mühəndisliyi üzrə deyil, başqa bir sahə üzrə başlamışam. Orta məktəbdə dəqiq elmlərlə maraqlanırdım, daha sonra kimya üzrə ali təhsil aldım. Bu, mənim Şeffild Universitetində ilk dərəcəm oldu. Bundan sonra PhD təhsili almağa başladım. İlk olaraq Birmingem Universitetində “Tikinti mühəndisliyi” fakültəsində təhsil alırdım və doktorantura dissertasiyamın mövzusu tullantı sularının email ilə bağlı idi. Tullantı sularının emalı sahəsində çalışdığım müddətdə biologiya sahəsində biliklərimi tətbiq etmək imkanım oldu. Lakin eyni zamanda, proses mühəndisliyi sahəsinə də marağım yaranmışdı. PhD təhsilimi başa vurduqdan sonra doktoranturadan sonrakı təhsilimi almağa qərar verdim və Birmingem Universitetinin “Tikinti və Kimya mühəndisliyi” kafedrasının birgə həyata keçirdiyi bir layihəyə cəlb olundum. Beləliklə, tullantı sularının emalı sahəsində elmi dərəcə aldım. Daha sonra HVU-da çalışmağa başladım. O zamanlar universitet biologiya sahəsində biliklərə malik mütəxəssisləri işə cəlb edirdi, çünki biotexnologiya sahəsində fəaliyyətini genişləndirmək və artırmaq niyyətində idilər. Beləliklə, bu sahədə müəllim olaraq fəaliyyətə başladım və o zamandan etibarən kimya mühəndisliyi və faktiki olaraq tədris sahəsində təcrübəmi inkişaf etdirmiş oldum. Kimya mühəndisliyi üzrə tədris qrupunun rəhbəri olaraq hazırkı vəzifə öhdəliklərimə tədris işçiləri arasında iş bölgüsünün aparılması daxildir. Eyni zamanda keyfiyyət prosesinə nəzarət, tələbələrin müraciətləri, tələbələrə gələcək karyera seçimlərində dəstək və digər məsələlər də mənim səlahiyyətimdədir.
- Tələbələrimizə nə tövsiyə edərdiniz?
- Düşünürəm ki, tələbələriniz üçün gələcəkdə çoxsaylı geniş imkanlar mövcuddur. Tədris proqramımız böyük nüfuza malikdir. Birləşmiş Krallıqda bu tədris proqramı Kimya Mühəndisləri İnstitutu tərəfindən akkreditasiyadan keçib, yəni mühəndislik sahəsində təhsil alan tələbələr üçün peşəkar kvalifikasiya proqramı hesab edilir. Əlbəttə, Edinburqda təhsil alan tələbələrimiz təhsillərini davam etdirəcək və müxtəlif sahələrdə çalışacaqlar. İnanıram ki, sizin tələbələriniz də belə edəcəklər. Əgər konkret olaraq neft-qaz sahəsində çalışmaq niyyətindədirlərsə, əlbəttə ki neft-qaz və kimya mühəndisləri bu sahədə tələb olunan kadrlardır. Onlara olduqları kimi olmağı, təhsillərinə önəm vermələrini, nəyə nail olmaq istədiklərini anlamalarını və buna lazımi qədər zaman ayırmalarını tövsiyə edərdim. Tələbələr təhsillərinə məsuliyyətlə yanaşmalı, daha doğrusu, dərsdən kənar olduqlarında belə buna müvafiq zaman ayırmalıdırlar. Məqsədlərini konkret olaraq müəyyən etməli və ən yaxşı nəticəyə nail ola bilmək üçün əllərindən gələni etməlidirlər.

Julian Goodwin, Head of Chemical Engineering Teaching Group at Heriot Watt University (HWU), UK: “BHOS students’ level is very high”
Baku Higher Oil School (BHOS) is cooperating with Heriot Watt University (HWU) UK. As a result of the cooperation BHOS students will be awarded diplomas of both higher educational institutions. One of the requirements leading to this is invigilation of examination process for each semester on the part of HWU. Currently UK lecturers are invigilating exams on petroleum engineering and chemical engineering specializations. Thus, those BHOS students who study petroleum engineering and chemical engineering specializations in accordance with HWU educational programmes are taking exams simultaneously with the students at HWU Edinburg campus, that is, the same days, only taking into consideration time zone difference between Azerbaijan and the United Kingdom.Julian Goodwin, HWU Head of Chemical Engineering Teaching Group kindly responded our questions on the level of BHOS students, organization and invigilation exams, assessment of the results, transparency, at the same time the question on his professional career.
- Mr. Goodwin, examinations are invigilated and papers are marked on your part. What are the procedures of this process? What are the main criteria you are guided by?
- Before the students even sit examination, the exam questions are written and checked entirely by HWU staff. In the case of the examinations which contribute to the degree classification, the papers are also checked by exterior examiner. So the quality is checked before the students even see the paper. When a member of the staff prepares an examination paper, there will be a marking scheme developed to allocate marks to a particular aspects of student’s answer. So when we look at a paper we are looking for specific things that are defined in the marking scheme for that question. So we already know what we are looking for what we are expecting from a student before we start to mark. Although in some cases they may have some flexibility because some questions we can ask are relatively open-ended and a student may choose to answer it one or several different ways.
- What do you think about BHOS students’ level? What are the general mistakes they make?
- BHOS students’ level is generally very high. I do not think it is very much surprise to us, we know that they are some of the very best students in Azerbaijan and therefore they are selected to be good, so it is not a surprise that they are very good students. I think that in the early years of the programme they are generally better than the corresponding students at Edinburg campus and HWU campuses. That difference becomes less pronounced as they move to more challenging part of studies in higher years of the programme. Certainly, their work is extremely good and we are very pleased to have them as our students.
- While marking the papers do you usually focus on the theoretical knowledge of students or their logical competence?
- Students should be able to apply methods and be able to think. Exam questions are stretched to bring out some of that ability from students. So in some questions we are looking for students to have knowledge of facts, and in some others for their ability to apply particular solution technique to a problem. Some questions are very open-ended problem solving type and students need to think about how to approach those questions and problem solving on the spot. In our marking scheme which I have already described the marks are generally allocated to different stages of the process by which a student answered question. We are really looking for the students’ thinking when we mark the question and getting the right answer is not actually as being able to reason the way through a problem, because for student it is possible to get the correct approach and at the very last moment they get small numerical area which then leads them to get the answer which is actually incorrect. So we are really looking for the process.
- Could you please elaborate on your educational background and your career at HWU?
- I did not start as a chemical engineer I came through an alternative technical root. I did sciences at high school and then I completed a degree on chemistry. So it is my first degree at the University of Sheffield. After that I went on to PhD study. Initially, I was in the department of civil engineering at the University of Birmingham and my PhD thesis was about wastewater treatment. While working on wastewater treatment I was able to apply my biological knowledge. But I also became more interested in processes and process engineering and after I completed my PhD, I went on my post doctorate studies and worked on a project which was co-supervised by the Department of Civil and Chemical Engineering at University of Birmingham. So I got a degree on wastewater treatment. Then I obtained position at HWU. That time the university was recruiting people with specific biological knowledge because they wanted to strengthen their bioprocessing operations. So I obtained the lectureship on that basis since then I’ve developed my experience of chemical engineering and indeed of education. My current role as Head of Chemical Engineering Teaching Group involves allocation of workload to my teaching team and staff. It also involves being the primary person responsible for assigning of all kinds of things that relate to teaching group which extends from quality processes to student appeals and advising students on career choice and so on.
- What would you like to advise to our students?
- I think the future is open for your students. Our degree is very well regarded. In UK it is accredited by the Institution of Chemical Engineers, so it is regarded as professional level qualification for engineering students. Certainly, our graduates in Edinburg campus will go on and work for the variety of industries. I believe your students will work for variety of industries. If they necessarily want to work in oil and gas sector, of course the petroleum engineers are specifically targeted by that industry. I would advise them to be themselves, think about their studies, think about what they want to achieve and make sure they put enough time on it. Students should take responsibility for their learning that means they should really put time into their work outside classes. So they should think about what they want to achieve and make sure they put time for their studies what would enable them to give the best performance.