Bakı Ali Neft Məktəbində semestr imtahanlarını britaniyalı müəllimlər keçirir
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” və “Kimya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə bakalavriatda təhsil alan tələbələri Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin tədris proqramları üzrə təhsil aldıqlarına görə imtahanlar sözügedən universitetlə paralel olaraq eyni günlərdə və saat fərqi nəzərə alınaraq eyni saatda keçirilir. Bu, elektron resurslar vasitəsilə iki ali təhsil müəssisəsinin tələbələri arasında imtahan suallarının cavablarının mübadiləsinin qarşısını almaq məqsədilə həyata keçirilir.
Bakı Ali Neft Məktəbinə Heriot-Vatt Universitetindən ezam edilmiş heyət - Heriot-Vatt Universitetinin Mühəndislik və təbiət elmləri fakültəsinin (MTE) tədris və təlim üzrə direktoru Mak Klaf Kevin, Kimya mühəndisliyi üzrə tədris qrupunun rəhbəri Culian Qudvin, fakultənin təlim və tədris üzrə meneceri Patrisiya Dankan, fakültənin mühəndislik proqramının direktor köməkçisi Aleksandr Bel, fakültənin professoru Qreym Vayt Böyük Britaniyada tərtib olunmuş imtahan sualları əsasında BANM-də imtahanları təşkil edir, onların gedişinə nəzarət edirlər.
BANM Azərbaycanda yeganə ali təhsil müəssisəsidir ki, burada biliyin qiymətləndirilməsi xarici ölkə universiteti tərəfindən həyata keçirilir. BANM-nin “Neft-qaz mühəndisliyi” və “Kimya mühəndisliyi” ixtisaslarının 2-ci, 3-cü və 4-cü kurs tələbələri sessiya ərzində “Emal sənayeləri”, “Emal mühəndisliyi”, “Kimyəvi reaktivlik”, “Mühəndislər və alimlər üçün riyaziyyat 1 və 3”, “Mühəndisliyin əsasları”, “Mexanika mühəndisliyi elmi 3”, “Qazıma mühəndisliyi” və digər fənlərdən yazılı imtahan verirlər.
Qeyd edək ki, tələbələrin yazılı cavabları imtahandan sonra sürətli poçt xidməti vasitəsilə qiymətləndirmə üçün Edinburqa, Heriot-Vatt Universitetinə göndərilir. İmtahan prosesinin bu şəkildə təşkil edilməsi nəticələrin şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməsinə tam təminat yaradır.

BHOS undergraduate students majoring in Petroleum Engineering and Chemical Engineering, the programmes jointly implemented with Heriot Watt University, UK, are sitting exams held simultaneously with the ones at HWU Edinburg campus taking into consideration the time difference between Azerbaijan and the UK. This procedure is necessary for preventing the students at BHOS and the Edinburg campus to exchange information on exam questions using the relevant online tools.
The HWU staff including Kevin McCullough, Director of Teaching and Learning, Julian Goodwin Head of Chemical Engineering Teaching Group, Patricia Duncan, Teaching and Learning Manager, Alexander Bell, Associate Director of Studies for Engineering, and Professor Graeme White from School of Engineering and Physical Sciences invigilate the exams where students are supposed to answer the questions which are actually prepared in the UK.
BHOS is the only higher educational institution in Azerbaijan where students’ knowledge is assessed by the representatives of foreign university. BHOS second, third and fourth year students majoring in Petroleum Engineering and Chemical Engineering are sitting written exams on following courses: Process Industries, Process Engineering, Chemical Reactivity, Math for Engineers and Scientists 1 and 3, Foundation Engineering, Mechanical Engineering Science 3, Drilling, etc.
After the exams, the written answers are sent via DHL to Heriot Watt University, Edinburg campus for further marking. This process ensures the transparency and objectivity of assessment.