BANM ali təhsil proqramlarının ixracına başlayır
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) vitse-prezidenti Ziba Mustafayevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Özbəkistan Respublikasında səfərdə olub. Nümayəndə heyətinin tərkibinə, həmçinin SOCAR-ın Baş ofisinin İnsan kapitalının inkişafı və funksional mükəmməllik departamentinin rəisi Elnur Hüseynov, SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov və BANM-in Davamlı təhsil fakültəsinin dekanı Rövşən Budaqov daxil idilər.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyətinin Özbəkistanın Daşkənd Kimya Texnologiyası İnstitutunun rektoru professor Botir Usmanov və akademik heyətlə görüşü olub.
Görüşdə BANM ilə Daşkənd Kimya Texnologiyası İnstitutu arasında magistratura səviyyəsində Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə ikili diplom proqramının həyata keçirilməsi ilə bağlı əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. Həmçinin iki ali təhsil müəssisəsi arasında birgə təlimlərin həyata keçirilməsi imkanları barəsində fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, bu əməkdaşlıq 18 iyul 2023-cü il tarixində SOCAR və Özbəkistanın “Uzbekneftegaz” Səhmdar Cəmiyyəti arasında birgə kadr hazırlığı üzrə imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində həyata keçiriləcək və Azərbaycanın ali təhsil sahəsində ilk belə təcrübə olacaq. İkili diplom proqramına Daşkənd Kimya Texnologiyası İnstitutunun tələbələri cəlb olunacaq və proqramın tədrisi Bakı Ali Neft Məktəbi tərəfindən akademik və texniki dəstək göstərməklə həyata keçiriləcək.
Nümayəndə heyətinin “Uzbekneftegaz” Səhmdar Cəmiyyətinin Rejim və kadr məsələləri üzrə sədr müavini Qəhrəman Hakimovla görüşündə 18 iyul 2023-cü il tarixində imzalanmış Anlaşma Memorandumunun nəticələri, o cümlədən iki qurum arasında insan kapitalının inkişafı və kadr hazırlığı istiqamətində gələcək əməkdaşlıq sahələri müzakirə olunub.
Səfər çərçivəsində SOCAR-ın nümayəndə heyəti Buxara Mühəndislik-Texnologiya İnstitutunun rektoru Sədaqət Siddikova ilə görüşüb. Söhbət zamanı gələcəkdə BANM ilə Buxara Mühəndislik-Texnologiya İnstitutu arasında Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası üzrə ikili diplom proqramının reallaşdırılması imkanları müzakirə edilib.
Nümayəndə heyəti, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı Səfirliyini, o cümlədən Heydər Əliyev Mərkəzini ziyarət edib.

For the first time in the higher education system of Azerbaijan...
A delegation headed by Vice President of the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) Ziba Mustafayeva visited the Republic of Uzbekistan.
The delegation also included Head of the Department of Human Capital Development and Functional Improvement of the SOCAR Head Office Elnur Huseynov, Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov and Dean of the Lifelong Learning Department of BHOS Rovshan Budagov.
During the visit, the delegation met with Rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Prof. Botir Usmanov, and the Institute’s faculty. At the meeting, a cooperation agreement was signed between BHOS and the Tashkent Institute of Chemical Technology on the implementation of a dual diploma master's program in Chemical Engineering. There was also an exchange of views on the possibility of conducting joint training between the two higher education institutions.
It should be noted that this cooperation will be implemented within the framework of the Memorandum of Understanding on joint training of personnel, signed on July 18, 2023 between SOCAR and the Joint-Stock Company “Uzbekneftegaz of Uzbekistan, and will be the first such experience in the higher education system of Azerbaijan.
The dual diploma program will involve students from the Tashkent Chemical-Technological Institute, and the teaching of the program will be carried out by Baku Higher Oil School with the use of academic and technical support.
At a meeting of the delegation with Kahraman Khakimov, Deputy Chairman for Regime and Personnel Issues of Uzbekneftegaz JSC, the results of the Memorandum of Understanding signed on July 18, 2023 were discussed, including areas of future cooperation between the two universities in the field of human capital development and personnel training.
As part of the visit, the SOCAR delegation met with Rector of Bukhara Engineering Technological Institute Sadokat Siddikova. During the meeting, the possibility of implementing a dual diploma program in Petroleum Engineering between BHOS and Bukhara Engineering Technological Institute was discussed.
The delegation also visited the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Uzbekistan, including the Heydar Aliyev Center.